W Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Polonia licznie uczestniczyła we mszy świętej oraz procesji Bożego Ciała ulicami miasta. Ksiądz Andrzej Totzke, dyrektor Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej, udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa została ustanowiona po widzeniach bł. Julianny z Cornillon, augustianki. W 1245 roku miał się jej ukazać Chrystus, który domagał się ustanowienia święta Eucharystii w czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej. Boże Ciało to potoczna nazwa uroczystości. Jest to święto ruchome i jedno z najbardziej uroczystych obchodzonych przez Kościół katolicki. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa we mszy świętej, po której wierni, przechodząc ulicami miasta, publicznie wyznają wiarę.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest przekładana z czwartku na kolejną niedzielę. Tegoroczna uroczystość w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago odbyła się 2 czerwca.
Przed procesją, mszę świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika, przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, odprawili: ksiądz dyrektor Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej Andrzej Totzke SChr i ksiądz prowincjał chrystusowców w Ameryce Północnej Jacek Walkiewicz SChr. Po mszy świętej Ksiądz Generał przewodniczył procesji Bożego Ciała.
Procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy wyruszyła z kościoła i przeszła ulicami Division, Milwaukee, Ashland, aby ponownie ulicą Division powrócić do świątyni. Za krzyżem niesiono feretrony, sztandary i chorągwie. Dziewczynki sypały płatki kwiatów, chłopcy dzwonili dzwonkami. Wierni modlitwą i śpiewem prosili Pana ukrytego w Najświętszym Sakramencie o Jego łaski, błogosławieństwo w pracy, nauce i odpoczynku. Śpiewającym towarzyszyła orkiestra dęta. Pod baldachimem niesiona była monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja z monstrancją zatrzymała się przy czterech ołtarzach, co symbolicznie odpowiada czterem ewangelistom.
Rodzina silna Bogiem to myśl wyeksponowana przy pierwszym ołtarzu, gdzie ewangelię św. Mateusza odczytał ks. Krzysztof Olejnik, przełożony Generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.
Ołtarz drugi to pięknie przyozdobiona zielenią kapliczka Jezusa, gdzie ksiądz prowincjał chrystusowców w Ameryce Północnej, Jacek Walkiewicz SChr, przeczytał Ewangelię według św. Marka o rozmnożeniu chleba. Wierni prosili o zachowanie od głodu i wszelkich klęsk.
Przy trzecim ołtarzu wysłuchano Ewangelii św. Łukasza, którą odczytał ksiądz Wiesław Wójcik SChr. Tu modlono się, prosząc, aby Bóg stał się dla nas zadatkiem życia wiecznego.
Czwarty i ostatni przystanek – ksiądz Piotr Janas SChr zaprezentował Ewangelię św. Jana. Wyeksponowana na ołtarzu myśl ojca Dolindo Ruotolo przypominała, że „Ewangelią trzeba żyć poza murami kościoła”.
Przed wejściem do świątyni ksiądz Andrzej Totzke, dyrektor Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej, udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Uroczysta procesja zakończyła się w kościele.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]