Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 08:23
Reklama KD Market

Rosja. Wśród cudzoziemców ściganych przez MSW są Polacy

Rosja. Wśród cudzoziemców ściganych przez MSW są Polacy

Wśród cudzoziemców, za którymi władze Rosji wysłały listy gończe, są również Polacy – podał we wtorek rosyjski niezależny portal Mediazona. Dziennikarze przeanalizowali bazę danych MSW Rosji i udostępnili wyszukiwarkę, która pozwala na przeglądanie bazy, zawierającej nazwiska 132 obcokrajowców.


Z wyszukiwania w kategorii “Politycy i urzędnicy z Zachodu” wynika, że w bazie MSW Rosji są nazwiska czterech obywateli RP: Karola Nawrockiego – prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Karola Rabendy – byłego podsekretarza stanu w ministerstwie ds. aktywów państwowych (w bazie figuruje on jako wiceminister), Romana Szełemeja – ­prezydenta Wałbrzycha i Jana Józefa Hofmańskiego – prezesa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze.
Mediazona wyraża przypuszczenie, że rosyjskie MSW umieściło w bazie nazwiska Szełemeja, Nawrockiego i Rabendy w związku z demontowaniem w Polsce pomników żołnierzy sowieckich. Wszczynane w Rosji śledztwa wobec polityków z krajów Europy Wschodniej są z reguły związane właśnie z usuwaniem pomników z czasów sowieckich – podkreśla portal.
Na przykład, rosyjskie MSW – jak wynika z bazy – poszukuje kilkudziesięciu posłów łotewskiego Sejmu, którzy w 2022 roku głosowali za wypowiedzeniem umowy z Rosją dotyczącej pomników. Oficjalnie rosyjski Komitet Śledczy informował, że wszczął śledztwo w sprawie demontażu pomnika żołnierzy sowieckich w Rydze. Niemniej, nie informował, kogo konkretnie objął tym śledztwem.
Wyszukiwarka prezentuje nazwiska łącznie 132 urzędników i polityków obcych państw, z których około 80 z nich to obywatele Łotwy. Wcześniej we wtorek media zwróciły uwagę, że w bazie poszukiwanych figuruje premier Estonii Kaja Kallas.
W maju 2023 roku Moskwa wysłała list gończy za prokuratorem MTK Karimem Khanem. MTK w marcu br. uznał za osoby poszukiwane pod zarzutem zbrodni wojennych na Ukrainie Władimira Putina i rosyjską rzeczniczkę praw dziecka Marię Lwową-Biełową w związku z porywaniem ukraińskich dzieci i wywożeniem ich do Rosji w trakcie inwazji na Ukrainę. (PAP)


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama