Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:19
Reklama KD Market
Reklama

Wizyta przedstawicielki Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna

ZNP na Warmii i Mazurach – Pomost zbliżający ludzi, Polonię amerykańską z krajem ojczystym

W piątek 29 stycznia 2010 roku odwiedziła główną siedzibę Związku Narodowego Polskiego dr Urszula Hura, przedstawicielka Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna.
Dr Hura w czasie spotkania z prezesem Franciszkiem Spulą, któremu towarzyszył wiceprezes Paweł Odrobina i skarbnik Marian Grabowski, przekazała serdeczne pozdrowienia od olsztyńskiego Koła Sympatyków. ,,Koło nasze ma za zadanie szerzenie wiedzy o Polonii, która przez szereg lat tak wiele pomagała swej Ojczyźnie i dziś również nie zapomina o swoich korzeniach. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, za to, że dziś możemy się cieszyć wolną, niezależną i dumną Polską, to nasza wspólna historia. Dlatego też chcemy podtrzymywać więzi z Polonią, propagować jej zwyczaje i kultywować święta narodowe, obchodzone w Stanach Zjednoczonych przez naszych rodaków. Dzięki temu nasza wspólna wiedza o sobie z pewnością pogłębi się.
Koło nasze spotyka się zazwyczaj w hotelu „Pod zamkiem” u stóp zamku olsztyńskiego. Zamek jest jedną z głównych atrakcji Olsztyna, a hotel obchodzi właśnie 100-lecie swojego istnienia i kryje wiele tajemnic. Zapraszamy więc wszystkich serdecznie, byście się mogli o tym sami przekonać” – powiedział gość z Olsztyna.
Dr Urszula Hura uczestniczyła też w zebraniu Grupy 877 Towarzystwa Tysiąca Walecznych, na którym padła propozycja wzajemnych odwiedzin podczas pobytów w USA lub w Polsce.
,,To cudowny pomysł!” – powiedziała dr Hura.
,,Na ostatnim spotkaniu naszego Koła, przed moim przyjazdem do Chicago, moi koledzy mieli dokładnie taki sam pomysł. Dziękujemy więc serdecznie za to i już dziś zapraszamy wszystkich do swych domów”.
W Olsztynie dr Hura prowadzi już od czternastu lat Zakład Rehabilitacji Leczniczej Centrum Rehabilitacji. W chwili obecnej jest to największa przychodnia rehabilitacyjna na Warmii i Mazurach. Każdego roku pomaga ponad tysiącu pacjentom, prowadzonym w ramach rehabilitacji ambulatoryjnej i domowej. Powodzenie swe zawdzięcza między innymi metodom leczenia usprawniającego, opartym na fizjologicznych bodźcach. Stosowana jest tam kompleksowa rehabilitacja: leczenie ruchem (kinezyterapia, w tym PNF), laseroterapia, sonoterapia, elektroterapia, magnetoterapia, również masaże: klasyczny, segmentarny, sportowy, drenaż limfatyczny, także wodą (hydroterapia), ciepłem i zimnem (termoterapia, w tym krioterapia). Stosowane jest bandażowanie i leczenie Mobidermem oraz kinesiology-taping.Wszelkie informacje można znaleźć na stronie www.hura.olsztyn.pl
,,Moim marzeniem było i jest – stworzenie nowoczesnego centrum rehabilitacji, wykorzystującego najnowocześniejsze metody leczenia usprawniającego, zapewniające lepszą skuteczność. Nasza placówka jest tego przykładem, chcemy jednak nadal się rozwijać i dlatego też wciąż szukam nowych rozwiązań medycznych, technicznych, zawodowych. Chętnie też nawiążę współpracę z rzetelnym partnerem (e-mail: [email protected]).
Odwiedzając chorych w ich domach, od wielu lat codziennie widzę osoby niepełnosprawne, widzę wiele bólu i cierpienia i jest mi przykro, że nie jest im zapewniona należyta opieka.Od trzech lat jestem prezesem oddziału olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem i wspieram niepełnosprawnych naszego miasta i okolic. Systematycznie organizujemy
szkolenia i kursy dla osób niepełnosprawnych, by mogli odnaleźć się w trudnej sytuacji. Wspieramy ich rozwój, organizujemy wystawy prac artystycznych, ukazujemy osiągnięcia w sporcie, namawiamy na aktywne uczestnictwo w życiu codziennym, a także ukazujemy „Miejsca Przyjazne Osobom Niepełnosprawnym” (www.twk.olsztyn.pl).
Punktem kulminacyjnym jest koncert charytatywny ART HEART, który odbył się już dwukrotnie. Organizujemy go w grudniu, by był on jednocześnie prezentem gwiazdkowym dla wielu osób przykutych do łóżka oraz uświęcał dzień 3 grudnia, który jest Światowym Dniem Niepełnosprawnych.
Jesteśmy organizacją Non Profit. Cały zarząd pracuje charytatywnie i tylko dzięki wsparciu ludzi mamy szansę pomagać i spełniać potrzeby niepełnosprawnych. Bardzo prosimy więc o wsparcie, bo dzięki hojności ludzi dobrego serca możemy wspólnie zdziałać wiele dobrego, organizować osobom niepełnosprawnym turnusy rehabilitacyjne, pomóc osobom otyłym w wózkach, także zorganizować własną wypożyczalnię sprzętu ortopedycznego. Jeśli ktokolwiek posiada
wózki czy inne pomoce dla osób niepełnosprawnych, prosimy o ofiarowanie ich na rzecz Towarzystwa Walki z Kalectwem w Olsztynie” – powiedziała dr Hura na piątkowym spotkaniu w głównej siedzibie naszej organizacji .
Po raz pierwszy była to też okazja do osobistego porozmawiania z członkiem powstałego w końcu maja 2007 roku w Olsztynie, stolicy Warmii i Mazur, Koła Sympatyków Związku Narodowego Polskiego.
Na przestrzeni 130 długich lat historii ZNP nigdy nie istniało i aktualnie nie istnieje stowarzyszenie, które Polaków z ojczystego kraju zbliżałoby z Polonią amerykańską. Jest to osobliwe zdarzenie, rozpoczynające działalność dotąd nieznaną w całej związkowej historii.
Pomysłodawcą i założycielem jest Alek Nowacki, olsztyński, pełen życiowej energii, emeryt. Mottem Koła jest łacińska sentencja: ,,Ibi semper est Victoria ubi Cocordia est”, czyli ,,Tam jest zawsze zwycięstwo, gdzie panuje zgoda”. Jak pisze zarząd w sprawozdaniu ze swej działalności: ,,zgoda, tylko jedno krótkie słowo, tylko 5 liter, lecz jaka mieści się w nim potęga”.
Zadaniem Koła Sympatyków jest utrzymywanie obopólnych kontaktów, wzajemne popieranie się, przekazywanie w obie strony istotnych informacji, które na przykład mogą służyć młodzieży na lekcjach historii, zarówno w Polsce jak i w USA. Członkowie Koła utrzymują stały kontakt z głównym biurem ZNP z Wydziałem Public Relations, kierowanym przez wiceprezesa Pawła Odrobinę.
Członkami Koła Sympatyków z Olsztyna jest wiele ważnych osób, między innymi wiceprezydent Jerzy Szmit, posłanka – Iwona Arent, Lech Śmiglewski – pełnomocnik wojewody ds. Osób Niepełnosprawnych, a także księża, były wieloletni proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, ksiądz infułat dr Julian Żołnierkiewicz i dyrektor Instytutu Kultury Chrześcijańskiej ksiądz Stanisław Kozakiewicz.
Prezesem jest Krzysztof Marek Nowacki, Iwona Arent jest wiceprezesem, a sekretarzem Lech Śmiglewski. Honorowym prezesem jest pomysłodawca i założyciel Alek Nowacki.
W ciągu niespełna trzech lat działalności Koła Sympatyków ZNP, odbyło się w zabytkowym pałacyku hoteliku ,,Pod Zamkiem” wiele ciekawych spotkań i prelekcji, podkreślających rolę Związku w procesie zjednoczenia Polonii amerykańskiej, podtrzymywania tradycji i przekazywania narodowych wartości.
Na jednym z pierwszych spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki historyk z wykształcenia, przedstawił zebranym dzieje Związku Narodowego Polskiego, na innym przedstawiono sylwetkę Agatona Gillera, którego niewątpliwie można zaliczyć do inicjatorów powstania ZNP.
Koło Sympatyków ZNP zawsze pamięta i obchodzi amerykańskie święta, jak 4 lipca i Thanksgiving Day. Jednego roku Dzień Dziękczynienia celebrowano razem z Jeffem Taylorem, amerykańskim lektorem języka angielskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
W styczniu 2008 roku nie zapomniano też o życzeniach na 100-lecie Dziennika Związkowego, organu Związku Narodowego Polskiego.
Ciekawostką jest też fakt, że raz w tygodniu drogą lotniczą do Olsztyna dociera Dziennik Związkowy, gazeta codzienna powstała w początkach 1908 roku i ukazująca się w Chicago od tego czasu do dzisiaj bez żadnej przerwy.
Koło Sympatyków odwiedzają również goście z Wilna, doc. Ryszard Kuźmo, przewodniczący Uniwersytetu III-go Wieku, poeta Aleksander Śnieżko, malarze Władysław Ławrynowicz i Stanisław Kaplewski.
Spotkanie pod hasłem ,,Znad Wilii” odbyło się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej i taki sam program przedstawiony został również na olszytyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim dla studentów i kadry pedagogicznej.
Sympatycy ZNP spotykają się także w bożonarodzeniowych nastrojach na Wigilijnych Opłatkach.
Na ostatnim takim Opłatku, 10 stycznia 2010 r., posłanka, a zarazem wiceprezeska Koła Iwona Arent powiedziała:
,,Potrzebny jest nam taki dzień, takie spotkanie, żebyśmy złożyli sobie życzenia na rozpoczynający się rok i podzielili się opłatkiem. Jest to też okazja, by wspomnieć o Polakach zza oceanu, z którymi jesteśmy związani jako stowarzyszenie. Informacja o naszym spotkaniu zapewne dotrze do Chicago, więc nasi przyjaciele będą wiedzieli, że pamiętamy o nich i życzymy im jak najlepiej”.
Na jednym ze spotkań prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, z okazji rocznicy bitwy pod Monte Cassino, przedstawił sytuacją polityczną z tego okresu i zbliżający się koniec wojny, jak i stanowisko koalicji, USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR, nieprzychylne dla Polski w sprawie ustalenia jej przyszłych granic.
Już parokrotnie honorowy prezes Alek Nowacki wręczał uczestnikom spotkania legitymacje członkowskie, podpisane w Chicago przez prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Franciszka Spulę. Ostatnie przyjęcie nowych członków odbyło się 11 listopada 2009 roku. Pięć nowych osób dostało legitymacje członkowskie. A byli to: Irena Krasnodębska, Grażyna Ostrowska, Agnieszka Wajzer, Danuta Zarzecka i Wiesław Korniejczuk. Spotkanie miało uroczysty charakter, ponieważ zbiegło się z amerykańskim Dniem Weterana i polskim Świętem Niepodległości.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego prezes Koła, Marek Krzysztof Nowacki, przedstawił referat na temat sytuacji geopolitycznej początku XX wieku i roli marszałka Józefa Piłsudskiego. O Dniu Weterana mówił natomiast sekretarz Koła, Lech Śmiglewski.
Dzięki, trzeba to podkreślić, wielkiej gościnności członkini Koła, właścicielki hoteliku ,,Pod Zamkiem”, pani Grażyny Bryk, wszystkim spotkaniom towarzyszą piękne dekoracje, eleganckie i gustowne nakrycia stołów, nie mówiąc o smacznych potrawach i deserach, np. torcie w narodowych barwach amerykańskich. Wszelkie toasty natomiast nieraz wznoszone są oryginalnym amerykańskim winem.
Działalność Koła Sympatyków ZNP z Olsztyna jest autentyczną oznaką sympatii, a zarazem wyrazem poparcia dla działalności naszej największej polonijnej organizacji jaką jest Związek Narodowy Polski z Chicago, organizacji, która tworzy ponad oceanem doskonały pomost zbliżający ludzi – Polonię amerykańską z krajem ojczystym.
Krystyna Białasiewicz
Zdjęcia: Bo Janko
i Joan Oskorep
P.S. Jeśli ktokolwiek chciałby wesprzeć Towarzystwo Walki z Kalectwem, założony został specjalny rachunek: PL 05 1440 1228 0000 0000 1125 6384 Nordea Bank Polska S.A. Oddział w Olszytnie ul.Kopernika 46, 10-513 Olsztyn, Poland. Kontakt telefoniczny z dr Urszulą Hurą 48 509 972 005.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama