Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 02:30
Reklama KD Market

Samotność

Samotność

Samotność jest uniwersalną ludzką emocją, przeżywaną bardzo indywidualnie i niepowtarzalnie. Mimo że mówi się powszechnie o samotności jako stanie fizycznym bycia samotnym, to samotność jest w rzeczywistości stanem umysłu. Samotność powoduje, że ludzie czują się puści, samotni i niechciani. Osoby samotne często pragną kontaktu z ludźmi, ale ich stan umysłu utrudnia nawiązywanie kontaktów z innymi. Samotność zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci, a brak kontaktów społecznych może doprowadzić do lęku, depresji, udaru mózgu, chorób serca i demencji.

Czy samotność jest zjawiskiem powszechnym?

Statystyki wskazują, że samotność staje się coraz bardziej powszechna – zwłaszcza wśród młodszych pokoleń. Według badania przeprowadzonego w 2019 roku, 25% dorosłych w wieku od 18 do 27 lat stwierdziło, że nie ma bliskich przyjaciół, a 22% stwierdziło, że nie ma ich wcale. Częściową winę za ten stan rzeczy ponosi rozwój Internetu i – jak na ironię – mediów społecznościowych, które sprawiły, że zaczęto stawiać na ilość interakcji społecznych. Według ekspertów, to nie ilość, ale jakość kontaktów społecznych zwalcza samotność.

Jak samotność wpływa na zdrowie?

Nie myślimy o samotności jako o jednostce chorobowej, która wymaga szybkiej interwencji. Powinna jednak wymagać natychmiastowego działania, ponieważ poczucie samotności jest bardzo zdradliwe i może doprowadzić do całkowitej izolacji i wycofania się ze społeczeństwa. A wycofanie jest pierwszą przyczyną rozwoju depresji, nerwic i psychoz.

Ponieważ nie ma jednej wspólnej przyczyny samotności, zapobieganie i leczenie tego potencjalnie szkodliwego stanu umysłu może się znacznie różnić. Na przykład samotne dziecko, które ma trudności ze znalezieniem przyjaciół w szkole, ma inne potrzeby niż samotna starsza osoba dorosła, której współmałżonek niedawno zmarł.

Jak samotność wpływa na psychikę?

Samotność powoduje, że obraz nas samych w kontekście z innymi ludźmi zniekształca się, co ma negatywny wpływ na relacje i związki i w rezultacie pogłębianie samotności i wycofania. Postrzegamy wówczas ludzi jako mniej opiekuńczych, mniej zainteresowanych naszymi sprawami i mniej zaangażowanych w relacje z nami. Osądzamy nasze relacje jako słabe i niesatysfakcjonujące. Aby ochronić się przed zranieniem stajemy się nieufni i nadwrażliwi na jakiekolwiek objawy odrzucenia. To powoduje zmianę naszych postaw i zachowań. Nieufność, nieżyczliwość, agresja i wycofanie nasila dalsze oddalanie się od innych.

Jedno z badań sugeruje, że samotność może być zaraźliwa. Badania wykazały, że osoby niesamotne, które spędzają czas z samotnymi ludźmi, są bardziej narażone na poczucie samotności. Nawet bycie w małżeństwie nie chroni przed poczuciem samotności. Samotność w małżeństwie rodzi się powoli, oddalenie zwiększa się w miarę upływającego czasu. Dobrze znany obrazek z życia starego dobrego małżeństwa: jedna osoba ogląda telewizję cały wieczór, podczas gdy druga siedzi przy komputerze, jedna idzie spać wcześnie i budzi się wcześnie, podczas gdy druga jest nocnym Markiem. W ten sposób tracimy miłość i zaangażowanie. Pozostajemy w małżeństwie, paradoksalnie dzięki lękowi przed samotnością.

Jak przezwyciężyć samotność?

Samotność można przezwyciężyć. Dokonanie zmiany wymaga świadomego wysiłku. Na dłuższą metę wprowadzenie zmiany może poprawić twój stosunek do innych ludzi wokół ciebie, a co za tym sprawić, że będziesz szczęśliwszy i zdrowszy.

Oto kilka sposobów na uniknięcie samotności:

– Zastanów się nad pracą społeczną lub inną aktywnością, która sprawia ci przyjemność. Wolontariaty stwarzają ogromne możliwości poznawania ludzi oraz kultywowania nowych przyjaźni i interakcji społecznych.– Oczekuj najlepszego. Samotni ludzie często oczekują odrzucenia, więc zamiast tego spróbuj skupić się na pozytywnych myślach i postawach w swoich relacjach społecznych.– Skoncentruj się na rozwijaniu wysokiej jakości relacji. Szukaj ludzi, którzy mają podobne podejście, zainteresowania i wartości jak Ty.– Zrozum, że samotność jest oznaką, że coś musi się zmienić. Nie spodziewaj się, że wszystko zmieni się z dnia na dzień, ale możesz zacząć podejmować kroki, które pomogą złagodzić Twoje poczucie samotności i zbudować relacje, które wspierają Twoje dobre samopoczucie.– Zrozum, jaki wpływ ma samotność na Twoje życie. Samotność ma fizyczne i psychiczne skutki. Jeśli rozpoznajesz niektóre z tych objawów wpływających na Twoje samopoczucie, podejmij świadomy wysiłek, aby je zwalczyć.– Dołącz do grupy lub załóż własną. Możesz na przykład spróbować utworzyć grupę Meetup, w której będą mogli spotkać się ludzie z Twojej okolicy o podobnych zainteresowaniach. Możesz także rozważyć wzięcie udziału w zajęciach w szkole wyższej, dołączenie do klubu książki lub wzięcie udziału w zajęciach gimnastycznych.– Wzmocnij obecne relacje. Budowanie nowych kontaktów jest ważne, ale poprawa istniejących relacji może być również świetnym sposobem na walkę z samotnością. Spróbuj zadzwonić do przyjaciela lub członka rodziny, z którym nie rozmawiałeś od jakiegoś czasu.– Porozmawiaj z kimś, komu możesz zaufać. Ważne jest skontaktowanie się z kimś, aby porozmawiać o tym, co czujesz. Może to być ktoś, kogo znasz, na przykład członek rodziny, ale możesz także rozważyć rozmowę z lekarzem lub terapeutą. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że są ludzie, którzy mogą Ci pomóc.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama