Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 16:58
Reklama KD Market

UE. W ostatnich latach zmalała różnica między płacą kobiet i mężczyzn

Różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej zmniejszyła się w naznaczonych kryzysem finansowym latach 2008-2013 - wynika z danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat na krótko przed przypadającym w niedzielę Dniem Kobiet.

W 2013 r. aktywne na rynku pracy kobiety w UE zarabiały średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni, w 2008 r. - o 17,3 proc. mniej.

Opublikowane w czwartek dane nie uwzględniają zarobków otrzymywanych przez pracowników obu płci za pracę wykonywaną na podobnych stanowiskach, lecz różnicę w zarobkach między płciami w ogóle.

Eurostat nie wyjaśnił przyczyny zaobserwowanej poprawy, podając jedynie, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn "jest powiązana z wieloma czynnikami natury prawnej, społecznej i gospodarczej, które wychodzą daleko poza kwestię równej płacy za równą pracę".

Jednak zdaniem Christiana Schulza, ekonomisty niemieckiego banku Berenberg, może to mieć związek z tym, że wiele kobiet pracuje w sektorach mniej dotkniętych kryzysem, np. w oświacie lub administracji państwowej.

"Kobiety zazwyczaj pracują na stanowiskach odpornych na kryzysy. Są nadreprezentowane w sektorze publicznym, który doświadczył mniejszych cięć" - podkreśla Schulz.

Tymczasem branże, w których nadreprezentowani są mężczyźni, takie jak budownictwo czy przemysł wytwórczy, dotkliwie odczuły lata kryzysu.

Taką hipotezę zdaje się potwierdzać uwaga Eurostatu, że kobiety stanowią w UE 67 proc. pracowników biurowych i tylko 33 proc. kadr kierowniczych.

Dane opublikowane przez Eurostat pokazują, że różnice w wynagrodzeniu są największe głównie w najzamożniejszych unijnych gospodarkach. I tak na przykład w Niemczech mężczyźni zarabiali w 2013 r. o 21,6 proc. więcej niż kobiety, w Wielkiej Brytanii - 19,7 proc., w Danii - 16,4 proc., we Francji - 15,2 proc.

Największą różnicę w zarobkach obu płci zaobserwowano w Estonii (prawie 30 proc.), a najmniejszą w Słowenii (3,2 proc.).

Polska uplasowała się na trzecim miejscu spośród 28 państw unijnych, po Słowenii i Malcie - w 2013 r. kobiety w naszym kraju zarabiały o 6,4 proc. mniej niż mężczyźni. To postęp w porównaniu z 2008 r., gdy różnica ta wynosiła 11,4 proc. (PAP)

fot.skowalewski/pixabay.com

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama