Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 10:27
Reklama KD Market
Reklama

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pierwszego marca obchodziliśmy polskie święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą celem wprowadzenia święta do polskiego kalendarza  podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski.

Ustawa z dnia 3 lutego 2011 roku weszła w życie z dniem jej ogłoszenia i została opublikowana 15 lutego 2011 roku w Dzienniku Ustaw numer 32, pozycja 160. W ustawie czytamy, że dzień pamięci został ustanowiony: „ W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”

Chicagowskie obchody

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago rozpoczęły się w niedzielę 1 marca mszą świętą odprawioną w parafii Świętego Władysława, w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pomordowanych i poległych w Polsce w latach 1945-1963.

Piękna oprawa nabożeństwa, rozpoczynająca się ceremonią wprowadzenia sztandarów przez żołnierski szpaler dodawała patosu uroczystości. Nabożeństwo zostało poprzedzone apelem poległych. W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele, spotkali się uczestnicy mszy świętej: konsul Robert Rusiecki; delegacje reprezentujące Stowarzyszenie Armii Polskiej w Ameryce, Związek Sybiraków w Chicago, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Zjednoczenie Polskie Rzymskokatolickie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polską Szkolę im. gen. Władysława Andersa, Polską Szkołę im. Tadeusza Kościuszki w Chicago, Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, wojskowi, służący w amerykańskich Siłach Powietrznych - sierżant Jan Markiewicz i starszy pilot Mark Magliozzi oraz licznie zgromadzona Polonia.

Eucharystię sprawował proboszcz parafii - ojciec Marek Janowski SJ. W wygłoszonej homilii, ojciec Marek odwoływał się do wartości takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna, którym do końca byli wierni Żołnierze Wyklęci.

W czasie mszy świętej rozbrzmiewały pieśni religijno – patriotyczne: Bogurodzica, Rota w wykonaniu chórów: Colegium Cantorum Polonia oraz chóru dziecięcego Chicagowskie Słowiki pod dyrekcją - Elizy i Arka Góreckich. Uroczystość zorganizowana została przez Niezależną Grupę Motocyklową "Anders".

Po mszy świętej wszyscy zostali zaproszeni do podziemi kościoła Świętego Władysława na spektakl poetycko-muzyczny „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Ten poruszający spektakl słowno-muzyczny został zainspirowany losem Żołnierzy Wyklętych i kobiet, służących w Armii Krajowej. Oparty między innymi na kanwie utworów Zbigniewa Herberta i tekstów piosenek z płyty „Panny Wyklęte”, dla powstania których inspirującą postacią była Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”, sanitariuszka zgrupowania majora Łupaszki ośrodka mobilizacyjnego okręgu Wileńskiego AK, niewinnie stracona w Gdańsku, w wieku lat osiemnastu.

Spektakl był interesującą lekcją historii w nowoczesnym wydaniu, opowiedzianą prozą i poezją przez Ewę Staniszewską i ekspresyjnie wyśpiewaną przez trzy wokalistki: Dori Koz, Basię Błasik i Kamilę Orzeł.  Za oprawę muzyczną przedstawienia byli odpowiedzialni Jarek „Jerry” Łukomski, grający na perkusji, Sławomir Bielawiec - klawisze i Andrzej Balawender, odpowiedzialny za bass, gitarę akustyczną i skrzypce. Przewijające się w głębi sceny portrety i zdjęcia Żołnierzy Niezłomnych, na tle których występowali artyści i symboliczna dekoracja z elementami wojskowego ekwipunku stworzyły swoistą atmosferę do refleksji i zadumy.

Uroczystość została zorganizowana przez Niezależną Grupę Motocyklową Anders, której szefuje Arkadiusz Kogut, przy współudziale Klubu Motocyklowego Eagel Knight, Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej i parafii Świętego Władysława. Honorowy patronat objęli: Kongres Polonii Amerykańskiej, Konsulat Generalny RP w Chicago, Związek Narodowy Polski – Gmina 91 i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama