Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 09:37
Reklama KD Market

Śpiewaj i graj z nami – muzyka rozwija, cieszy i łączy!

Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra (AM of PaSO) to szkoła muzyczna dedykowana dzieciom, młodzieży oraz dorosłym z polonijnych środowisk. Została założona w maju 2000 roku, decyzją Zarządu i Dyrekcji Paderewski Symphony Orchestra, jako niezależna i samodzielna organizacja niedochodowa, działająca pod patronatem PaSO. Od kwietnia 2022 roku szkoła mieści się w nowym budynku, dysponuje doskonale wyposażonymi salami, pomieszczeniami socjalnymi i salą koncertową na 120 miejsc.
Orchestra Hall at Symphony Center - Suita Dziecieca

Autor: arch. PaSO

Akademia kształci rocznie około 180-200 uczniów, oferując śpiew, naukę gry na instrumentach oraz ogólny rozwój artystyczny. Program jest dostępny dla wszystkich dzieci, niezależnie od ich uzdolnień muzycznych czy statusu społecznego. Językiem wykładowym jest język polski, ale szkoła oferuje również program w języku angielskim. Program stypendialny wspiera rodziny o niższych dochodach.

Kadrę nauczycielską tworzą wykwalifikowani muzycy z wykształceniem muzycznym i pedagogicznym zdobytym na uczelniach polskich i amerykańskich. W szkole prężnie działa Komitet Rodziców, który wspiera programy nauczania i wydarzenia muzyczne Akademii oraz organizuje dodatkowe atrakcje, takie jak wyjścia na koncerty, do teatru, prezenty gwiazdkowe, dyskoteki i inne.

Nauka odbywa się na ośmiu poziomach: od początkowego (Pre-School) po zaawansowany (Pre-College) – w sekcjach fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu i śpiewu (Studio Piosenki). Dodatkowo uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach chórów –  dziecięcego i młodzieżowego, zespołów kameralnych oraz Wieniawski String Orchestra.

Podstawą programu i organizacji nauczania jest program polskich Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia, wzbogacony o elementy szkół włoskiej i amerykańskiej oraz metodę Suzuki.
Tak, jak w systemie polskim, progres uczniów jest monitorowany poprzez systematyczne przesłuchania w formie egzaminów technicznych i artystycznych.

Zajęcia obowiązkowe obejmują indywidualne lekcje gry na instrumencie (private lessons) oraz lekcje umuzykalnienia (teoria muzyki, kształcenie słuchu, harmonia) – w małych grupach. Uczniowie mogą także uczestniczyć w regularnych warsztatach muzycznych organizowanych w szkole (Master Class) oraz poza szkołą, np. w kursach mistrzowskich w Polsce: Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie (PL), Kursach Interpretacji Muzyki Dawnej w Kaliszu (PL), Warsztatach Pianistycznych w Krynicy Górskiej (PL) oraz w Warsztatach Chóralnych The Joy of Singing (USA), a także Letnich Warsztatach Muzycznych w Camp Vista w Wisconsin.

Akademia współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami w Chicago oraz w Polsce. Uczniowie biorą udział w koncertach i wydarzeniach zarówno w szkole, jak i poza nią – w społecznościach polonijnych oraz amerykańskich, reprezentując Polonię oraz promując polską muzykę, historię i kulturę. Utwory polskich kompozytorów – zarówno instrumentalne, jak i wokalne – stanowią ważną część repertuaru edukacyjnego i koncertowego na każdym poziomie nauczania.

W 2019 roku, w ramach partnerskiej wymiany międzynarodowej, grupa 24 uczniów i pedagogów odbyła 10-dniową rezydencję w Polsce, w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia w Nowym Targu, uczestnicząc w regularnych szkolnych zajęciach, wykładach, próbach i wspólnym finałowym koncercie. Ważnym doświadczeniem były dwie tury koncertowe w Australii – 14  koncertów w 2012 roku i 10 w 2023 roku, w różnych miastach, w Ambasadzie Polskiej oraz – dwukrotnie w Parlamencie Australijskim w Canberze. Podczas pandemii nauka wirtualna odbywała się tylko przez sześć tygodni, po czym uczniowie wrócili do klas, przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. W tym czasie dokonali nagrań wirtualnych koncertów dla Washington Library, nagrali pieśni i muzykę polską na potrzeby wirtualnych obchodów Święta 3 Maja, uczestniczyli wirtualnie w międzynarodowych warsztatach chóralnych i w projekcie „Do życia mnie budzi muzyka”, w Międzynarodowym Wirtualnym Festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego”, wspólnie z uczniami szkół muzycznych z Lwowa i Kijowa oraz przygotowali i wykonali „in person” serię koncertów specjalnych „Sunshine Symphony” dla odizolowanych od świata pacjentów nursing homes.

Ważne projekty artystyczne w stałym repertuarze Akademii:
Muzyka Królów Polskich, Herbatka u Chopinów, Ignaś-Chłopiec z kolorową głową, Warszawskie Dzieci, Koziołek Matołek, Karnawał Zwierząt Camille Saint-Saensa, Pory Roku Vivaldiego, Recitale Chopinowskie, Kolęda na Dobry Rok, Muzyka dla Smyka (koncerty dla dzieci do 7 lat)!
Ważne wydarzenia w kalendarzu AM: Festiwale Magiczne Święta (Copernicus) i Idą Święta (Akademia), Wigilia dla Samotnych i Bezdomnych, Msza Graduacyjna Polonijnych Szkół.

Uczniowie Akademii zdobywają stypendia i liczne nagrody na konkursach i przesłuchaniach. Dzięki wysokim umiejętnościom i wiedzy są przyjmowani do najlepszych szkół średnich i wyższych w Chicago.

Trzeci rząd od lewej: Thomas Yang, Bartlomiej Ciezobka, Marek Kalinowski, Kamil Bundyra, Michal Drewnowski. 
Drugi rząd od lewej: Anetta Kukulka, Paula Grzebien Ciezobka, Katarzyna Talar Owsianka, Lilianna Woska.
Pierwszy rząd od lewej: Alexander Purim, Regina Purim, Barbara Bilszta, Wojciech Niewrzol

Grono Pedagogiczne
Sekcja smyczkowa: Skrzypce – Barbara Bilszta Niewrzoł, Wojciech Niewrzoł
Program Virtuoso – Tom Yang
Wiolonczela – Lilianna Wośko, Zespoły smyczkowe i Wieniawski String Orchestra – Barbara Bilszta, Wojciech Niewrzoł, Tom Yang
Sekcja fortepianu: Kamil Bundyra, Bartłomiej Ciężobka, Paula Grzebień-Ciężobka, Anetta Kukułka (kierownictwo sekcji), Regina Purim, Aleksandra Wołczyńska. Zespoły pianistyczne: Anetta Kukułka
Klasy mistrzowskie i Program Virtuoso:  Alexander Purim, Michał Drewnowski
Flet: Katarzyna Talar-Owsianka
Akordeon: Marek Kalinowski (2)
Studio Piosenki: Dorota Kozłowska
Umuzykalnienie: Kamil Bundyra, Katarzyna Talar Owsianka
Chóry: Kamil Bundyra, Bartłomiej Ciężobka

Od lewej drugi rząd:
Thomas Yang, Wojciech Niewrzol, Kamil Bundyra, Bartlomiej Ciezobka, Lilianna Wos, Katarzyna Talar Owsianka, Marek Kalinowski. Siedzą: Barbara Bilszta Regina Purim, Paula Grzebien Ciezobka


Koordynacja nauczania i Biuro AM PaSO: Anna Ejsmont
Główni SPONSORZY Akademii Muzyki PaSO:
Zarząd PaSO / Jadwiga Roguska-Kyts, MD i Robert Kyts Foundation / Copernicus Center / Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP/ Konsulat Generalny RP/ Senat RP / Stowarzyszenie Wspólnota Polska / polonijne firmy oraz sponsorzy indywidualni – DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do Akademii Muzyki PaSO dzieci, młodzież i dorosłych. Indywidualny tok nauczania, połączony z systematyczną pracą ucznia, zapewnia sukces w każdym wieku!

Akademia Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago
A Not-for-profit, Tax-Exempt Organization
5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630
Tel. 773 467 9000, www.ampaso.org

[email protected]

Źródło: AM of PaSO

Zdjęcia: archiwum PaSO


Indyk w trawie Rosemont Theatre

Orchestra Hall at Symphony Center - Suita Dziecieca

Chor AM PaSO i PaSO Orchestra Hall at Symphony Venter Warszawskie Dzieci

Na plazy w Michigan Polonez Oginskiego

Kurs Muzyki Dawnej Kalisz Marcin Mielczewski Canzona a 2

Koncert Warszawskie Dzieci, Listopad 2024, Maksymilian Szymanski: Polonez Militarny F. Chopina

Pożegnanie Dyplomantow, czerwiec 2024: Konrad Radecki, Youssef El Yakine, Patryk Zadlo
Pedagodzy: Barbara Bilszta, Alexander Purim, Paula Grzebien Ciezobka, Anetta Kukulka

Codzienne życie w Akademii Muzyki PaSO

Codzienne życie w Akademii Muzyki PaSO

Codzienne życie w Akademii Muzyki PaSO

Codzienne życie w Akademii Muzyki PaSO


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama