„W tym roku uhonorowano Małgorzatę Kot, dyrektor zarządzającą MPA, za jej niezwykłe zaangażowanie w zachowanie polskiej kultury i dziedzictwa. Małgorzata Kot od 30 lat jest integralną częścią rodziny Muzeum, rozpoczęła swoją karierę jako kierownik Biblioteki. Z czasem jej zaangażowanie i talent doprowadziły ją do roli dyrektor zarządzającej, w której z powodzeniem kontynuuje swoją misję. Jej nieustające poświęcenie dla kultury i historii Polaków w Ameryce stanowi dla nas codzienną inspirację. Cały zespół MPA pragnie serdecznie podziękować Pani Małgorzacie za wszystko, co robi oraz za bycie wspaniałym liderem i mentorem! Z całego serca gratulujemy jej tego zasłużonego wyróżnienia oraz tej pięknej okazji” – czytamy na portalu Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA).
Uroczystość nawiązująca do dziedzictwa ideowego Tadeusza Kościuszki oraz polskich tradycji narodowych odbyła się 25 października br. w Muzeum Polskim w Ameryce. Prowadziła ją prof. Lidia Filus, prezes Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, szefowa katedry matematyki na Northeastern Illinois University. Przemówienia, honorujące laureatkę w bardzo ciepły i serdeczny sposób, wygłosili: prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego-Polish American Roman Catholic Union (ZPRKA-PRCUA) James Robaczewski, prezes MPA Richard Owsiany, prof. Lidia Filus, prezes Związku Narodowego Polskiego-Polish National Alliance (ZNP-PNA) oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej-Polish American Congress – Frank Spula, a także konsul RP Tomasz Orczyk oraz Marek Skulimowski, prezes centrali Fundacji Kościuszkowskiej, który specjalnie na uroczystość przybył z Nowego Jorku.
Aktu dekoracji wieńcem laurowym dokonali między innymi: prezes MPA Richard Owsiany, (który został wyróżniony przez Fundację Kościuszkowską w 2022 r.), prof. Lidia Filus, krajowy prezes FK Marek Skulimowski, prof. Ewa Radwańska, naukowiec, lekarka i długoletnia działaczka FK, w asyście polonijnego ułana kościuszkowskiego.
Wzruszona Małgorzata Kot, dziękując za wyróżnienie, w swoim wystąpieniu mówiła między innymi o tym, jak bardzo jej życie jest poświęcone służbie Muzeum i Polonii. – Moja praca w Muzeum to blisko 30 lat kolistej służby, dookoła jednego celu i jednego tematu – MPA. Miałam oczywiście inne chwilowe kierunki, studia, dokształcania, które odmieniały moje drogi, ale jedno pozostawało niezmienne. Muzeum właśnie. Nawet moje prywatne rocznice związały się synchronicznie z Muzeum. Kalendarium wewnętrzne. Napisałam kiedyś dawno temu, że nie szukam innego miejsca, gdyż znalazłam swoją niszę. Genius loci. Inne miejsca sięgały po mnie, ale nigdy nie były na tyle interesujące, abym z nich nie mogła zrezygnować, tłumacząc sobie to w jakiś sposób – wskazała.
Wspominała ważne momenty, których oświadczyła w muzeum otoczona niezwykłymi ludźmi tej placówki, artefaktami, dziełami sztuki, historią i muzyką. Dziękowała też w serdecznych słowach gościom uroczystości za obecność, oraz za wsparcie mentorom i przyjaciołom. Wyrażała też wdzięczność tym, którzy nie mogli przybyć na uroczystość. – Nie mogli tu dzisiaj być ani moi Synowie, ani Rodzice, ani Siostra, ani Bliscy, a bliska mi bardzo Pani Lusia Bucki usmażyła dla mnie swoje legendarne rozetki i napisała: „wieniec laurowy symbolizuje ewolucję duchową, która prowadzi do zwycięstwa nad tym, co nie jest ważne w życiu i pomaga nam w koncentrowaniu nad tym, co jest”. Odzyskałam więc dzięki Wam coś straconego. Wróciłam do początku. Odrodzę się więc. Dziękuję – Bóg zapłać – podsumowała swoje wystąpienie laureatka.
Małgorzata Kot posiada dwa stopnie magisterskie uzyskane na polskim i amerykańskim uniwersytecie. Jest autorką kilku publikacji oraz laureatką odznaczeń państwowych RP i licznych wyróżnień. Ściśle współpracuje z wieloma instytucjami w Polsce oraz organizacjami i mediami polonijnymi, w tym z „Dziennikiem Związkowym”, który uhonorował ją tytułem Człowieka Roku 2016. Podczas sprawowania przez nią stanowiska dyrektor zarządzającej Muzeum placówk rozwinęła się i otworzyła na polonijną społeczność, i nie tylko.
W programie uroczystości znalazły się również również: film dokumentalny o Muzeum Polskim w Ameryce oraz promocja książek Alexa Storożyńskiego, byłego prezesa Fundacji Kościuszkowskiej, oraz „Marszu” W. S. Kuniczaka i „Helping Women and Mother Nature” dr Ewy Radwańskiej.
Z recitalem muzycznym wystąpili młodzi i niezwykle utalentowani adepci Paderewski Academy of Music PaSO – Youssef El Yakine, Zuzanna Jakubski, Viktoria Partyka, Maksymilian Szymański, Juliusz Bobek i Łukasz Maciejewski – przedstawiając utwory Chopina i Paderewskiego.
Imieniny Tadeusza Kościuszki to doroczne wydarzenie organizowane od 2009 roku z inicjatywy ówczesnego prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Alexa Storożyńskiego przez wszystkie oddziały Fundacji. Impreza jest wzorowana na przyjęciu imieninowym wyprawionym dla Tadeusza Kościuszki 28 października 1792 r. przez księcia Czartoryskiego. Panie wówczas uhonorowały Kościuszkę, wkładając na jego głowę wieniec z liściastych gałązek dębu, za jego bohaterstwo w obronie Konstytucji 3 Maja.
Kolejną uroczystość imieninową upamiętniającą patrona Fundacji Kościuszkowskiej zakończyło zgodnie z tradycją sympatyczne spotkanie towarzyskie zgromadzonych gości.
(Informacja własna Dziennika Związkowego)
Zdjęcia: Dariusz Lachowski