Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 października 2024 04:29
Reklama KD Market

"Anatomia upadku" Justine Triet otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu (WIDEO)

"Anatomia upadku" Justine Triet otrzymała Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu (WIDEO)
Justine Triet fot. CLEMENS BILAN/EPA-EFE/Shutterstock

"Anatomia upadku" Justine Triet otrzymała w sobotę wieczorem Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu. Twórców obrazu uhonorowano również m.in. za scenariusz, reżyserię i montaż. "Chcieliśmy opowiedzieć o związku, w którym wszystko szwankuje" - mówiła Triet.

36. gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w Berlinie. O statuetkę w kategorii najlepszy film ubiegali się m.in. "Io Capitano" Matteo Garrone'a, "Zielona granica" Agnieszki Holland i "Strefa interesów" Jonathana Glazera. Ostatecznie przypadła ona "Anatomii upadku" Justine Triet. Twórców obrazu uhonorowano również w kategoriach najlepsza reżyseria, scenariusz (Triet i Arthur Harari), montaż (Laurent Senechal) oraz aktorka roku (Sandra Hüller).

"Anatomia upadku" to czwarty pełnometrażowy film francuskiej reżyserki, za który w maju br. otrzymała canneńską Złotą Palmę. Akcja opowieści rozgrywa się w Alpach, gdzie pewna kobieta zostaje oskarżona o zabójstwo męża. "To opowieść o parze, nad którą pracowałam w domu podczas lockdownu razem z moim partnerem życiowym Arthurem. Wystawiliśmy nasz związek na próbę, ale na szczęście oboje przeżyliśmy. Chcieliśmy opowiedzieć o związku, w którym wszystko szwankuje. Poszukiwanie prawdy w intymności, badanie jej niemożliwości, fikcji, konstrukcji to moja obsesja jako filmowca. Chciałam, aby prawdę przekazało dziecko, grane przez genialnego Milo Machado Granera" - powiedziała Triet, odbierając nagrodę.

Twórczyni podziękowała Akademii oraz producentom obrazu. "Chciałabym skierować uwagę na osoby, które pracują ze mną i zwykle pozostają w cieniu. Takie jak Cynthia Arra, która skompletowała obsadę i sprowadziła wszystkich aktorów na plan. Dziękuję ci bardzo, że wspierałaś mnie przez cały czas. Nawet kiedy dzwoniłam w nocy. Jestem również wdzięczna mojemu montażyście Laurentowi Senechalowi. Spędziliśmy osiem miesięcy w małym pokoju, nie wiedząc, gdzie znajduje się wyjście z tej gry. Wszyscy ci ludzie są dla mnie bardzo ważni" - podkreśliła.

Za europejski wkład w światowe kino doceniono hiszpańską reżyserkę Isabel Coixet. Honorową Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej otrzymał węgierski reżyser i scenarzysta Bela Tarr, twórca m.in. "Szatańskiego tanga" z 1994 r., "Człowieka z Londynu" z 2007 r. i docenionego w 2011 r. w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem - Grand Prix Jury "Konia turyńskiego". Natomiast laureatką nagrody za osiągnięcia życia została Vanessa Redgrave. Brytyjka ma na swoim koncie m.in. Oscara z 1978 r. za drugoplanową rolę w "Julii" oraz dwie Złote Palmy dla najlepszej aktorki za kreacje w filmach "Isadora" i "Morgan: przypadek do leczenia".

Nagroda dla najlepszego europejskiego aktora roku powędrowała do Madsa Mikkelsena za rolę w "Bękarcie" w reż. Nikolaja Arcela. Obraz zapewnił także statuetkę operatorowi Rasmusowi Videbaekowi oraz odpowiadającej za kostiumy Kicki Ilander.

W kategorii najlepsza animacja zwyciężył "Pies i robot" Pedro Bergera. Europejskim Odkryciem Roku (Prix FIPRESCI) okazał się "How To Have Sex" Molly Manning Walker. Najlepszym dokumentem okrzyknięto "Siostrzeństwo świętej sauny" Anny Hints, a najlepszym filmem krótkometrażowym - "Hardly Working" Susanny Flock i Robina Klengela.

Nagrodę Eurimages International Co-Production przyznano Uljanie Kim, producentce dokumentu "Mariupolis 2" litewskiego reżysera, antropologa i archeologa Mantasa Kvedaraviciusa. To kontynuacja zrealizowanego przez twórcę w 2016 r. filmu pokazującego życie mieszkańców ukraińskiego miasta portowego, które w latach 2014-2015 znalazło się pod ostrzałem oddziałów separatystów. Reżyser powrócił do Ukrainy 20 marca 2022 r. Niespełna trzy tygodnie później został pojmany przez rosyjskie wojska i zamordowany. Jego narzeczonej i współpracowniczce Hannie Bilobrovej udało się ocalić zebrany materiał.

Podczas sobotniej uroczystości wspomniano twórców, którzy odeszli w minionych miesiącach, m.in. Jane Birkin, Juliana Sandsa, Michaela Gambona, Leonarda Pietraszaka, Annę Wunderlich, Helmuta Bergera oraz Carlosa Saurę.

Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards - EFA) to najważniejsze wyróżnienia na Starym Kontynencie, odpowiednik amerykańskich Oscarów, przyznawane przez filmowców zrzeszonych w Europejskiej Akademii Filmowej. Zostały wręczone po raz pierwszy w 1988 roku. Statuetkę za najlepszy film otrzymał wówczas Krzysztof Kieślowski za "Krótki film o zabijaniu". W ostatnich latach nagrody odebrali m.in. Dorota Kobiela i Hugh Welchman za polsko-brytyjską animację "Twój Vincent", Anna Zamecka za dokument "Komunia" i Paweł Pawlikowski za "Zimną wojnę". (PAP)

autorka: Daria Porycka


fot. Szymon Hołownia/Facebook

fot. Szymon Hołownia/Facebook


Podziel się
Oceń

Reklama
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama