Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 06:42

Dziękczynienie i wdzięczność

fot. Depositphotos.com

Sezon świąteczny wiąże się z oczekiwaniem na przytulny, ciepły i uroczysty czas. Koniec listopada i grudzień to radosny czas dla większości z nas, ale pamiętajmy o tych, którzy zmagają się z depresją, osamotnieniem i rozgoryczeniem. Rozejrzyjmy się wokół i wyciągnijmy rękę do tych, którzy są samotni, bo święta to taki jedyny czas w roku, kiedy niedola drugiego człowieka jest szczególnie widoczna. Od nas zależy, czy sprawimy, że ten mały kawałek świata wokół nas stanie się lepszy, bardziej przyjazny i życzliwy dla drugiego człowieka.

W Święto Dziękczynienia

Święto Dziękczynienia to święto obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w celu okazania wdzięczności za plony i inne błogosławieństwa, którymi zostaliśmy obdarzeni w danym roku. Święto Dziękczynienia przypomina nam o ważności i magicznej sile wdzięczności. Przypomina nam, że okazywanie wdzięczności jest częścią kultury, która kształtuje charakter. Dla nas, Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych, nie musi to być tylko dzień indyka, wolny od pracy. Przyswajamy sobie pozytywne aspekty kultury, w której żyjemy, ponieważ dobrze jest budować rodzinną tradycję, aby dziękczynienie i wdzięczność stało się integralną częścią systemu wartości rodzinnych.
Święto Dziękczynienia zmusza nas do refleksji nad błogosławieństwami, które otrzymaliśmy od życia, bo często zapominamy o nich z łatwością. Postawa roszczeniowa wobec życia jest przejawem niedojrzałości emocjonalnej i opiera się na założeniu, że świat ma być u moich stóp, a inni muszą spełniać moje potrzeby. Wdzięczność, z drugiej strony, wyzwala w nas pozytywne emocje, uczy doceniania siebie i innych ludzi, potwierdza, że życie jest dobre i warte przeżycia go jak najlepiej. Wkładamy wysiłek w stronę naszej woli odnalezienia i cieszenia się dobrymi uczynkami i rozpoznajemy, że inni ludzie także sprawiają, że możemy czuć radość i spełnienie. To zmienia nasza postawę wobec ludzi i świata.

Korzyści wdzięczności

Dobrą nowiną jest to, że wdzięczność jest cechą, której możemy się wyuczyć. Istnieje wiele korzyści dla ludzi, którzy czują wdzięczność. Wdzięczność bowiem wyzwala empatię, ułatwia relacje międzyludzkie, pomaga w nawiązaniu nowych znajomości. Osoby, które noszą w sobie poczucie wdzięczności, czują więcej energii, optymizmu i radości życia niż ci, którzy nie potrafią być wdzięczni. Mają też mniej problemów z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją. Wdzięczność leczy toksyczne emocje, zawiść, urazę i cynizm. Nie tylko pomaga zmniejszyć stres, ale odgrywa główną rolę w przezwyciężeniu traumatycznych doświadczeń. Wdzięczność zmniejsza siłę krytyka wewnętrznego, który powoduje, że twoja samoocena spada. I co najważniejsze – wdzięczność kultywuje miłość.

Wdzięczność w relacji miłosnej

Poczucie wdzięczności buduje miłość między ludźmi. Tak często czujemy się niedoceniani, niedowartościowani czy niezauważani przez partnera. A czasem wystarczy prosta wdzięczność za jego drobne uczynki, wykonane z myślą o tobie – przygotowanie porannej kawy, ciepły tekst przesłany pomiędzy spotkaniami biznesowymi w ciągu dnia, by zaakceptować jego dobre chęci i poczuć się lepiej. Zauważenie i dziękowanie za drobne uczynki partnera może być trudne, bo nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Zazwyczaj widzimy go z perspektywy tego, co od niego chcemy i co powinniśmy dostać w zamian. Wyrażanie wdzięczności i dziękowanie za drobne akty popełnione z miłości przez partnera sprawiają, że chcemy się mu odwdzięczyć i tak budujemy miłość, oddając czułość. Bo miłość to dawanie i branie. W równej proporcji. Nie można tylko dawać, bo partner zapomina, jak ważna jest równowaga. Trzeba także umieć brać z wdzięcznością.

Wdzięczność w przyjaźni

W relacjach z innymi ludźmi, gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić dobroć tej osoby, rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do oddawania dobrem za dobro. Popycha nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań o bycie lepszym człowiekiem. Wyrażanie wdzięczności i dziękczynienia pomaga – w rzeczywistości – nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji.

Jak kultywować wdzięczność?

Zbudowanie nawyku wdzięczności może być trudne na początku, ponieważ nie każdy ma naturalną umiejętność dostrzegania drobnych, pozytywnych rzeczy, z których składa się dzień. Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na nerwicę i depresję mają proces myślenia zbudowany na lęku i negatywnych schematach. Nie zniechęcaj się, im więcej ćwiczysz, tym łatwiejsze się to staje. Rozwijanie w sobie pozytywnej emocji wdzięczności zaczyna się od umiejętności znalezienia odpowiedzi na pytanie za co jestem wdzięczny? Usiądź z kartką papieru i napisz, co ci przychodzi na myśl. Czasem sama zaduma nad tym, co doceniamy w życiu, nie będzie wystarczająca. Napisanie tego czarno na białym, na papierze, ma większą moc. Napisz i poczuj to. Pozwól wdzięczności przejść przez twoje ciało i uchwyć jej smak. Tak wyzwolone pozytywne emocje poprawią ci nastrój, zwiększą motywację do działania, rozszerzą perspektywy i dodadzą energii życiowej. Nie zatrzymuj tej energii tylko dla siebie, podziel się nią z bliskimi. Uśmiechnij się do partnera i powiedz mu, że zauważyłaś jego wysiłek sprawienia tobie przyjemności, powiedz sobie, że wdzięczna jesteś za to, co masz, doceń starania dzieci w szkole, z wdzięcznością spójrz na szefa, że dał ci możliwość rozwoju zawodowego. I w tym nastroju zasiądź do stołu w nadchodzące święto dziękczynienia!

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama