Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 16:51
Reklama KD Market

Rosja. Wśród cudzoziemców ściganych przez MSW są Polacy

Rosja. Wśród cudzoziemców ściganych przez MSW są Polacy
fot. YURI KOCHETKOV/EPA-EFE/Shutterstock

Wśród cudzoziemców, za którymi władze Rosji wysłały listy gończe, są również Polacy – podał we wtorek rosyjski niezależny portal Mediazona. Dziennikarze przeanalizowali bazę danych MSW Rosji i udostępnili wyszukiwarkę, która pozwala na przeglądanie bazy, zawierającej nazwiska 132 obcokrajowców.


Z wyszukiwania w kategorii “Politycy i urzędnicy z Zachodu” wynika, że w bazie MSW Rosji są nazwiska czterech obywateli RP: Karola Nawrockiego – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karola Rabendy – byłego podsekretarza stanu w ministerstwie ds. aktywów państwowych (w bazie figuruje on jako wiceminister), Romana Szełemeja – ­prezydenta Wałbrzycha i Jana Józefa Hofmańskiego – prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
Mediazona wyraża przypuszczenie, że rosyjskie MSW umieściło w bazie nazwiska Szełemeja, Nawrockiego i Rabendy w związku z demontowaniem w Polsce pomników żołnierzy sowieckich. Wszczynane w Rosji śledztwa wobec polityków z krajów Europy Wschodniej są z reguły związane właśnie z usuwaniem pomników z czasów sowieckich – podkreśla portal.
Na przykład, rosyjskie MSW – jak wynika z bazy – poszukuje kilkudziesięciu posłów łotewskiego Sejmu, którzy w 2022 roku głosowali za wypowiedzeniem umowy z Rosją dotyczącej pomników. Oficjalnie rosyjski Komitet Śledczy informował, że wszczął śledztwo w sprawie demontażu pomnika żołnierzy sowieckich w Rydze. Niemniej, nie informował, kogo konkretnie objął tym śledztwem.
Wyszukiwarka prezentuje nazwiska łącznie 132 urzędników i polityków obcych państw, z których około 80 z nich to obywatele Łotwy. Wcześniej we wtorek media zwróciły uwagę, że w bazie poszukiwanych figuruje premier Estonii Kaja Kallas.
W maju 2023 roku Moskwa wysłała list gończy za prokuratorem MTK Karimem Khanem. MTK w marcu br. uznał za osoby poszukiwane pod zarzutem zbrodni wojennych na Ukrainie Władimira Putina i rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową w związku z porywaniem ukraińskich dzieci i wywożeniem ich do Rosji w trakcie inwazji na Ukrainę. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama