Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 20:30
Reklama KD Market

Dlaczego musimy głosować

Niestety ostatnio coraz częściej spotykam osoby, które mówią, że nie będą głosowały w wyborach prezydenckich 5 listopada i podają na swoje usprawiedliwienie różne powody. Jednak na bierność i apatię wyborczą nie ma żadnego usprawiedliwienia. Osoby, które nie głosują, nie tylko rezygnują z udziału w budowaniu naszej demokratycznej rzeczywistości, ale nie potrafią uszanować dorobku obywatelskich wartości demokratycznych, które wywalczyli nasi przodkowie, nawet przypłacając to utratą życia.
Dlaczego musimy głosować

Autor: Adobe Stock

Prezes Frank Spula fot. PNA-ZNP.org

W 1619 roku zastrajkowali polscy osadnicy w Jamestown w Wirginii, ponieważ nie zostali dopuszczeni do wyborów lokalnych. Nie domagali się podwyżek płacy, ale prawa do głosowania, które wówczas posiadali tylko mieszkańcy pochodzenia anglosaskiego. Był to pierwszy w historii Ameryki Północnej strajk polityczny. Polscy rzemieślnicy przestali pracować, pozbawiając osadę niezbędnych produktów i usług. W obliczu groźby kryzysu gospodarczego lokalne władze ugięły się pod naciskiem strajkujących i przyznały Polakom te sama prawa co osadnikom angielskim.

W historii mamy wiele przykładów walki o demokrację i równouprawnienie. W tej walce nasi narodowi bohaterowie oraz przodkowie tracili życie dla sprawy, a dziś ich spuścizna jest ignorowana przez tych, którzy nie głosują.

Korzystanie z prawa do głosowania to nie tylko przywilej, ale konieczność, jeśli chcemy być dobrymi obywatelami. W głosowaniu jest ogromna siła. Daje nam ono możliwość wyboru przedstawicieli, którzy według nas będą podejmować najlepsze decyzje dla naszych społeczności, dotyczące między innymi kwestii budżetu państwowego oraz lokalnego, a także podatków, edukacji, opieki zdrowotnej i wielu innych aspektów codziennego życia. Urzędnicy państwowi i lokalni są wybierani po to, by nam, wyborcom, służyć. My, wyborcy, oceniamy wyniki ich pracy, przyznając im nasz głos lub odmawiając go i głosując na innego kandydata.

My, jako Amerykanie polskiego pochodzenia, jeśli chcemy mieć większy wpływ na władze państwowe i lokalne, musimy pokazać naszą siłę w dniu wyborów, udając się gremialnie do głosowania. Nie głosując, rezygnujemy z uczestnictwa w procesach demokratycznych. Dziś głosowanie jest o wiele łatwiejsze niż kilka lat temu i nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tych, którzy rezygnują z tego prawa i przywileju obywatelskiego.

Dlatego dopełnijmy naszego obywatelskiego obowiązku!

Głosujmy na kandydatów, którzy według nas na to zasługują.

Frank J. Spula

Wydawca, Dziennik Związkowy-Polish Daily News
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama