Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:14
Reklama KD Market
Reklama

Ten kto śpiewa, dwa razy się modli

Chicago (Inf. wł.) – Trzydziestego stycznia w sali parafialnej przy Bazylice Św. Jacka odbyło się noworoczne spotkanie członków najstarszego parafialnego chóru w metropolii chicagowskiej, który został założony przez brata Wojciecha Góralskiego w 1896 roku i od tej pory działa nieprzerwanie, uświetniając uroczystości kościelne i liczne imprezy polonijne.
Sobotni Opłatek rozpoczął okolicznościowy koncert kolęd i pieśni oraz modlitwa i życzenia od proboszcza ks. Michała Osucha i duchowego opiekuna chóru ks. Adama Piaseckiego. Po połamaniu się opłatkiem i zjedzeniu kolacji rozpoczęła się zabawa taneczna połączona z loterią fantową, na którą wiele nagród ufundowała firma telekomunikacyjna WDT. Gościnnie wystąpił polonijny Elvis Presley – Jarosław Spychalski.
Minione dwudziestolecie w ponad wiekowej historii chóru z Jackowa należy niewątpliwie do najbogatszych w wydarzenia artystyczne. W tym okresie dyrygentem chóru był wspaniały tenor i solista Opery Śląskiej i Teatru Wielkiego w Warszawie, pan Józef Homik, który kierował grupą do momentu przejścia na emeryturę, co miało miejsce w 2008 roku. Pod jego dyrekcją chór wykonywał wiele utworów najwybitniejszych kompozytorów. Chórzyści śpiewali między innymi kompozycje: Mozarta, Beethovena, Bacha, Verdiego, Moniuszki, Wernera i innych.
– Wielkim wydarzeniem artystycznym dla nas było uczestniczenie wraz z innymi chórami polonijnymi w „Nieszporach Ludźmierskich”, które w Chicago zostały wystawione w 2003 roku – wspomina wiceprezes chóru Jurand Różanek.
– Śpiewaliśmy wtedy przy akompaniamencie orkiestry Barbary Bilszty PaSO. Mieliśmy wtedy okazje śpiewać ze wspaniałymi polskimi artystami: Beatą Rybotycką, Hanną Banaszak, Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Wodeckim i Jackiem Wójcickim. Z uwagi na duże zainteresowanie Polonii odbyło się kilka koncertów w polonijnych parafiach na terenie naszej metropolii oraz w nowym Jorku. Koncerty zaszczycił swoją obecnością kompozytor dzieła. Pamiętam, że pan Pawluśkiewicz bardzo serdecznie dziękował za znakomite wykonanie jego utworu, który kończył się owacjami na stojąco. Dwa lata później chór nasz w połączeniu z chórem PaSO wykonał kilka utworów podczas koncertu poświęconego pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas tego koncertu partie solowe śpiewali najznamienitsi polonijni wykonawcy: Brygida Bziukiewicz, Józef Homik, Ewa Kowcz, Mariola Napieralska i Mirosława Sojka-Topór.
W 2006 roku celebrowaliśmy 110. rocznicę założenia Chóru. Jubileuszowy koncert połączony z balem i bankietem odbył się w restauracji „Lone Tree Manor”. Ksiądz Michał Osuch wręczył zasłużonym chórzystom dyplomy uznania. Za rok będziemy celebrować kolejną, tym razem 115. rocznicę założenia i już teraz zapraszamy Polonię do uczestniczenia w tym wydarzeniu.
Korzystając z okazji pragnę zaprosić do współpracy osoby dorosłe obdarzone dobrym głosem i słuchem muzycznym. Wasz dodatkowo ofiarowany Panu Bogu niedzielny czas oraz pięknie śpiewane modlitwy, przysporzą wam i waszym rodzinom wiele łask oraz uświetnią uroczystości w naszej Bazylice.
Pamiętajmy, że kto śpiewa, ten się dwa razy modli. W imieniu prezeski Heleny Łukaszewicz oraz własnym i całego chóru zapraszam serdecznie do wstąpienia w nasze szeregi – podkreślił pan Jurand.
Po odejściu na emeryturę Józefa Homika artystyczną schedę po nim przejęła Jadwiga Niesiołowska, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, która od 10 lat jest dyrygentem Chóru Paderewski Symphony Orchestra. Kapelanem jest ks. Adam Piasecki, który osobiście przyjmuje zgłoszenia osób chętnych do śpiewania. Próby odbywają się w każdą niedzielę przed południem.
Tekst i zdjęcia:
Andrzej Baraniak/
NEWSRP

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama