Pierwszego marca obchodziliśmy polskie święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą celem wprowadzenia święta do polskiego kalendarza podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński, a po jego śmierci projekt podtrzymał prezydent Bronisław Komorowski.
Ustawa z dnia 3 lutego 2011 roku weszła w życie z dniem jej ogłoszenia i została opublikowana 15 lutego 2011 roku w Dzienniku Ustaw numer 32, pozycja 160. W ustawie czytamy, że dzień pamięci został ustanowiony: „ W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.”
Chicagowskie obchody
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chicago rozpoczęły się w niedzielę 1 marca mszą świętą odprawioną w parafii Świętego Władysława, w intencji żołnierzy antykomunistycznego podziemia, pomordowanych i poległych w Polsce w latach 1945-1963.
Piękna oprawa nabożeństwa, rozpoczynająca się ceremonią wprowadzenia sztandarów przez żołnierski szpaler dodawała patosu uroczystości. Nabożeństwo zostało poprzedzone apelem poległych. W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele, spotkali się uczestnicy mszy świętej: konsul Robert Rusiecki; delegacje reprezentujące Stowarzyszenie Armii Polskiej w Ameryce, Związek Sybiraków w Chicago, Związek Podhalan w Ameryce Północnej, Zjednoczenie Polskie Rzymskokatolickie, Związek Harcerstwa Polskiego, Polską Szkolę im. gen. Władysława Andersa, Polską Szkołę im. Tadeusza Kościuszki w Chicago, Stowarzyszenie Przyjaciół Ułanów Polskich im. gen. Tadeusza Kościuszki, wojskowi, służący w amerykańskich Siłach Powietrznych - sierżant Jan Markiewicz i starszy pilot Mark Magliozzi oraz licznie zgromadzona Polonia.
Eucharystię sprawował proboszcz parafii - ojciec Marek Janowski SJ. W wygłoszonej homilii, ojciec Marek odwoływał się do wartości takich jak: Bóg, Honor i Ojczyzna, którym do końca byli wierni Żołnierze Wyklęci.
W czasie mszy świętej rozbrzmiewały pieśni religijno – patriotyczne: Bogurodzica, Rota w wykonaniu chórów: Colegium Cantorum Polonia oraz chóru dziecięcego Chicagowskie Słowiki pod dyrekcją - Elizy i Arka Góreckich. Uroczystość zorganizowana została przez Niezależną Grupę Motocyklową "Anders".
Po mszy świętej wszyscy zostali zaproszeni do podziemi kościoła Świętego Władysława na spektakl poetycko-muzyczny „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. Ten poruszający spektakl słowno-muzyczny został zainspirowany losem Żołnierzy Wyklętych i kobiet, służących w Armii Krajowej. Oparty między innymi na kanwie utworów Zbigniewa Herberta i tekstów piosenek z płyty „Panny Wyklęte”, dla powstania których inspirującą postacią była Danuta Siedzikówna, pseudonim „Inka”, sanitariuszka zgrupowania majora Łupaszki ośrodka mobilizacyjnego okręgu Wileńskiego AK, niewinnie stracona w Gdańsku, w wieku lat osiemnastu.
Spektakl był interesującą lekcją historii w nowoczesnym wydaniu, opowiedzianą prozą i poezją przez Ewę Staniszewską i ekspresyjnie wyśpiewaną przez trzy wokalistki: Dori Koz, Basię Błasik i Kamilę Orzeł. Za oprawę muzyczną przedstawienia byli odpowiedzialni Jarek „Jerry” Łukomski, grający na perkusji, Sławomir Bielawiec - klawisze i Andrzej Balawender, odpowiedzialny za bass, gitarę akustyczną i skrzypce. Przewijające się w głębi sceny portrety i zdjęcia Żołnierzy Niezłomnych, na tle których występowali artyści i symboliczna dekoracja z elementami wojskowego ekwipunku stworzyły swoistą atmosferę do refleksji i zadumy.
Uroczystość została zorganizowana przez Niezależną Grupę Motocyklową Anders, której szefuje Arkadiusz Kogut, przy współudziale Klubu Motocyklowego Eagel Knight, Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej i parafii Świętego Władysława. Honorowy patronat objęli: Kongres Polonii Amerykańskiej, Konsulat Generalny RP w Chicago, Związek Narodowy Polski – Gmina 91 i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.
Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
Reklama