Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 7 kwietnia 2025 10:09
Reklama KD Market
Polonia w Chicago

Zespół Lajkonik – od 34 lat niezmiennie razem…

„Na szczyńście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok(…). Niech Wos omijają bóle i gorycze. Tego Wom z całego serca dzisioj życze! Umocnieni słowami lajkonikowych kolędników, którzy od lat niosą do naszych domostw dobre życzenia, weszliśmy w 34. rok działalności naszego zespołu.
Reklama
Zespół Lajkonik – od 34 lat niezmiennie razem…

Autor: Wojciech Adamski

Tradycyjne życzenia rozdawaliśmy przez cały styczeń, zanosząc je także do Polonii zgromadzonej wokół parafii św. Cecylii i Klubu Polskiego w Wisconsin Dells. Na nasz koncert 4 stycznia, jasełka (dzieci z miejscowej szkoły) i następującą po wszystkim zabawę taneczną, przybyli przedstawiciele kilku klubów polskich w Wisconsin Dells i okolicach. Spotkanie było inspiracją nie tylko dla dzieci, z ciekawością przyglądających się tancerzom z Chicago, którzy weszli na wyżyny swych możliwości tanecznych i kolędniczych. Radości i zabawie nie było końca. Młodość tancerzy pięknie współgrała z dojrzałością klubowiczów. DJ, w którego wcielił się ks. Piotr Janas (przez ostatnie pięć lat nasz wikariusz na Trójcowie), dołożył muzyczną „cegiełkę”…i tak zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Jakaż była radość parafian, kiedy w niedzielę, 5 stycznia tancerze odświętnie ubrani przygotowali oprawę polskojęzycznej Mszy świętej o 3 po południu, którą celebrował ks. Piotr, a po jej zakończeniu zaprosili do wspólnego kolędowania. Dziękujemy Zarządowi Klubu Polskiego w Wisconsin Dells, za piękne zorganizowanie naszego pobytu, a ks. Piotrowi, życzymy powodzenia i dziękujemy, że pamiętał o obietnicy i był pomysłodawcą naszego wyjazdu.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Wzruszające chwile wśród Polonii w Wisconsin dobiegły końca i należało wracać do Chicago. 12 stycznia czekał już bowiem cały zespół Lajkonik gotowy do wspólnej dorocznej Mszy św., na Trójcowie, ofiarowanej tradycyjnie w intencji tancerzy i absolwentów oraz ich rodzin. Kościół wypełnił się. W twarzach gości i oczach ich dzieci rozpoznawaliśmy dawnych tancerzy, którzy jak co roku z coraz starszymi pociechami przybywają na to wydarzenie. Część dzieci naszych absolwentów już tańczy, inni ze względu na wiek oczekują (choć „zapisali się” do zespołu w dniu urodzenia).

Serce się raduje…widać dbałość rodziców…urodzone w Ameryce dzieci znają teksty kolęd i stają do kolędowania przy szopce na równi z tancerzami z wieloletnim doświadczeniem, aby pięknym śpiewem ucieszyć Narodzonego. Kochani rodzice – dziękujemy za Wasz trud i zaangażowanie. Nie ma większej radości dla kadry artystycznej zespołu niż gościć Was wszystkich wśród nas. Jak mawiał śp. ks. Władysław Gowin założyciel zespołu: „ dobrze zasiane ziarno, będzie owocować”. To w zespole Lajkonik nasza najważniejsza misja.
Po Mszy św., tradycyjnie cała rodzina Lajkonik spotkała się na krótkim występie najmłodszych, wspólnie przygotowanym poczęstunku i dalszym kolędowaniu w podziemiach kościoła. Niezmiennie, od ćwierćwiecza dom Trójcowo nawiedzają nasi kolędnicy. Większość przez lata wcieliła się już prawie we wszystkie role – jest ich wiele: król, bocian, dziad, turoń, śmierć,… (role znane są byłym kolędnikom, obecnie gościom), inni jak Szymon – Gwiazdor, Jakub – anioł, czy Artur – diabeł – trwają w swych rolach od lat. Anioł z namaszczeniem kłania się i błogosławi gości, a diabeł?… hasa ku uciesze, a czasem przerażeniu najmłodszych dzieci.

Tydzień później większość zespołu towarzyszyła ks. Robertowi Będzińskiemu, nowemu, piątemu już, dyrektorowi zespołu w uroczystej Mszy św., podczas której ks. Robert zaprzysiężony został oficjalnie przez Biskupa Roberta J. Lombardo na proboszcza Polskiej Misji Duszpasterskiej pod wezwaniem Świętej Trójcy. Sala parafialna wypełniła się gośćmi, a sam biskup w towarzystwie Prowincjała Chrystusowców ks. Jacka Walkiewicza, w otoczeniu księży i sióstr, z dużym zainteresowaniem obejrzał i wysłuchał kolędników (niektórzy z nas widzieli spotkanie Biskupa z diabłem, ale…. sprytnie przerwał je anioł, aby pobłogosławić Ekscelencję).

Styczeń okazał się niemałym wyzwaniem operacyjnym dla zespołu.W sobotę, 25 stycznia po maratonie kolędowym, Reprezentacja miała przyjemność zatańczyć na studniówce polskich szkół sobotnich, na której bawiło się ponad 670 studentów. Stroje kolędników zamieniliśmy na godne: szlacheckie i wieczorowe suknie i fraki do walca. Dla dorosłych tancerzy uczestnictwo w studniówce jest zawsze radością – jako jedni z niewielu mają okazję uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu jeszcze raz (każdy z nich jest absolwentem szkoły polskiej, a większość uczyła się w Polskiej Szkole im. Trójcy Świętej). Polonez, którego przebieg w Soplicowie zapisał sam Adam Mickiewicz, zgodnie z tradycją wił się między stołami i wychodził na rozległe korytarze. Stanęło bowiem do niego pewno 300 par. Dziękujemy organizatorom – dyrekcji Polskiej Szkoły im. Feliksa Konarskiego za zaproszenie i piękną organizację. Gratulujemy nauczycielom za trwanie na straży języka polskiego, a młodzieży, która jest przyszłością Polonii w Ameryce – udanych egzaminów maturalnych.

Żegnając wypełniony wydarzeniami styczeń, weszliśmy w roztańczony karnawał. W sobotę, 8 lutego 2025 r. w obecności ponad 300 gości, odbyła się nasza coroczna zabawa dochodowa w gościnnych progach sali bankietowej Belvedere Chateau. Mając na uwadze, że 27 kwietnia 2025 r., zapraszamy wszystkich Państwa na nasz doroczny koncert w Copernicus Center, daliśmy naszym rodzinom oddech od występów i oddaliśmy się szaleństwu tańca i spontanicznej zabawy. Reprezentacja z tytułu starszeństwa przywitała gości wirującym walcem i po staropolsku poprowadziła poloneza na setkę par. Do organizacji zabawy, której celem było zebranie funduszy na wszelkie nieodzowne reperacje koszul i kostiumów, które służyły zespołowi przez ostatnie 34 lata, przepięknie włączyła się niezastąpiona Rada zespołu (kochamy Was). Jej członkowie zadbali o każdy detal, zapraszając do pomocy wielu wspaniałych sponsorów (kilkoro z nich uczestniczyło w zabawie) – wszystkim za poparcie z serca dziękujemy! (Więcej o sponsorach na stronie: www.lajkonikchicago.us).

Zadbano, aby na stołach „zakwitły” polskie kwiaty, na głowach mieniły się kolorami wianki, słodki stół (otoczony archiwalnymi zdjęciami z życia zespołu), pachniał i uginał się pod przepięknie zaprezentowanymi, pysznymi, domowymi wypiekami i przekąskami, a bogata w nagrody loteria zachęcała do zakupu biletów.
Do tańca zagrał nasz akompaniator Marek Kalinowski, który podczas obiadu zaprosił do duetu skrzypka Petera Herz. Wysublimowana, mistrzowsko zaaranżowana muzyka na akordeon i skrzypce, otulała pięknem, wzbudziła apetyty i wkrótce po pysznym obiedzie ruszyliśmy w tany.

Hitami tanecznymi okazały się: line dance, belgijka, zorba i inne…Festiwale i zabawy zespołu są niejako warsztatami tanecznymi, podczas których odbywa się mimowolnie „szkolenie”, czego efekty widać na kolejnych zabawach. Cudownie jest patrzeć, jak młodzież i dzieci bawią się wspólnie z dojrzałością noszącą młodość w sercach, gdy pary wzajemnie się inspirują i miksują bez udziału instruktora. Tu najbardziej widać, jak zespół wychowuje i ośmiela, jak w młodych ludziach budzi pewność siebie. O tym głośno się nie mówi, ale w takich chwilach duma rośnie. Dzieci proszą do tańca rodziców i pięknie gdy inicjatywa wychodzi od synów i to syn prowadzi mamę w tańcu….Szpas! Nie jest przecież tak, że takie sytuacje widzi się codziennie, ale warto jednak na nie czekać!

Kończąc pragnę zapewnić o dozgonnej wdzięczności za pomoc i zaangażowanie. Za otwarte serca sponsorów oraz niepoliczalną liczbę godzin przepracowanych przez członków Rady zespołu oraz wszystkich, którzy postanowili współtworzyć nasze dzieło. Nic nie dzieje się z dnia na dzień: 34-letnia rodzina jaką jest Lajkonik wymaga ciągłego zatroskania i zabiegania, potrzebny jest każdy trybik, każdy talent, a brakujące puzzle powodują wyrwę. Ważne, że budujemy na mocnych fundamentach, na historycznym Trójcowie, za co z serca dziękuję.
Halina Misterka
Kierownik artystyczny i choreograf
Zespół Pieśni iTańca Lajkonik

Zdjęcia: Wojciech Adamski

 

Zespół Pieśni i Tańca Lajkonik, Chicago – powstał 34 lata temu, jesienią 1991 r., przy Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Świętej Trójcy w Chicago, która jest jego siedzibą. Jest członkiem Związku Narodowego Polskiego (polish National Alliance, PNA) Grupy 3241 oraz Polish Folk Dance Association of America. Zajęcia prowadzone są w pięciu grupach wiekowych. Lajkonik zapraszany jest do udziału w koncertach oraz festiwalach na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady. Organizuje coroczne koncerty własne w salach widowiskowych – najbliższy w Copernicus Center w niedzielę 27 kwietnia 2025 r. – Serdecznie Zapraszamy! Z sukcesem od 1996 roku reprezentuje Polonię chicagowską na Światowych Festiwalach Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju oraz w Rzeszowie (ostatnio po raz 8. w lipcu 2023 r.) W 2024 roku podbił Kielce zdobywając Srebrną Jodłę na Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży.

Reklama


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama