Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 17:53
Reklama KD Market

Kora na znaczku Poczty Polskiej

Kora na znaczku Poczty Polskiej
fot. Poczta Polska

W sobotę 8 czerwca Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z wizerunkiem Kory - Olgi Sipowicz. To emisja z serii „Gwiazdy polskiej muzyki”, w której uhonorowano już m.in. Krzysztofa Krawczyka, Zbigniewa Wodeckego i i Annę Jantar. Autorką projektu graficznego jest Agnieszka Sancewicz.

"Na znaczku znajduje się czarno-biała fotografia autorstwa Andrzeja Świetlika przedstawiająca Korę w okularach przeciwsłonecznych, które były stałym elementem kreacji scenicznej artystki" - poinformował rzecznik Poczty Polskiej, Daniel Witowski

"Towarzysząca emisji koperta pierwszego dnia obiegu (FDC) zawiera portretową fotografię Kory i jej życiowego partnera Kamila Sipowicza, wykonaną przez Michała Mutora oraz napis: +Świat bez nas był i bez nas będzie…+ opatrzony jej podpisem" - wskazał.

"W dolnej części koperty umieszczono tytuły najbardziej znanych przebojów. Całość dopełnia datownik okolicznościowy, zgodny z koncepcją wizualną serii +Gwiazdy polskiej muzyki+, zaprojektowany przez Marzannę Dąbrowską. W jego grafice znajduje się data wprowadzenia znaczka do obiegu, co ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to dzień urodzin piosenkarki" - wyjaśnił Witowski. Autorką projektu graficznego znaczka jest Agnieszka Sancewicz. Emisję przygotowano we współpracy z mężem Kory, Kamilem Sipowiczem.

Kora - Olga Sipowicz (1951–2018) była wokalistką, poetką i malarką. Uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci polskiego rocka. Przez ponad trzy dekady była związana z grupą Maanam. W 1981 r. ukazała się pierwsza płyta grupy zawierająca takie przeboje jak "Szare miraże", "Żądza pieniądza" i "Boskie Buenos". Fani przejmowali elementy stroju i stylizacji, fryzury i makijażu. "Boskie Buenos", "O! Nie rób tyle hałasu" i "Lucciola" stały się znaczącymi utworami polskich lat 80. Maanam wydał łącznie 11 studyjnych albumów. Funkcjonował do 2008 r. z przerwą w latach 1986-1989.

Kora zaangażowała się w ruch hipisowski, działalność Solidarności oraz inicjatywy na rzecz kobiet. Przykład stanowi „Krakowski spleen”, będący metaforą sytuacji politycznej w Polsce podczas stanu wojennego. Utwór wyrażał pragnienie normalnego życia, był swego rodzaju krzykiem w czasach cenzury, protestem wobec tłumienia indywidualnego głosu.

W 2014 r. Kora została odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, a dwa lata później została uhonorowana Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.Zmarła w wieku 67 lat, 28 lipca 2018 r. (PAP)

autor: Maciej Replewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama