Krakowski duet – Kalinowski i Szlezer (Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer) odbył kolejne tournée do Stanów Zjednoczonych. Wcześniej znanych i renomowanych artystów można było już usłyszeć na koncertach w Europie, Azji, a także w Argentynie, Brazylii i Meksyku. Chicagowski koncert odbył się w Muzem Polskim w Ameryce z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Koncert krakowskiego duetu – wiolonczelisty Jana Kalinowskiego i pianisty Marka Szlezera w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w dniu narodowego święta, czyli 11 listopada, zgromadził w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce liczną publiczność.
Miłych gości serdecznie powitali w sali głównej im. Sabiny F. Logisz, chicagowskiego muzeum Małgorzata Kot – dyrektor zarządzająca MPA i Richard Owsiany – prezes placówki.
Dyrektor zarządzająca MPA Małgorzata Kot mówiła o ważnym w sercu Polaków święcie 11. listopada, które w 1918 roku było pierwszym dniem niepodległości, odzyskanej przez Polaków po 123 latach niewoli i zaborów. Zaakcentowała, że niezależnie od miejsca, gdzie są Polacy, każdy z nas ma Niepodległą głęboko zakorzenioną w swoim sercu. Wspomniała epokową misję Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty i polityka, który razem z Romanem Dmowskim reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Wersalu.
Jak poinformowała, że zespół Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer pod koniec października 2023 rozpoczął kolejne tournée po Stanach Zjednoczonych w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jako część programu Kultura inspirująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest promocja i popularyzacja muzyki polskiej w USA, a jego partnerami strategicznymi są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles. Amerykańska trasa Cracow Duo – Kalinowski & Szlezer została zorganizowana przez NIMiT we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym Porta Musicae.
Do gości i melomanów serdeczne słowa skierował również Richard Owsiany – prezes MPA, który podkreślił, że celebrujemy ważny i radosny dzień. Poprosił obecnych, abyśmy starali się, podobnie jak Muzeum Polskie w Ameryce pielęgnować przeszłość dla przyszłości.
W historycznym wnętrzu rozświetlonym blaskiem kilkudziesięciu świec wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer zaprezentowali muzykę polską od XIX wieku po współczesność. Artyści wykonali utwory zarówno Fryderyka Chopina, jak i Aleksandra Tansmana oraz polskich kompozytorów tworzących współcześnie – Marty Ptaszyńskiej, Krzysztofa Meyera, Krzesimira Dębskiego i Marcela Chyrzyńskiego.
Koncert rozpoczął się wprowadzeniem i Polonezem Brillante C-dur op. 3 Fryderyka Chopina. Tragiczne wydarzenia 2001 roku przypomniano „Elegią 11 września” na wiolonczelę i fortepian Marcela Chyrzyńskiego.
Następnie publiczność usłyszała imponujące wykonanie Fantazji na wiolonczelę i fortepian Aleksandra Tansmana. Warto przypomnieć, że na początku 1919 roku Tansman wygrał I konkurs kompozytorski w niepodległej Polsce. Patronował mu Ignacy Jan Paderewski.
Muzyką Tansmana zachwycali się jego przyjaciele: Maurice Ravel, Charlie Chaplin i George Gershwin.
Trzy ostatnie utwory wykonane przez Krakowski duet – Kalinowski i Szlezer zostały skomponowane przez polskich kompozytorów tworzących współcześnie.
Usłyszeliśmy „Bramy światła” Marty Ptaszyńskiej, zadedykowany przez kompozytorkę artystom, Canzonę op. 56 Krzysztofa Meyera oraz Pianocello Krzesimira Dębskiego.
Entuzjastyczne przyjęcie koncertu w wykonaniu przyjaźniących się od dzieciństwa artystów było wyrazem uznania ich talentu i potwierdzeniem przez publiczność wspaniale spędzonego wieczoru dzięki dobrej organizacji i niezwykłej gościnności gospodarzy placówki muzealnej.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]