Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 20:21
Reklama KD Market

Sylwetki kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Sylwetki kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Autor: Adobe Stock/Wikipedia

Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta Stanów Zjednoczonych

KAMALA HARRIS – 46. wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, pierwsza kobieta pełniąca tę funkcję, została zaprzysiężona 20 stycznia 2021 roku, równocześnie z objęciem prezydentury przez Joe Bidena. Urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland, w północnej Kalifornii. Jej rodzice byli imigrantami, a Harris identyfikuje się jako Afroamerykanka i Hinduska z pochodzenia.

Ojciec Kamali, ekonomista Donald J. Harris, pochodzi z Jamajki, natomiast jej matka, Shyamala Gopalan, z Indii. Małżeństwo rozwiodło się, gdy Kamala miała siedem lat, i wraz z siostrą Mayą została pod opieką matki. Shyamala Gopalan, biolog zajmująca się badaniami nad rakiem piersi, przybyła do USA z Indii w wieku 19 lat, a doktorat obroniła w tym samym roku, w którym urodziła się Kamala. Od 12. roku życia Kamala mieszkała w Kanadzie, gdzie jej matka pracowała na Uniwersytecie McGilla oraz w Żydowskim Szpitalu Ogólnym w Montrealu.

W 1986 r. Harris ukończyła studia z zakresu politologii i ekonomii na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie, historycznie uczelni dedykowanej Afroamerykanom. Trzy lata później uzyskała dyplom prawnika na Hastings College of Law Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jej kariera w kalifornijskiej prokuraturze stanowej rozpoczęła się w 1990 r., kiedy została zastępczynią prokuratora okręgowego w powiecie Alameda. Specjalizowała się w sprawach związanych z molestowaniem seksualnym dzieci.

W 1998 r. została powołana na asystenta prokuratora w dystrykcie San Francisco. Dwa lata później rozpoczęła pracę w wydziale prawnym władz miasta San Francisco, gdzie kierowała Wydziałem ds. Rodziny i Dzieci, reprezentując sprawy dotyczące przemocy i zaniedbań wobec dzieci.

W 2002 roku Harris z powodzeniem wystartowała w wyborach na prokuratora okręgowego San Francisco, stając się pierwszą osobą kolorową wybraną na to stanowisko. W 2007 r. ubiegała się o drugą kadencję, nie mając kontrkandydatów.

W 2011 r. została powołana na stanowisko prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Pełniła tę funkcję do 2017 r. jako pierwsza kobieta wielorasowego pochodzenia.

Do swoich największych sukcesów na tym stanowisku Harris zalicza wywalczenie umorzenia 18 miliardów dolarów długów 250 tysiącom właścicieli domów, którzy ucierpieli wskutek kryzysu finansowego; banki pierwotnie oferowały umorzenie jedynie 4 miliardów dolarów.

Sprawa ta zapewniła jej rozgłos w Kalifornii, jednak na krajowej scenie politycznej zaistniała dopiero po 2017 r., kiedy jako przedstawicielka Partii Demokratycznej z Kalifornii zajęła fotel w Senacie USA. Harris była drugą czarnoskórą kobietą i pierwszą Amerykanką pochodzenia południowoazjatyckiego w Senacie USA.

Jako senator Harris opowiadała się za zaostrzeniem przepisów dotyczących kontroli broni, ustawą DREAM Act, federalną legalizacją marihuany oraz reformami systemu opieki zdrowotnej i opodatkowania.

Zyskała ogólnokrajowy rozgłos dzięki ostrym pytaniom zadawanym przedstawicielom administracji ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa podczas przesłuchań w senackiej Komisji Sprawiedliwości i Wywiadu. Harris brała udział w senackim śledztwie dotyczącym rosyjskich powiązań współpracowników Trumpa oraz oskarżeń o napaść seksualną ówczesnego kandydata na sędziego Sądu Najwyższego USA, Bretta Kavanaugh.

W 2019 r. ubiegała się o nominację Partii Demokratycznej na prezydenta. W gronie kandydatów był również Joe Biden. Po tym jak jej szanse na zdobycie nominacji zaczęły spadać, Harris wycofała się z prawyborów. Biden, po zdobyciu nominacji, wybrał ją na swoją kandydatkę na wiceprezydenta.

20 stycznia 2021 r. Kamala Harris została zaprzysiężona na 46. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Przysięgę składała na Biblię trzymaną przez jej męża, Douga Emhoffa. Prawnik pochodzenia żydowskiego, którego pradziadkowie mieszkali w Gorlicach w Małopolsce, poślubił Harris w 2004 roku. Małżeństwo nie ma dzieci, ale Emhoff ma córkę i syna z pierwszego małżeństwa.

Jako wiceprezydent Harris otrzymała m.in. misję zajęcia się kryzysem migracyjnym w Ameryce Środkowej. W marcu 2021 r. Biden powierzył jej zadanie współpracy z Meksykiem oraz krajami Trójkąta Północnego (Salwador, Gwatemala i Honduras) w celu ograniczenia nielegalnej imigracji przez Meksyk do USA.

W tym czasie liczne media określały Harris mianem „border czar”, chociaż ona sama odrzuciła ten tytuł. Republikanie i inni krytycy zaczęli jednak używać tego terminu, aby powiązać Harris z kryzysem migracyjnym. Później otrzymała także więcej zadań w dyplomacji, m.in. osobiście ostrzegając prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przed rosyjską agresją na kilka dni przed jej rozpoczęciem.

Po bardzo słabym występie w debacie 27 czerwca br. z kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta Donaldem Trumpem zaczęły narastać naciski, by Biden zrezygnował z kandydowania w wyborach. Urzędujący prezydent podjął tę decyzję i poparł Harris. Decyzja zapadła 29 dni przed rozpoczęciem Krajowej Konwencji Demokratów w Chicago. Harris 22 sierpnia br. oficjalnie przyjęła nominację partii.

Kandydatem na wiceprezydenta u boku Harris jest gubernator Minnesoty Tim Walz.

Kampania Harris i Walza prowadzona jest pod hasłem „A New Way Foward”

Program wyborczy dostępny jest na oficjalnej stronie: kamalaharris.com


Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych

DONALD J. TRUMP – 45. prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 2017-2021. Urodził się 14 czerwca 1946 r. w Nowym Jorku jako czwarte z pięciorga dzieci dewelopera Fredericka (Freda) Trumpa i imigrantki ze Szkocji, Mary Anne MacLeod Trump. Wszyscy dziadkowie Trumpa pochodzą z Europy. Posiada niemieckie, szkockie i szwedzkie korzenie.

W 1968 r. otrzymał dyplom z wydziału zarządzania Wharton School of Business Uniwersytetu Pensylwanii. W 1971 r. przejął rodzinną firmę Elizabeth Trump & Son, zmieniając jej nazwę później na The Trump Organization.

Podczas swojej kariery biznesowej wybudował, wyremontował oraz zarządzał licznymi nieruchomościami komercyjnymi i mieszkaniowymi, hotelami, kasynami i polami golfowymi. W latach 90. Trump, autor bestsellera “Art of the Deal”, przebojem wkroczył do show-biznesu. W latach 1996–2015 był właścicielem konkursów Miss Universe, Miss USA i Miss Teen USA.

Ogólnokrajowej popularności przysporzyło mu reality show „The Apprentice”, którego Trump był gospodarzem w latach 2004-2015. Widzowie zapamiętali go z powtarzanej w nim frazy „You’re fired!” (Jesteś zwolniony).

Od 2005 r. jest w związku małżeńskim z byłą słoweńską modelką Melanią Trump (z domu) Knavs, z którą ma syna Barrona. Trump ma jeszcze czworo dzieci z poprzednich dwóch małżeństw.

Już w latach 80. Trump sygnalizował, że ma ambicje polityczne, ale nie miał ugruntowanych poglądów politycznych i jako biznesmen wspierał datkami kampanie polityków republikańskich i demokratycznych.

Choć nigdy wcześniej nie sprawował wybieralnego urzędu, rozważał kandydowanie w wyborach prezydenckich w 1988, 2004 i 2012 roku, a także w wyborach na gubernatora stanu Nowy Jork w 2006 i 2014 r. W wyborach w 2000 r. rozpoczął starania o nominację prezydencką, ale wycofał się na etapie prawyborów.

W czerwcu 2015 r. jako zamożny polityczny nowicjusz ogłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2016 r. Mimo że nie wróżono mu sukcesu w gronie polityków republikańskich, jego styl prowadzenia kampanii pod hasłem „Make America Great Again” (Uczyńmy Amerykę znów wielką) spodobał się wyborcom tej partii. Trump wygrał prawybory Partii Republikańskiej w 2016 r. i uzyskał nominację tej partii na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

W 2016 r. został ogłoszony Człowiekiem Roku tygodnika „Time”.

Po zaciętej kampanii wyborczej w wyborach powszechnych 8 listopada 2016 r. Trump odniósł zwycięstwo nad kandydatką Demokratów, byłą pierwszą damą i sekretarz stanu Hillary Clinton.

Po zaprzysiężeniu na 45. prezydenta USA Trump stał się najstarszą (w momencie objęcia urzędu) osobą w historii, sprawującą ten urząd, ale też pierwszym miliarderem na najwyższym stanowisku w Stanach Zjednoczonych. W Białym Domu władzę sprawował od stycznia 2017 r. do stycznia 2021 r. razem z wiceprezydentem Mikem Pencem. Jako urzędujący prezydent stał się kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich w 2020 r., które przegrał z obecnie kończącym kadencję Demokratą Joe Bidenem.

Od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. Trump wielokrotnie próbował unieważnić wyniki wyborów, składając ze swoim sztabem wiele pozwów, które zostały odrzucone przez sądy stanowe i federalne. Kolegium Elektorów ostatecznie potwierdziło zwycięstwo Bidena 14 grudnia 2020 r.

6 stycznia 2021 r. Trump wygłosił w Waszyngtonie przemówienie do swoich zwolenników. W tym samym dniu doszło do szturmu na Kapitol. 13 stycznia 2021 r. Izba Reprezentantów przegłosowała impeachment wobec Trumpa, który stał się pierwszym prezydentem postawionym w stan oskarżenia dwukrotnie (poprzedni raz w 2019 r.).

Trump nie uczestniczył 20 stycznia 2021 r. w inauguracji swojego następcy, Joe Bidena, opuszczając Waszyngton kilka godzin wcześniej.

Po wycofaniu się z działalności publicznej, 15 listopada 2022 r. Trump podczas wystąpienia w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2024 r. Po serii głosowań w republikańskich prawyborach szybko wysunął się na prowadzenie, pozostawiając bez szans liczne grono kontrkandydatów, wśród nich Chrisa Christie, Rona DeSantisa, Mike’a Pence’a i Nikki Haley.

12 marca 2024 r. Trump oficjalnie został przypuszczalnym kandydatem Partii Republikańskiej na prezydenta.

Trump jest pierwszym w historii kandydatem na prezydenta uznanym za winnego przestępstwa. W sprawie próby ukrycia zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels został uznany za winnego, a wyrok zapadnie po wyborach.

Oficjalną nominację prezydencką otrzymał 15 lipca 2024 r., pierwszego dnia Krajowej Konwencji Republikanów w Milwaukee w stanie Wisconsin, na której wystąpił z opatrunkiem na prawym uchu. Dwa dni wcześniej, 13 lipca, doszło do pierwszego zamachu na jego życie podczas wiecu w Butler Township w Pensylwanii. Do próby zamachu doszło także 15 września br. na polu golfowym w West Palm Beach, gdzie grał Trump.

Kandydatem na wiceprezydenta u boku Trumpa jest senator z Ohio J.D. Vance.

Kampania Trumpa i Vance’a prowadzona jest pod hasłem „Make America Great Again”

Program wyborczy dostępny jest na oficjalnej stronie: donaldjtrump.com

Opracowała: Joanna Trzos


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama