Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 21:41
Reklama KD Market
Reklama

Światowa premiera filmu o dramacie polskiej rodziny

Kiedy w kinie zapaliły się światła, co niektórzy na widowni ukradkiem wciąż wycierali łzy. Dokument o dramacie polskiej rodziny, rozdzielonej bezdusznymi przepisami imigracyjnymi doczekał się swojej premiery na 46. Chicagowskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Ruth Leitman przyznaje, że jeszcze trzy lata temu kwestie imigracyjne były jej zupełnie obce. Amerykanka, mieszkająca w podchicagowskim Oak Park nie wiedziała co to imigracyjne petycje i apelacje, a o deportacjach słyszała tylko z telewizji. „Zawsze wydawało mi się, że imigracyjne problemy dotyczą tylko Latynosów,...
Kiedy w kinie zapaliły się światła, co niektórzy na widowni ukradkiem wciąż wycierali łzy. Dokument o dramacie polskiej rodziny, rozdzielonej bezdusznymi przepisami imigracyjnymi doczekał się swojej premiery na 46. Chicagowskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
fot.4NewsMedia/ Od lewej: kongr.L.Gutierrez, Tony Wasilewski, Ruth Leitman, prawnik rodizny Wasilewskich, Royal Berg podczas premiery filmu
Ruth Leitman przyznaje, że jeszcze trzy lata temu kwestie imigracyjne były jej zupełnie obce. Amerykanka, mieszkająca w podchicagowskim Oak Park nie wiedziała co to imigracyjne petycje i apelacje, a o deportacjach słyszała tylko z telewizji. „Zawsze wydawało mi się, że imigracyjne problemy dotyczą tylko Latynosów, którzy ukradkiem przeciskają się przez granicę. Kiedy poznałam historię Tony’ego i Janiny, poczułam jakby ktoś kopnął mnie w brzuch. Przez myśl mi nie przeszło, że coś takiego może wydarzyć się w Ameryce.” – mówi reżyserka i producentka filmu „Tony & Janina’s American Wedding”. Rodzinę Wasilewskich poznała w czerwcu 2007 roku. Na kilka dni przed deportacją Janiny. Tony i Janina przyjechali do USA pod koniec lat 80. Każde z nich osobno, ale szybko zorientowali się że są sobie pisani. Tony otrzymał pobyt stały poprzez pracodawcę. Janina, która w 1988 roku wystąpiła o azyl polityczny, siedem lat czekała na decyzję. Okazała się ona odmowna. Nie znając biegle języka angielskiego i zawiłości prawa Janina Wasilewska nieświadomie podpisała zgodę na dobrowolne opuszczenie Stanów Zjednoczonych. To okazało się dla niej i jej rodziny wyrokiem. Po 18 latach pobytu w USA , w czerwcu 2007 roku, Janina została deportowana do Polski. Zabrała za sobą 6-letniego wówczas Briana. Przy wyjeździe otrzymała 10-letni zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jej mąż Tony, dziś już obywatel amerykański niestrudzenie walczy o to by jego rodzina znów mogła być razem. Kolejne petycje o skrócenie 10-letniego zakazu trafiają jednak do kosza. „Tony i Janina’s American Wedding” to przejmujący obraz dramatu rodziny rozdzielonej przez niedoskonały system przepisów imigracyjnych. Kongresman Luis Gutierrez, który od lat wspiera rodzinę Wasilewskich przyznaje, że gdyby Janina pochodziła z południowoamerykańskiego kraju, dziś pewnie na mocy ustawy z 1996 roku, byłaby nie tylko legalną rezydentką, ale i obywatelką Stanów Zjednoczonych. Ustawa ta legalizowała bowiem pobyt m.in. osób pochodzących z byłego bloku wschodniego. Sąd uznał jednak, że w sytuacji Janiny Wasilewskiej nie znajduje ona zastosowania.
fot.RuthlessFilms/ Janina i Brian od ponad trzech lat mieszkają w Polsce
Kongresman Guttierez, który uczestniczył w premierowej projekcji filmy podkreśla, że tego typu dramatów jest w USA tysiące. "Każdego dnia rozdzielane są ciężko pracujące rodziny, podczas gdy kryminaliści chodzą po ulicach. Politycy wykorzystują zaś kwestię reformy imigracyjnej do prowadzenia międzypartyjnych rozgrywek." - mówi kongresman. Także konsul RP w Chicago Zygmunt Matynia podkreśla, że zmiana obowiązującego prawa jest konieczna. „Ten film powinno zobaczyć jak najwięcej ludzi. Z prezydentem i Pierwszą Damą włącznie” – powiedział naszemu portalowi po projekcji filmu konsul Matynia. Tony Wasilewski, którego walkę z bezlitosnymi przepisami Ruth Leitman śledziła przez ostatnie trzy lata mówi, że zgodził się na zrobienie filmu przede wszystkim, aby pomóc w walce o zmianę status quo, aby ukazać bardziej osobisty wymiar tragedii jaką jest deportacja i rozdzielenie rodziny i aby jeszcze głośniej wzywać do przeprowadzenia reformy imigracyjnej. Chociaż jego rodzinie może wcale ona nie pomoże, ale uchroni innych przed dramatem jaki przeżywają on, jego żona i syn. Tony zapewnia, że nie zamierza rezygnować z walki o swoją rodzinę. „Nie poddam się, będę walczył dalej. Niektórzy mówią mi, że może lepiej żebym zostawił to wszystko i pojechał do Polski. Ale to nie takie proste, zaczynać tam teraz nowe życie… Moja żona od trzech lat nie może tam znaleźć pracy. Mnie pewnie też byłoby ciężko. Pracując tutaj mogę utrzymać Jasię i Briana... Aż przyjadą… przecież tutaj jest ich dom…”
„Tony & Janina’s American Wedding” zobaczyć będzie można podczas kilku pokazów: 1. Chicago International Film Festival – Międzynarodowy Festiwal Filmów w Chicago • Niedziela – 17 października, godz: 14:15 pm AMC River East 21322 E. Illinois St. Chicago, IL Reżyser Ruth Leitman oraz Tony Wasilewski będą obecni na pokazie 2. Gene Siskel Film CenterPiątek – 22 października, godz: 20:00 Gene Siskel Film Center 164 N. State St. Chicago, IL Reżyser Ruth Leitman oraz Tony Wasilewski będą obecni na pokazie • Środa – 27 października, godz: 20:00 pm Gene Siskel Film Center 164 N. State St. Chicago, IL Reżyser Ruth Leitman oraz Tony Wasilewski będą obecni na pokazie 3. Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce • Data pokazu będzie ogłoszona w późniejszym terminie Więcej informacji na temat filmu mozna znaleźć na stronach internetowych http://ruthlessfilms.com http://tonyandjanina.com MNP (Inf.wł) Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama