Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 00:30
Reklama KD Market

Nauczyciele szlifują warsztat

Nauczyciele szlifują warsztat
DSC_8539

Polonijni nauczyciele mimo trwających wakacji szlifuj warsztat. 13 czerwca zakończyła się pierwsza sesja z dwuetapowego cyklu warsztatów językowych. Prowadzili ją wykładowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Zajęcia były prowadzone w siedzibie Związku Nauczycieli Polskich w Chicago przez doświadczonych specjalistów i wykładowców Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: dr Wiolettę Próchniak – dyrektor studiów podyplomowych oraz dr Magdalenę Smoleń-Wawrzusiszyn.

Warsztaty powstały jako satelitarny projekt studiów podyplomowych KUL dla nauczycieli szkół polonijnych w Chicago. Ich pomysłodawczynią była obecna wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Anna Rosa. Spodobały się jej metody i sposoby prowadzenia zajęć w amach stduió podyplomoowych, pomysłem więc zainteresowała prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Ewę Koch. Po wspólnym spotkaniu przedstawicieli ZNP i  Szkoły Języka Polskiego dla Obcokrajowców przy KUL - zapadła decyzja. Tak zrodził się pomysł większego projektu warsztatów skierowanych do nauczycieli języka polskiego w Chicago.


Przedstawiciele KUL opracowali wstępny projekt, który złożony w Ministerstwie Edukacji Narodowej, uzyskał akceptację i przychylną ocenę. W ten sposób można było wygospodarować pieniądze na zorganizowanie przedsięwzięcia w Chicago.

Przygotowany przez dr Magdalenę Smoleń-Wawrzusiszyn oraz dr Wiolettę Próchniak plan zajęć został przedstawiony w ZNP i stąd rozesłany, jako propozycja dokształcania, do wszystkich nauczycieli polonijnych. Spotkało się to z wyjątkowo przychylnym odzewem w gronie chicagowskich polonistów. Na 30 miejsc warsztatowych zgłosiło się 35 osób.

Warsztaty okazały się bardzo przydatne. Wykładowczynie z KUL nie tylko przygotowały materiały dydaktyczne, lecz także chętnie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu sposobów i metod nauczania. Inspirowały do innowacyjnych sposobów podchodzenia do dwujęzycznych uczniów, zachęcały nauczycieli do dalszego samorozwoju.

Jak podkreśliła Anna Rosa: " Nauczyciele polscy otrzymali przysłowiową wędkę, której mądre używanie, zaprocentuje w jakości prowadzonych zajęć z dziećmi, dla których  język polski jest językiem obcym".

Miłym momentem ostatniego spotkania było wręczenie podziękowaniami wykładowczyniom i wspólne zdjęcie. Kolejną sesję warsztatów zaplanowano na sierpień.

Tekst i zdjęcia Dariusz Lachowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama