Polska Szkoła im. św. Rafała Kalinowskiego w Munster w stanie Indiana powstała w 1968 roku. Od 1994 roku działa na terenie Klasztoru Karmelitów Bosych, zwanego potocznie amerykańskim Ludźmierzem. Polska Szkoła im. św. Rafała Kalinowskiego jest najstarszą polską szkołą w stanie Indiana, a jej drzwi wciąż są otwarte dla rosnącej Polonii.
Coraz więcej uczniów to dzieci absolwentów. Założycielami szkoły byli członkowie Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego w Ameryce. Celem założycieli było utrzymanie kontaktu z polską kulturą, tradycją i tańcem oraz rozwijanie umiejętności językowych uczniów. Szkoła posiada 100-procentowe członkostwo w ZPRKA, co niesie ze sobą szeroki zakres korzyści finansowych.
Z biegiem czasu oferta szkoły i klasztoru poszerzała się. W 2016 roku do Polski przyjechała grupa uczniów grupy biblijnej pod przewodnictwem księdza Bartłomieja Stanowskiego, aby spotkać się z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży. W ubiegłym roku szkolnym maturzyści i absolwenci mieli okazję wziąć udział w wycieczce szkolnej do Polski, zorganizowanej przez ks. Andrzeja Gbura i nauczycielkę Bożenę Matson. Uczniowie brali udział w wielu konkursach międzyszkolnych i międzynarodowych. Szkoła prężnie działa pod przewodnictwem dyrektor Yoli Czosnyki i prezes zarządu Magdalenę Sojki.
W tym roku szkolnym zapoczątkowana została nowa tradycja honorowania Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego. 7 października odbyła się pierwsza promenada upamiętniająca 150 rocznicę Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego w Ameryce, zorganizowana przez Komitet Miesiąca Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego regionu Calumet City, któremu przewodniczy Pan Gerald Tarka. Kolejnym pretekstem do świętowania polskości był Dzień Dwujęzyczności, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. 21 października odbyła się także uroczystość ślubowania pierwszoklasistów przygotowana przez nauczycielkę Annę Dunlap.
11 listopada uroczyście uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Starsi uczniowie zaprezentowali poruszający program słowno-muzyczny. W wierszach i piosenkach uczniowie oddali hołd poległym za wolną ojczyznę. Program artystyczny został przygotowany przez nauczycieli: Yolę Czosnykę, Bogumiłę Parę i Urszulę Krzysztofiak.
Natomiast 18 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona – św. Rafała Kalinowskiego, który był inżynierem, żołnierzem, Sybirakiem, nauczycielem i wychowawcą, a przede wszystkim karmelitą. Został beatyfikowany jako święty katolicki przez Ojca Świętego Jana Pawła II. W tym dniu odwiedził uczniów św. Rafał Kalinowski (Michael Gibson). Uczniowie dowiedzieli się, jak nasz święty osiągnął świętość i że do świętości powołany jest każdy – zarówno duży, jak i mały.
Na zakończenie zajęć, wszyscy uczniowie wraz z rodzinami wzięli udział w uroczystej mszy świętej celebrowanej przez przeora Klasztoru Karmelitów Bosych ojca Andrzeja Gbura w intencji nauczycieli, dyrekcji, uczniów i ich rodzin. Uczniowie odczytali czytania i modlitwy wiernych, odśpiewali psalm, złożyli dary, a chór szkolny „Hosanna”, pod kierunkiem pani Ewy Slon, Wioli Zarnowskiej i organisty Michała Gibsona, uświetnił śpiewem mszę świętą. Obchody Dnia Patrona zakończył przemarsz całej wspólnoty szkolnej do ogrodu klasztornego pod pomnik św. Rafała Kalinowskiego, gdzie dla upamiętnienia jubileuszu złożono kwiaty i poświęcono drzewko „Rafałek”.
3 lutego w sali bankietowej ojców karmelitów odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 55-lecia szkoły. Wielu znamienitych gości zaszczyciło swoją obecnością społeczność szkolną. Z okazji jubileuszu szkoła zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „św. Rafał Kalinowski w oczach dziecka”. Honorowym jurorem konkursu była lokalna polska artystka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych – wielokrotnie nagradzana Lidia Wylangowska. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 lutego.
Mając w pamięci słowa św. R. Kalinowskiego: „Biada narodowi, który nie stara się zachować pamiątek przeszłości, sam sobie wtedy zapisuje wyrok zagłady”, 13 kwietnia odbyła się żywa lekcja historii. Odwiedziła nas grupa rekonstrukcji historycznej 10. Pułk Dragonów pod dowództwem Marka Rowickiego. Grupa zrzesza 21 pasjonatów historii II wojny światowej i dysponuje ogromną ilością sprzętu bojowego. Uczniowie klas starszych zapoznawali się z trasą bojową polskich żołnierzy z I Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka „Bacy” walczący w Europie Zachodniej. Atrakcyjna prelekcja i wystawa wywołały wielkie zainteresowanie uczniów.
Majowe wydarzenia rozpoczęła doroczna Parada Konstytucji 3 maja w Chicago. Na początku promenady szkół pod patronatem ZPRKA maszerowali nasi uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami dumnie prezentując symbole polskie, nawiązując nowe znajomości. 11 maja miała miejsce uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy i Taty przygotowana przez panią Ewę Slon i Annę Dunlap. Wszyscy uczniowie mieli okazję zaprezentować się i powiedzieć artystyczne „dziękuję” swoim rodzicom.
18 maja odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Mszę Świętą odprawił karmelita bosy ojciec Bartłomiej Stanowski. Uczniowie złożyli dary ołtarza, odczytali czytania, a schola „Hosanna” uświetniła swoim śpiewem mszę świętą. Po mszy świętej nastąpiło pożegnanie ósmoklasistów oraz rozdanie świadectw i nagród.
W tym roku szkolnym do uczniów klas młodszych przybyła z wizytą Pani Jesień, następnie Pani Zima i Pani Wiosna (Bożena Matson). Te pory roku przyniosły ze sobą dary sezonu, które dzieci miały okazję poznać, oraz miały okazję partycypować w eksperymentach naukowych. Wiosenne prace plastyczne zostały wysłane do programu ABC7 Weather Channel prowadzonego przez Tracy Butler, która 21 maja zaprezentowała w klubie rysunków pracę plastyczną pt. „Pogoda wiosenna”, której autorką była uczennica zerówki – Kaia Mielnicki, a 23 maja pracę artystyczną uczennicy przedszkola – Cecily Byczko. Gratulujemy serdecznie naszym młodym artystkom!
Dziękujemy gronu pedagogicznemu za trud, kreatywność i zaangażowanie włożone w nauczanie języka polskiego, historii, geografii, religii, oraz tradycji i kultury polskiej, ojcom karmelitom za gościnność, obecność i modlitwę, zarządowi szkoły za bezinteresowną pomoc i aktywny udział w organizacji wszystkich wydarzeń i uroczystości szkolnych. Dziękujemy naszym wspaniałym uczniom za ich wytrwałość i entuzjazm w zdobywaniu wiedzy, a rodzinom szkolnym za aktywną rolę w edukacji i kształtowaniu postaw patriotycznych następnego pokolenia Polonii amerykańskiej. Dziękujemy sponsorowi szkoły – ZPRKA za niestrudzone wspieranie naszej szkoły.
Dziękujemy redakcji „Dziennika Związkowego” za niestrudzone propagowanie edukacji polskiej, a wszystkim czytelnikom za celebrowanie z nami naszego jubileuszu. Niech ten wakacyjny czas przyniesie wszystkim dużo radości, odpoczynku i cudownych chwil spędzonych w gronie rodzinnym.
Tekst: Bożena Matson, nauczycielZdjęcia: społeczność szkolna