To była już piąta edycja kursu etyki prowadzonego w Wilbur Wright College w Chicago. Bezprecedensowego, bowiem jedynego w USA w języku polskim. Absolwenci odebrali dyplomy 30 sierpnia i ponieśli zdobytą wiedzę w życie.
Zajęcia z etyki w języku polskim w Wright College odbywały się w sobotę i miały charakter wykładów połączonych z dyskusją.
Część z uczestników to katecheci, którzy są zobowiązani do ciągłego dokształcania, część to osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy z zakresu tego działu filozofii.
Do 2012 r. na żadnej z amerykańskich uczelni nie istniała edukacja z tego zakresu w języku polskim. Kursy rozpoczął Wright College. Najpierw wprowadzono zajęcia z etyki w języku angielskim, prowadzone przez doktor filozofii, Martę Krupę, a następnie zdecydowano o rozszerzeniu swojej oferty o zajęcia również z etyki w języku polskim.
Było to możliwe dzięki zaangażowaniu dr Krupy, która zwróciła uwagę władz uczelni na rosnące wśród Polonii chicagowskiej zainteresowanie wiedzą filozoficzną. Wynikało to z jej doświadczeń w pracy z Polonią w ramach spotkań Polonijnego Klubu Filozoficznego.
Klub ten rozpoczął swoją działalność w 2008 roku, pod egidą Stowarzyszenia Emigracji Polskiej i był pierwszym i jak dotąd jedynym tego typu, na terenie aglomeracji chicagowskiej.
W czasie trwania kursu prowadząca zapewniła każdemu uczestnikowi pełny pakiet materiałów źródłowych, umożliwiając w ten sposób ukierunkowane przygotowanie do dyskusji i rozważań.
Ukonstytuowanie na amerykańskiej uczelni zajęć z etyki w języku polskim zapewniło jego polskim studentom otrzymanie certyfikatów jego ukończenia, a tym, którzy zdecydowali się na pisanie końcowej pracy pisemnej również jej publikację w polonijnym kwartalniku filozoficznym „Apeiron”.
W uroczystość rozdania dyplomów wziął udział Andrzej Zgiet, prezes Stowarzyszenia Emigracji Polskiej.
Wszyscy obecni zostali zaproszeni na nieodpłatne spotkania filozoficzne prowadzone w Polonijnym Klubie Filozoficznym.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka