Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:19
Reklama KD Market

Uroczystości obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Uroczystości obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Gościem honorowym święta był Tadeusz Gubała, członek Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego po upadku Powstania, który podzielił się swoją inspirującą historią.

1 sierpnia 2024 r. Muzeum Polskie w Ameryce uroczyście upamiętniło 80. rocznicę Powstania Warszawskiego 1944. Jubileusz Powstania został otwarty przemówieniem Jamesa Robaczewskiego, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce ; Micheline Jamiński, wiceprezes ZPRKA; Ryszarda Owsianego, prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Małgorzaty Kot, dyrektor zarządzającej MPA. Na uroczystość tę do MPA przybyła delegacja z Polski z sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą: przewodniczący Zbigniew Marek Konwiński, który również zwrócił się z przemową do gościa honorowego i wszystkich zebranych oraz wiceprzewodniczący komisji Marek Rząsa, Jan Michał Dziedziczak i Jarosław Rzepa.

Gościem honorowym święta był Tadeusz Gubała, członek Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego po upadku Powstania, który podzielił się swoją inspirującą historią. Zebrani obejrzeli poruszający dokument „Powstanie Warszawskie 1944” oraz wysłuchali Lucie Bucki, Ryszarda Owsianego, Małgorzaty Kot, Daniela Rowickiego i Lidii Kowalewicz, którzy czytali teksty z wyboru Pani Lusi. Matka Lidii Kowalewicz, uczestnik Powstania Warszawskiego, Lucyna Bielecka Jesionowska pseudonim Lucy, została aresztowana podczas łapanki w kościele i uwięziona w Pruszkowie, skąd uciekła i przedostała się do szpitala w Podkowie Leśnej.

Wiersze Zbigniewa Chałki recytowane przez Barbarę Kożuchowską głęboko wzruszyły słuchaczy; wszyscy zebrani wspólnie zaśpiewali „Warszawskie Dzieci”, „Marsz Mokotowa” i „Pałacyk Michla”.

Podczas uroczystości godzina „W” została upamiętniona 63 sekundami wycia syren. Następnie zostały wręczone kwiaty i honorowe członkostwo wieczyste muzeum panu Tadeuszowi Gubale i jego żonie Danucie. Kolejnym punktem programu był pokaz filmu Jana Lorysia i Pawła Grajnerta zatytułowanego „Oto dziś dzień krwi i chwały”, w którym wystąpiło 12 naszych weteranów, z których pozostało jedynie dwóch, w tym Tadeusz Gubała. Wśród publiczności znajdowały się dwie osoby związane z powstaniem: dr Józef Mazurek, który przeżył powstanie jako małe dziecko oraz Andrzej Ściwiarski, wnuk i syn powstańców – obaj podzielili się swoimi historiami ze słuchaczami.

Wieczór zakończył się specjalnym podziękowaniem pana Gubały oraz indywidualnymi rozmowami z gościem honorowym, który rozdawał uczestnikom białe i czerwone róże. Pan Tadeusz Gubała nie stronił od pamiątkowych zdjęć, o które uczestnicy prosili indywidualnie i grupowo. Goście opuścili nasz budynek głęboko poruszeni i podniesieni na duchu przez wypowiedziane słowa oraz poczucie wspólnoty.

Poczęstunek na tę uroczystość przygotowała Kasia’s Deli.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli i pomogli nam upamiętnić bohaterów Powstania Warszawskiego. Tej nocy muzeum stało się Warszawą.

(Komunikat prasowy MPA)

Zdjęcia: Dariusz Lachowski


_DSC7376

_DSC7376

DSC_1863

DSC_1863

_DSC7333

_DSC7333

_DSC7111

_DSC7111


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama