Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 31 października 2024 20:26
Reklama KD Market

W pierwszych dniach listopada wspominamy bliskich Zmarłych, również na chicagowskich cmentarzach

W piątek 1 listopada w Kościele katolickim przypada Dzień Wszystkich Świętych, a dzień później – Dzień Zaduszny. W Polsce to święto wolne od pracy, kiedy tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich zmarłych, aby ozdobić je kwiatami i zapalić znicze. W Stanach Zjednoczonych nie ma tej tradycji, lecz obchody organizowane są przez polonijne kościoły oraz cmentarze Archidiecezji Chicagowskiej.
W pierwszych dniach listopada wspominamy bliskich Zmarłych, również na chicagowskich cmentarzach

Autor: Adobe Stock

W polskich parafiach odbywają się czuwania i nabożeństwa zaduszne oraz msze święte w intencji zmarłych wymienionych w wypominkach. Na katolickich cmentarzach odbędzie się modlitwa różańcowa.

W niedzielę, 3 listopada o 2 pm Archidiecezja Chicagowska zaprasza na nabożeństwo i różaniec w intencji zmarłych, które odbędą się na 18 cmentarzach w całej aglomeracji, w tym św. Wojciecha w Niles, Maryhill w Niles oraz Resurrection w Justice. Nabożeństwa odbędą się na świeżym powietrzu i można przynieść własne krzesło.

Tego dnia na cmentarzu Mount Carmel w Hillside, na zachodnich przedmieściach Chicago, po różańcu, około 2 pm, będzie rzadka okazja do zwiedzania tego cmentarza z przewodnikiem. Omawiana będzie wyjątkowa architektura, dzieła sztuki i historia cmentarza, a także życie i spuścizna pochowanych tam osobistości.

Na stronie internetowej catholiccemeterieschicago.org można znaleźć broszurki z imionami i nazwiskami wszystkich osób pochowanych na poszczególnych cmentarzach katolickich w ciągu ostatniego roku.

Na tej samej stronie dostępna jest również cyfrowa księga pamiątkowa, do której można wpisywać imiona zmarłych z zaznaczeniem miejsca pochówku oraz krótką wiadomość. Zmarli z księgi będą wspominani w modlitwie przez cały rok.

Kolejne praktyczne narzędzie umożliwia bezpłatne wyszukanie po imieniu i nazwisku grobu osoby pochowanej na jednym z należących do archidiecezji cmentarzy. Należy jednak najpierw wpisać własne dane i adres e-mailowy.

Przypominamy, że reguły dotyczące dekoracji obowiązujące na amerykańskich cmentarzach różnią się diametralnie od zwyczajów dekorowania grobów w Polsce. Największą różnicą jest całkowity zakaz zniczy. Jak tłumaczy Archidiecezja, ograniczenia są niezbędne dla osobistego bezpieczeństwa odwiedzających.

Choć w amerykańskim Kościele katolickim nie ma tradycji odwiedzania cmentarzy w Dzień Wszystkich Świętych, to 1 listopada jest również świętem nakazanym i uznanym za jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym.

W 1978 r. amerykański Kościół wyznaczył pierwszą niedzielę listopada jako Niedzielę Cmentarzy (Cemetery Sunday), kiedy w USA modlimy się za zmarłych i odwiedzamy ich groby.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w średniowieczu, a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. Przed przyjęciem chrześcijaństwa kult zmarłych towarzyszył niemal wszystkim uroczystościom. Tego dnia każdy kapłan może odprawić trzy msze św.: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.

Joanna Marszałek
[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama