Prezydent Barack Obama przeprosił Amerykanów za niedotrzymanie obietnicy utrzymania dotychczasowych polis ubezpieczeniowych.
− Przykro mi, że wielu aplikantów znalazło się w tej niezręcznej sytuacji spowodowanej moimi obietnicami − powiedział Obama w wywiadzie dla NBC News. Prezydent wcześniej publicznie przepraszał za usterki utrudniające zapisanie się do programu ubezpieczeniowego za pośrednictwem rządowej strony internetowej. Przeprosiny składała też w imieniu administracji Kathleen Sebelius, sekretarz departamentu zdrowia.
Tym razem Obama przypomniał, iż jego obietnica o możliwości zatrzymania już posiadanego ubezpieczenia nie może być w pełni zrealizowana. Takie zapewnienia składał podczas debaty nad ustawą w Kongresie i już po wejściu nowych przepisów w życie.
Prezydent przeprosił za fakt, że obietnicy tej nie da się dotrzymać. Postanowienia Obamacare przewidują, że polisa ubezpieczeniowa musi spełniać pewne ściśle określone kryteria, co oznacza, że niektóre "niepełne" polisy przestaną istnieć.
Z ocen Białego Domu wynika, że polisy ubezpieczeniowe będzie zmuszonych zmienić mniej niż 5 proc. Amerykanów. Przy liczbie mieszkańców USA ponad 300 mln, 5 proc. oznacza ok. 15 mln osób, które stracą dotychczasowy zakres ubezpieczeń.
− Luki w prawie zostaną naprawione − zapewnił prezydent w udzielonym wywiadzie.
Tymczasem w piątek sekretarz ds. zdrowia Kathleen Sebelius przedstawiła kolejne regulacje przepisów Obamacare. W myśl nowej propozycji, choroby psychiczne i choroby spowodowane nadużywaniem narkotyków, alkoholu i środków odurzających będą przez ubezpieczalnie traktowane jako zwykłe choroby fizyczne.
− Po raz pierwszy koszty leczenia psychiatrycznego będą pokrywane z kieszeni firm ubezpieczniowych − mówiła Sebelius w przemówieniu w Carter Center w Atlancie. − Zapewnienie tego świadczenia stało się możliwe dzięki przywództwu prezydenta Obamy, który chciał doprowadzić do jego realizacji jeszcze w tym roku.
Nowy zapis spowoduje, że koszty opieki psychiatrycznej będą traktowane na równi z wydatkami na leczenie innych chorób i zabiegów medycznych.
(ak)
Reklama