Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 02:23
Reklama KD Market
Reklama

Chopin po amerykańsku

O Polonii i Ameryce


W Miami na Florydzie rozpoczyna się 20 lutego, organizowana przez The Chopin Foundation of the United States, 8. Edycja Amerykańskiego Konkursu Chopinowskiego z udziałem 23 młodych wstępnie zakwalifikowanych pianistów. Tegoroczny Konkurs ma wyjątkowy charakter, gdyż odbywa się w atmosferze wzmożonego zainteresowania muzyką Chopina na całym świecie w związku z obchodzoną 200. rocznicą urodzin genialnego polskiego kompozytora. Podczas ośmiodniowych przesłuchań, podzielonych na cztery etapy, wyłonionych zostanie sześciu finalistów. Wystąpią oni w koncercie finałowym 28 lutego w Miami-Dade Auditorium w Miami, gdzie odbywać się będą także przesłuchania eliminacyjne. Finalistom towarzyszyć będzie The Frost Symphony Orchestra pod dyrekcją maestro Thomasa Sleepera z Akademii Muzycznej Frosta, działającej na University of Miami.

Swą obecność na koncercie finałowym zapowiedzieli dyplomaci z Ambasady RP w Waszyngtonie, przedstawiciele firm produkujących renomowane instrumenty Steinway i Yamaha. Nade wszystko przybędą miłośnicy muzyki Chopina z Florydy i całych Stanów Zjednoczonych. Jury Konkursu przewodzi znany amerykański pianista meksykańskiego pochodzenia Augustin Anievas, a zasiadają w nim, między innymi, takie pianistyczne sławy jak: Bella Davidovich, Piotr Paleczny czy Mark P. Malkovich. Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla młodych amerykańskich pianistów. Trafiają się wśród nich uczestnicy o polskich korzeniach. W tym roku jest to studentka Nora Bartosik z Portsmouth, Rhode Island. Amerykański Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat, a jego regulamin sporządzono w oparciu o regulamin Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Ta zbieżność przepisów regulujących oba konkursy nie jest przypadkowa. Dzięki temu zwycięzca Amerykańskiego Konkursu Chopinowskiego kwalifikuje się automatycznie do udziału w warszawskim Konkursie, będącym jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie, cieszącym się wielkim prestiżem i światowym rozgłosem. Co więcej, The Chopin Foundation funduje pięciu pozostałym finalistom z Miami podróż w kwietniu do Warszawy, by umożliwić im udział we wstępnych przesłuchaniach Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Żaden z konkursów pianistycznych na świecie, poza Amerykańskim Konkursem Chopinowskim, nie może pochwalić się takimi bliskimi związkami z tą najsłynniejszą chopinowską imprezą pianistyczną.

Zwycięzca konkursu w Miami, oprócz udziału w warszawskim konkursie, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. dolarów oraz angaż na turę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie. W tym roku fundator głównej nagrody pieniężnej dołączył do niej następującą dedykację: Audre Carlin in Honor and in Memory of Donald Carlin. Pozostali finaliści otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 1,5 do 3,5 tys. dolarów. Przewidziano także trzy dodatkowe nagrody specjalne za najlepsze wykonanie mazurka, poloneza oraz koncertu. Fundacja – The Chopin Foundation of the United States – została założona w 1975 roku przez Blankę A. Rosenstiel, by śpieszyć z pomocą młodym, utalentowanym artystom amerykańskim w rozwoju ich kariery. Dyrektorem Wykonawczym Fundacji, a także Amerykańskiego Festiwalu Chopinowskiego, jest Jadwiga „Viga” Gewert, która na co dzień realizuje też kolejny ważny cel działalności Fundacji, jakim jest popularyzacja muzyki Fryderyka Chopina na południu Florydy oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Wojciech Minicz

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama