Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 11 października 2024 08:20
Reklama KD Market

"Kit" na ebolę. Oszuści żerują na strachu przed wirusem

Za niecałe 30 dol. można wejść w posiadanie zestawu ochronnego rzekomo zabezpieczającego przed zarażeniem ebolą. Strach przed wirusem jest wykorzystywany przez oszustów posługujących się pocztą elektroniczną i ogłoszeniami w Internecie. Prokuratura Generalna Illinois ostrzega i radzi.


Prokurator generalna Lisa Madigan informuje, że przesyłka mailowa zatytułowana "Ludzie przechodzą kwarantannę"( “People being quarantined”), będąca rzekomą aktualizacją doniesień nt. pandemii eboli, zawiera linki, które mogą wprowadzić wirusy do komputera użytkownika.


Inny e-mail, który może w tych dniach trafiać do naszych skrzynek elektronicznych, oferuje specjalistyczny "zestaw ochronnego wyposażenia osobistego z nadwyżek" (“surplus personal protection kit”) za 29 dol., który rzekomo nie dopuszcza do infekcji oraz jest używany [przez służby natychmiastowego reagowania  i organy ścigania.


Prokurator Madigan zaleca, by nie nawet nie otwierać tego typu korespondencji, a tym bardziej klikać na dołączone linki.


Madigan przypomina, że po aktualne informacje na temat epidemii gorączki krwotocznej należy sięgać do wiarygodnych źródeł, takich jak Krajowe  Centrum Kontroli i Prewencji Chorób: http://www.cdc.gov/vhf/ebola/index.html oraz Departament Zdrowia Publicznego Illinois: http://www.idph.state.il.us/ebola/index.htm


Ponadto pojawiły się rzekome akcje charytatywne związane z epidemią eboli. Prokuratura ostrzega przed przekazywaniem darów pieniężnych na rzecz inicjatyw, które nie są zarejestrowane w Prokuraturze Generalnej Illinois  (Illinois Attorney General Office, IAGO). Prawo Illinois wymaga, by organizacje oraz inicjatywy dobroczynne rokrocznie rejestrowały się w IAGO. Przed przekazaniem datku należy dokonać weryfikacji jego odbiorcy pod adresem: http://illinoisattorneygeneral.gov/charities/index.html lub w innych instytucjach rządowych i pozarządowych:  IRS Select Check, BBB Wise Giving Alliance, Charity Navigator, GuideStar oraz Foundation Center.


IAGO radzi, by sprawdzić jaka część naszej donacji zostanie przekazana na pomoc, a jaką pochłoną koszty administracyjne. Nigdy nie należy dawać gotówki. Jeśli wywierana jest taka presja - to jasny sygnał, że mamy do czynienia z oszustami.


Trzeba też pamiętać o sprawdzeniu nazwy inicjatywy charytatywnej w Internecie za pośrednictwem wyszukiwarki, nawet jeśli jest rekomendowana przez media społecznościowe takie, jak Facebook.


Prokuratura ostrzega również przed fałszywymi witrynami internetowymi, które są łudząco podobne do oryginalnych i podszywają się pod nie, by naciągnąć naiwnych, albo zainfekować nasz system komputerowy wirusami.


 Potencjalni ofiarodawcy powinni kontaktować się wydziałem ds. darów charytatywnych (Charitable Trust Bureau ) w  IAGO telefonując pod numer: (312) 814-2595


(ao)


fot.SplitShire,PublicDomainPictures/pixabay.com


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama