Dla Agnieszki dom, który zbudowała wraz z mężem osiem lat temu był sanktuarium, miejscem spełnienia marzeń, ciepłem ogniska rodzinnego. Od początku odnalazła się w roli gospodyni, matki i piastunki ogniska domowego. Żyła w spokoju i spełnieniu aż do momentu, kiedy nastąpił krach. Nieoczekiwane okoliczności zabrały rodzinie jedyne źródło utrzymania i dom stal się przyczyną troski. Agnieszka straciła poczucie bezpieczeństwa, byt jej rodziny był zagrożony. Po kilku miesiącach naznaczonych stresem nie do opisania i bezsennością rodzina postanowiła sprzedać ukochany dom.
Schronienie
Wszyscy potrzebujemy poczucia psychologicznego domu – miejsca, w którym znajdujemy schronienie, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Budujemy dom, aby schronić się przed światem zewnętrznym, wypocząć i być sobą w miejscu, gdzie nic nam nie grozi, gdzie czujemy się wolni. Psychologiczny dom to podstawa piramidy Masłowa, miejsce, gdzie znajdujemy schronienie i przynależność. To my nadajemy mu życie w chwili, gdy staje się naszą własnością, dbając o niego, przypisując mu znaczenie emocjonalne, wypełniając go swoim dobytkiem, dźwiękiem i zapachem. Gdy urządzamy dom według naszego gustu i stylu, staje się on odzwierciedleniem naszej tożsamości. Kolor ścian i urządzenie wnętrz ukazują osobowość, stan umysłu i kawałek historii, gdy wypełniamy go zdjęciami i rzeczami z przeszłości. Jednak, aby dom stał się prawdziwym domem, a nie czterema ścianami potrzebujemy w nim ludzi, których kochamy. Rodzina, przyjaciele, zwierzęta domowe nadają domowi emocjonalny byt. Oczekujemy, że nasz dom będzie wypełniony miłością, radością i spokojem.
Co sprawia, że dom staje się domem?
Wchodzisz do miejsca, które może stać się twoim domem i od razu wiesz, że to jest ta przestrzeń, którą możesz wypełnić sobą. Czujesz, że będziesz szczęśliwy w tych czterech ścianach. To uczucie wypływa z emocji i intuicji, chociaż tak naprawdę nie wiesz, dlaczego czujesz się w ten sposób. Może jakiś drobny szczegół upewnia cię w przekonaniu, że w tym miejscu twoje potrzeby i oczekiwania się spełnią. Może otoczenie, układ pomieszczeń, światło, widok z okien sprawiają, że to miejsce wydaje ci się bliskie? Są domy, które przypominają nam miejsca z przeszłości, w których czuliśmy się szczęśliwi. Czasem nawet drobny szczegół, na przykład kolor ścian, może wywołać nieokreślone uczucie ciepła i komfortu. Mimo że staramy się racjonalnie podchodzić do tak poważnej decyzji, jak kupno czy wynajem domu, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe i potrzeby, to na nasz wybór wpływają również emocje i intuicja.
Dom jako bezpieczna przystań
Doświadczenia przeżyte w dzieciństwie, wspomnienia domu rodzinnego, jego reguł, zasad, wszystko to wraca, gdy planujesz stworzyć własny dom. Może masz poczucie, że zrobisz wszystko, aby nie powielać takiego domu, w którym się wychowałeś, może chcesz świadomie przedłużyć niektóre wartości nabyte w rodzinie, a może jeszcze nie jesteś gotowy na stworzenie własnej przestrzeni, bo emocjonalnie związany jesteś z poprzednim domem. Ale jedno marzenie jest bliskie nam wszystkim, aby stworzyć fundament bezpiecznego miejsca, w którym panuje miłość, spokój, radość i szczęście. Miejsce, do którego będziemy chcieli wracać, po męczącym dniu, miejsce, w którym znajdziemy naszą wolność. I nie ważne jak wygląda ten dom, jak jest urządzony, jaką ma przestrzeń. Ważne jest, jak się w nim czujesz i czy chcesz do niego wracać, bo spełnia twoje potrzeby. Aby tak było, konieczny jest wysiłek, zaangażowanie, wzajemny szacunek, miłość i cierpliwość, bo dom to ludzie, którzy w nim mieszkają. Bez nich dom to tylko cztery ściany.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz