Święci trIumfy na całym świecie, biorąc udział w prestiżowych festiwalach tańca i muzyki. Należy do niego 350 tancerzy. Współpracuje z Glen Ellyn Opera House i PASO – orkiestrą symfoniczną Paderewskiego. Mowa o Teatrze Tańca i Muzyki „Wici”, który od 1983 roku jest także Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. Od 30 lat jego dyrektorem artystycznym i choreografem jest Magdalena Solarz.
Urzekający piękną choreografią i różnokolorowymi strojami, ostatni w tym sezonie, występ Teatru Tańca i Muzyki „Wici” należy zaliczyć do wyjątkowo udanych.
13 czerwca na scenie w Guerim Audytorium swój taneczny i wokalny popis dały wszystkie grupy wiekowe, od trzylatków po tancerzy dorosłych.
Część pierwszą i drugą koncertu rozpoczął reprezentacyjnym polonezem. Najpierw w wykonaniu tancerzy dorosłych, a następnie dzieci z grupy Małych Wici. W ponad dwugodzinnym programie znalazło się 15 tańców w choreografii Magdaleny Solarz, dyrektor artystycznej zespołu Agnes Kuleszy, Becky Lenart, Kingi Wojdyły-Podstawskiej i Anny Strojny.
Zaprezentowane tego wieczoru tańce były mieszanką polskich tańców ludowych, narodowych i klasycznych oraz amerykańskich, wśród których clogging – łączący stepowanie z elementami tańców z okresu wojny secesyjnej - okazał się wyjątkowo widowiskowym. Szczególnie wrażenie na publiczności zrobił fragment występu, kiedy grupy tancerzy jednocześnie klaskały i stepowały.
Spodobała się także opowiaedziana przez solistów tańcem i mimiką historia łapania przez kowboja dziewczyny na lasso. Nie trzeba dodawać, że ogromnym powodzeniem cieszył się występ najmłodszych. Dzieci z Małych Wici zatańczyły tańce ludowe, tańce starej Warszawy i poloneza. A po zaśpiewaniu piosenki o kukułeczce owacyjne podziękowanie publiczności otrzymały maluchy i akompaniująca im na akordeonie Bogusława Nedzka.
Nie zabrakło walca hiszpańskiego i dynamicznego mazura w pięknym wykonaniu najbardziej doświadczonych tancerzy zespołu.
Ciekawym punktem koncertu był także ludowy pokaz mody. Modele i modelki zaprezentowały na nim stroje poszczególnych regionów Polski noszone przez panny, kawalerów oraz zamężne kobiety i żonatych mężczyzn.
Każdy kostium został szczegółowo opisany, z uwzględnieniem rodzaju materiału, z którego został wykonany, kolorystyki, a nawet ilości poszczególnych elementów dekoracyjnych.
Wspólny taniec z udziałem wszystkich grup wiekowych brawurowo zakończył koncert.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka