Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 02:26
Reklama KD Market
Reklama

Wystawa Roberta Morrisa w Łodzi


Wystawa Robert Morris. Uwagi o rzeźbie. Obiekty, instalacje, filmy w Muzeum Sztuki w Łodzi jest pierwszym indywidualnym pokazem prac Roberta Morrisa w Polsce. Amerykański artysta stworzył, wraz z Donaldem Juddem, podstawy minimalizmu, jednak jego bogata twórczość – tak artystyczna, jak i teoretyczna – wykracza daleko poza schematyczne ramy kierunku. 


 


Na wystawie prezentowane są ważne obiekty z lat 60.: klasyczne formy postaciowe, jak Two Columns 1961 czy Untitled (Three L-Beams) 1965, prace wynikające z koncepcji anty-formy – Untitled (Felt Piece) 1967 czy Threadwaste 1968. 


 


Jedną z kluczowych prac na wystawie będzie instalacja Hearing 1972, gdzie cytaty, odniesienia i parafrazy tekstów współczesnych artystów, autorów i myślicieli (m.in. Ludwiga Wittgensteina, Michela Foucaulta, Marcela Duchampa, Jorge Luisa Borgesa czy Claude’a Lévi-Straussa) w przestrzeni zaimprowizowanego pokoju przesłuchań posłużyły Morrisowi do stworzenia polifonicznego dialogu na temat kondycji nowoczesnej kultury. 


 


Zostanie również pokazany obszerny wybór filmów Morrisa, m.in. Wisconsin 1969, Neo Classic 1971 czy Exchange 1973, a także zapisy performansów z lat 60. (które odtworzone w latach 90. nakręciła Babette Mangolte), m.in. Site 1964/1993, Arizona 1963/1993 i Waterman Switch 1965/1993. 


 


W ramach wystawy powstanie również nowa praca w przestrzeni miejskiej. Labirynt – powracający, lecz ewoluujący projekt w praktyce Morrisa – zostanie zrealizowany w odmiennym niż dotychczas materiale. 


 


Wystawa jednak nie ma charakteru obszernej retrospektywy, lecz przestrzennego eseju, który można czytać w kontekście prac teoretycznych Morrisa. Po raz pierwszy ukażą się one w tłumaczeniu na język polski w ramach towarzyszącego wystawie trzytomowego wydawnictwa. 


 


W skład pierwszego tomu wejdą tak znaczące teksty artysty, jak cztery części Uwag o rzeźbie (1966-1969), Antyforma 1968, Ulica Indiana 1995 czy Rozmiar ma znaczenie 2000. 


 


Drugi tom będzie zawierał tłumaczenie stenogramu z instalacji Hearing i obszerny esej profesora Gregora Stemmricha na temat tej pracy. 


 


Trzeci tom będzie próbą odczytania twórczości Roberta Morrisa w kontekście tradycji awangardowej, reprezentowanej przez historię Muzeum Sztuki – zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i w postaci kolekcji prezentowanej na wyższych piętrach ms2. Wystawa jest kolejnym projektem Muzeum Sztuki, realizowanym w ramach programu zmierzającego do konfrontowania – a poprzez to odczytywania na nowo – relacji łączących historyczną awangardę z koncepcjami i praktykami sztuki współczesnej.


 


Wystawa, otwarta do 24 października w ms2, Ogrodowa 19, została zrealizowana we współpracy z Museum Abteiberg w Mönchengladbach. Kuratorem jest Susanne Titz z Museum Abteiberg, Mönchengladbach (Niemcy).


 


Współpraca kuratorska ze strony Muzeum Sztuki: Katarzyna Słoboda. Koordynator: Sonia Nieśpiałowska-Owczarek.


 


(Informacja prasowa)


–––––––––––––––––––


Dziennik Związkowy jest sponsorem medialnym Muzeum Sztuki w Łodzi.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama