200 tysięcy dolarów wysłali do Polski działacze chicagowskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, organizacji, której członkowie w miniony weekend celebrowali 20. rocznicę założenia.
Inicjatywą, która stała się przyczynkiem do powołania 23 kwietnia 1995 roku klubu, była zbiórka funduszy, która z inicjatywy Urszuli Gerlak została zorganizowana na pomoc dla remontowanego w 1993 roku Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej – Królowej Rodzin. Urszula Gerlak została skarbnikiem klubu, na którego prezesa wybrano Jana Kopcia. Wiceprezesem została Beata Pachla, a sekretarzem Małgorzata Szczepaniak. W ciągu dwóch pierwszych lat istnienia klub skupiał się na organizowaniu pomocy charytatywnej dla parafii w rodzinnym mieście.
16 lutego 1997 roku utworzono Klub Sportowy „Błękitni” Chicago, który działał pod patronatem klubu. 14 listopada 1998 roku w kościele pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru klubowego ufundowanego przez rodaków z Ropczyc, jako podziękowanie za pomoc, jaką klub przekazał do rodzinnych stron. Poświęcenia dokonał uczestniczący w uroczystości proboszcz z Ropczyc, ks. Jan Delekta. W czerwcu 2005 roku klub otrzymał od burmistrza Stanisława Fąfary kopię figurki Matki Bożej Ropczyckiej – Patronki Rodzin. W uznaniu zasług w kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie na wniosek miasta Ropczyce prezes organizacji został w grudniu 2007 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Od kilkunastu lat pomoc charytatywna kierowana jest do ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Lubzinie koło Ropczyc oraz szkoły specjalnej w Ropczycach. Z finansowego wsparcia korzystają także osoby indywidualne, które z powodu ciężkiej choroby znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Cały czas fundusze płyną także do rodzimej parafii. Klub wspierał remont Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej. Obecnie prowadzona jest zbiórka funduszy na wykupienie gruntów wokół Sanktuarium z przeznaczeniem na parking i ogród poświęcony Matce Bożej. W kościele parafialnym zakończony został remont bocznego ołtarza. Klub otacza także opieką placówki oświatowe i miejscowe drużyny sportowe. W ciągu 20 lat działalności na cele charytatywne udało się przekazać do Ropczyc kwotę 200 tysięcy dolarów.
Na rocznicowy bankiet z okazji 20. rocznicy założenia organizacji przybył z Polski ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. biskup Jan Wątroba w asyście sekretarza ks. Łukasza Hendzla. Towarzyszyli im ks. Wiesław Małyskiewicz i proboszcz z Ropczyc ks. Stanisław Mazur. Przyjechali także ropczyccy radni - Stanisław Marć i Zenon Charchut. Konsulat Generalny RP w Wietrznym Mieście reprezentował zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki.
O historii i zasługach ropczyckiej organizacji podczas wieczoru jubileuszowego w salach bankietowych Jolly Inn obok prezesa Jana Kopcia i gości honorowych mówili gospodarze bankietu Krystyna Lech i Mirosław Klimek oraz prowadzący imprezę red. Sławomir Budzik. W programie artystycznym z wiązanką tańców narodowych i rzeszowskich wystąpił zespół Polonia, który przed rokiem tańczył w Ropczycach. Członkowie Rady Miasta Zenon Charchut i Stanisław Marć uhonorowali grupę klubowych działaczy dyplomami i upominkami.
Podczas niedzielnej mszy świętej sprawowanej w intencji zmarłych i żyjących członków klubu w kościele św. Francisa Borgii ordynariusz diecezji rzeszowskiej, ks. biskup Jan Wątroba z uznaniem mówił o zaangażowaniu w charytatywną działalność chicagowskiej organizacji. W nabożeństwie uczestniczył również duchowy opiekun Polonii, biskup Andrzej Wypych. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji polonijnych. Po mszy kapelan klubu, ks. Ryszard Miłek zaprosił uczestników uroczystości na spotkanie z biskupem Janem Wątrobą, który w najbliższą niedzielę będzie również sprawował nabożeństwo trzeciomajowe w kościele pw. Świętej Trójcy.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Reklama