Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 22:21
Reklama KD Market
Reklama

Wiedza, doświadczenie i empatia na 6. Konferencji „Kobiety kobietom”

Wiedza, doświadczenie i empatia na 6. Konferencji „Kobiety kobietom”

Do chicagowskiego Muzeum Polskiego w Ameryce 19 listopada przybyły prelegentki i słuchaczki. W atmosferze wzajemnej życzliwości kobiety sukcesu w różnych zawodach podzieliły się swoją wiedzą, doświadczeniem i radami.

W imieniu muzeum, gospodarza miejsca, gości powitała Beata Pawlikowska. Konferencję rozpoczęła dr Anna Maria Węgierek, PsyD. Dr Węgierek przypomniała historię Konferencji „Kobiety kobietom”. Pierwsza konferencja odbyła się w 2005 r., a kolejne w latach: 2007, 2013, 2014, 2019 i 2023.

Początkowo konferencje nazywano „babskimi posiadami” i zazwyczaj odbywały się one w gabinecie dr Anny Ignaczewskiej, z wyłączeniem jednej, która miała miejsce w przedszkolu Children Ark Katarzyny Lapsy. Prowadziła je dr Anna Maria Węgierek. Poruszane tematy dotyczyły kobiety w różnych aspektach jej życia, takich, jak: praca, rodzina czy zdrowie. W 2019 roku, po raz pierwszy konferencja odbyła się w MPA , wtedy, podobnie jak dzisiaj, zaprezentowało się 10 prelegentek. Warto podkreślić, że konferencja 2023 roku jest pierwszą z udziałem sponsorów. Przekąski ufundowała dr Sypien, a słodkości dr Glodek. Doktor Węgierek podziękowała sponsorom za pomoc w organizacji kolejnych edycji konferencji „Kobiety kobietom”. Przypomniała towarzyszące kobietom motto: „Każda kobieta jest piękna. Każda kobieta powinna szanować inną kobietę. Każda kobieta może podzielić się swoją mądrością z inną kobietą. I każda kobieta powinna pomagać innym kobietom”.

Podczas czterogodzinnej konferencji podzielonej na dwie części wystąpiło 10 prelegentek, które zaprezentowały różne tematy: dr Ewa Bilinski, MD. – „Moja koleżanka powiedziała mi, że to jest OK. Jak wygląda zdrowa miesiączka?”, Kinga Korpacz – „Kobieta i pieniądze: Jak zbudować finansowe zaplecze, inwestując?”, Natalia Zamarlik – „Czego nie wiemy o architektach wnętrz?”, dr Małgorzata Sypien, MD – „Wpływ wyborów stylu życia, odżywiania i suplementacji na zdrowie i wygląd.”, Violetta Kolcan – „Kobiety, stres i jak się zrelaksować?”, dr Kinga Kosmala, PhD – „Jak założyć swój biznes w Illinois?”, psychoterapeuta Alina Holyk – „Kobiety a alkohol.”, dr psychologii Katarzyna Pilewicz, PhD – „Kobieta, Ja, i moja rodzina.”, Kathy Lesny-Evans – „Jak zaangażować młodzież do działania społecznego?”, dr Anna-Maria Węgierek – „Kobiety a lekarstwa.”
Przed wystąpieniem każda prelegentka została przedstawiona. Zaprezentowano jej osiągnięcia zawodowe, zainteresowania, podano informacje o rodzinie.

Elżbieta Kucek przedstawiła dr Ewę Bilinski, MD,  która jest lekarzem położnikiem i ginekologiem, mówiła na temat menstruacji. Tytuł jej wykładu brzmiał: „Moja koleżanka powiedziała mi, że to jest OK. Jak wygląda zdrowa miesiączka?”. Doktor Bilinski od piętnastu lat prowadzi prywatną praktykę. Studia medyczne we Wrocławskiej Akademii Medycznej ukończyła w 1998 roku, rezydenturę w zakresie medycyny rodzinnej odbyła w szpitalu Swedish Hospital w Chicago, a następnie również w Chicago ukończyła rezydenturę ginekologa-położnika w szpitalu St. Joseph. Wykonuje zabiegi małoinwazyjne, histerektomię. Interesuje się chorobami skóry sromu oraz schorzeniami endokrynologicznymi. Doktor Ewa Bilinski wzięła udział w konferencji po raz pierwszy. Uważa, że bez względu na wykonywany zawód Polki powinny się wspierać, dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem.

– Pracuję z kobietami Polkami od ponad 15 lat. Podczas konferencji mówię o cechach prawidłowego okresu menstruacyjnego. Jest to bardzo ważne. Z mojej praktyki wiem, że dziewczyny często nie wiedzą, jak obliczać okres, nie wiedzą, jakie są objawy patologiczne miesiączki. Temat prosty, ale dla każdej z nas bardzo ważny. Uważam, że bez względu na zawód, w różnych dziedzinach medycznych, prawniczych czy aranżacji kwiatowych kobiety powinny się wspierać w polonijnym środowisku – powiedziała dr Ewa Bilinski.

O Kindze Korpacz mówiła Magdalena Niewinski. Kinga Korpacz jest właścicielką biura Exit, które pośredniczy w obrocie nieruchomościami. Ma ponad 22-letni staż zawodowy. Jest pierwszą polskojęzyczną skarbniczką krajowej organizacji pośredników w obrocie nieruchomościami, członkinią krajowego stowarzyszenia pośredników w obrocie nieruchomościami i członkinią oddziału specjalnego nazywanego „kołem prezydentów”. Bierze udział w działalności na rzecz lobbingu, w komitecie spraw rządowych na rejon Midwestu, pełni funkcję federalnego koordynatora politycznego kongresmena Raja Krishnamoorthi, pomaga kobietom, wspiera rozwój zawodowy swoich koleżanek.

Kinga Korpacz mówiła też o tym, dlaczego warto inwestować w nieruchomości: „Kobieta i pieniądze: Jak zbudować finansowe zaplecze, inwestując?”.
– Moim zdaniem mądre inwestowanie daje nam w przyszłości wolność finansową. Powinny to rozważyć kobiety samotnie wychowujące dzieci, które potrzebują dodatkowego dochodu, wszyscy mając na względzie wiek emerytalny, rodzice planujący spłatę pożyczki na studia swoich dzieci. Kupując we właściwym czasie mieszkanie, wynajmujący spłaca nam zaciągniętą pożyczkę, a my później, sprzedając to mieszkanie, możemy wykorzystać zarobione w ten sposób pieniądze na spłatę, na przykład pożyczki studenckiej naszych dzieci – tłumaczyła Kinga Korpacz.

Doktor psychologii Katarzynę Pilewicz przedstawiła Elżbieta Kucek. Katarzyna Pilewicz jest doktorem psychologii i psychoterapeutką, autorką publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w „Magazynie Polonia” i „Dzienniku Związkowym”. Jest psychologiem z powołania: pomaga, leczy, odkrywa nowe możliwości, metody i techniki służące do poprawy zdrowia psychicznego. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie zajmuje się leczeniem młodzieży i dorosłych z problemami natury psychologicznej. Lubi podróżować kamperem w towarzystwie męża i psów, poznając odległe zakątki Stanów Zjednoczonych. W naturze odnajduje wewnętrzną równowagę. Dwie córki podzielają jej pasję i studiują kierunki medyczne.
Doktor Katarzyna Pilewicz, PhD w wykładzie „Kobieta, Ja, i moja rodzina” opowiedziała o tym, co powinna robić kobieta, aby poczuć się spełnioną i szczęśliwą.
– „Kobiety kobietom” to wspaniała inicjatywa dla nas wszystkich. Widzę, jak te piękne panie razem zjednoczyły się, żeby tutaj być razem z nami i żeby słuchać o pozytywnych doświadczeniach, o rozwoju, o tym, żeby się spełnić. Mój wykład jest o kobiecie, o jej roli w życiu, o jej zdrowym rozwoju, o tym, co kobieta powinna robić, żeby być spełniona i szczęśliwa w życiu. Kobieta powinna używać swoich mocnych stron, powinna otaczać się pozytywnymi ludźmi, powinna dążyć do rozwoju i w tym celu powinna pokonywać wszystkie lęki, które są związane z zatrzymaniem w miejscu. Powinna mieć dobrego partnera, spełniać się w macierzyństwie i po prostu myśleć pozytywnie – radziła dr Katarzyna Pilewicz.

Obrady szóstej Konferencji „Kobiety kobietom” zakończyła dr Anna Maria Wegierek, PsyD. Jak pisalismy wczesniej na łamach naszej gazety, dr Anna Maria Węgierek jest psychologiem od ponad 30 lat. Jej pasją jest praca z ludźmi. Karierę zaczęła od aktorstwa, następna była psychologia, potem neuropsychologia, a ostatnim osiągnięciem jest praca w zawodzie doktora psychologii klinicznej z możliwością przepisywania lekarstw. Dr Węgierek znajduje się w gronie kilkunastu psychologów w Illinois mogących przepisywać na receptę lekarstwa psychotropowe. Prawdopodobnie jest jedynym polskojęzycznym psychologiem w skali światowej mogącym przepisywać takie preparaty. Kariera zawodowa dr Węgierek trwa już około trzy dekady. W tym czasie skończyła ona trzy magisteria, doktorat, podoktorancki certyfikat i wiele, wiele innych licencji oraz certyfikatów. Jeden z ostatnich certyfikatów został nadany przez Krajową Radę Ewaluatorów Sądowych. Takich ewaluatorów jest w USA tylko ponad 220. Dr Węgierek poprzez realizację i spełnianie swoich marzeń i celów pomaga innym ludziom. Jej praca to nie tylko pomoc, leczenie, testowanie oraz diagnoza pacjentów, aby polepszyć ich życie, ale również uczenie i przygotowywanie studentów. Wiele działań i zajęć, jakich się podejmuje i jakie oferuje, jest bezpłatnych. Dr Węgierek pracuje w swojej klinice, gdzie przyjmuje pacjentów. Jej zespół składa się z samych kobiet.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_7520

DAR_7520

DAR_7511

DAR_7511

DAR_7509

DAR_7509

DAR_7504

DAR_7504

DAR_7502

DAR_7502

DAR_7499

DAR_7499

DAR_7497

DAR_7497


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama