"Mamy dobre wiadomości. Liczba (ofiar śmiertelnych) wynosi obecnie 24" - powiedziała przedstawicielka władz miejskich Amy Elliott. Dodała, że pierwotnie podawana liczba 51 mogła być wynikiem podwójnego policzenia tych samych ofiar. "Panował ogromny chaos" - wyjaśniła.
Elliott wskazała, że pod gruzami wciąż mogą się znajdować dalsze ofiary. Poinformowała też, że zidentyfikowano 21 z 24 ofiar i zwłoki są przekazywane rodzinom. Ponad 120 ludziom, w tym 50 dzieciom, udzielono pomocy w szpitalach.
Prezydent Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej w Oklahomie i nakazał wykorzystać pomoc federalną do uzupełnienia państwowych i lokalnych wysiłków na rzecz odbudowy - poinformował Biały Dom. Pomoc ta może obejmować m.in. dotacje na tymczasowe mieszkania lub na remonty domów.
Tornado uderzyło ok. godz. 16:00 w 55-tysięczną miejscowość Moore na południowych przedmieściach Oklahoma City. Towarzyszył mu wiatr wiejący z prędkością nawet 230 km na godz. Lej tornada był szeroki na ok. 1,6 km. Wichura zostawiła po sobie pas zniszczeń szeroki na 3 km.
Na dotkniętym obszarze zespoły ratunkowe i ochotnicy zaczęli przekopywać się przez sterty gruzu, poszukując ocalałych. Władze stanowe już zapowiedziały, że akcja ratunkowa będzie kontynuowana przez całą noc.
Wichura spowodowała ogromne szkody, w niezwykle szybkim tempie dewastując całe dzielnice i niszcząc setki budynków, w tym szkołę podstawową Plaza Towers, gdzie tornado zerwało dach i przewróciło ściany.
Według CNN w chwili nadejścia tornada w szkole przebywało ok. 75 dzieci. Z medialnych doniesień wynika, że tornado uderzyło także w inną szkołę i szpital, ale brak doniesień o ofiarach i szkodach.
Policja ostrzega mieszkańców, by uważali na przewrócone słupy energetyczne i pozrywane przewody gazowe.
Koncerny energetyczne oceniają, że po przejściu tornada bez prądu zostało blisko 40 tys. osób.
W rozmowie telefonicznej z gubernator Oklahomy Mary Fallin prezydent Barack Obama powiedział, że skierował na dotknięte obszary pomoc, m.in. za pośrednictwem Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Prezydent jest na bieżąco informowany o rozwoju sytuacji - podał Biały Dom.
Przejście tornada w poniedziałek było zapowiadane przez synoptyków. Dzień wcześniej kilkanaście tornad przeszło nad Środkowym Zachodem, zabijając dwie osoby i powodując obrażenia u ponad 20. Najbardziej dotknięte zostały stany Oklahoma, Kansas, Iowa i Illinois.
3 maja 1999 roku przez Moore przeszło inne tornado; jak ustalono, towarzyszący mu wiatr wiały z największą prędkością kiedykolwiek zmierzoną przy powierzchni ziemi.
(PAP)