Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 22:08
Reklama KD Market

Psychologia przyjaźni

Psychologia przyjaźni
fot. Pixabay.com

Danka mieszka w Stanach Zjednoczonych od lat. W Polsce pozostali jej rodzice i garstka przyjaciół z lat szkoły średniej. Z czasem kontakty ze znajomymi się pourywały, życie płynęło dalej. Rodzice kursowali pomiędzy Polską a domem córki, aż do momentu, kiedy przyszła choroba.

W ciągu trzech miesięcy choroba zabrała matkę, a kilka tygodni po niej odszedł zrozpaczony po jej śmierci ojciec. W czasie tych wydarzeń, Danka przyjeżdżała do Polski kilka razy. Jedynymi ludźmi, którzy pomogli jej przez to przejść byli starzy znajomi. W czasie największego kryzysu poznała też nową osobę, która szybko weszła do grona niezawodnych przyjaciół. Straciła rodziców, ale zyskała ludzi, którzy swoim oddaniem, życzliwością i bezinteresownością na zawsze weszli do jej życia jako niezawodni przyjaciele.

Czym jest przyjaźń?

Ludzi wokół siebie mamy od zawsze, ale prawdziwych przyjaciół poznajemy dopiero wtedy, gdy ich naprawdę potrzebujemy. Pozostają przy nas w trudnym momentach, wspierają, gdy potrzebujemy ich najbardziej, są bezinteresowni i głęboko oddani. Wyczuwa się ich po silnej, niewidzialnej więzi, szczególnej bliskości i niezawodności. Z przyjacielem chcesz rozmawiać, gdy jest ci ciężko lub po prostu posiedzieć przy nim w milczeniu. Sama świadomość, że on jest, nawet gdzieś daleko, daje ci siłę do pokonywania przeszkód. Bo wartościowe relacje z innymi są jednym z najważniejszych elementów ludzkiego życia, ponieważ spełniają potrzebę akceptacji, przynależności i bliskości. Polegamy na innych, gdy potrzebujemy opieki, miłości, gdy chcemy się śmiać i radować, gdy potrzebujemy wsparcia w trudnej chwili i podniesienia wiary we własne możliwości. Pozytywne relacje działają w obie strony – tyle samo dajesz, ile bierzesz. Silne przyjaźnie zbudowane są na zaufaniu i szczerości. Przyjaciel akceptuje cię takim, jakim jesteś. Chcesz go mieć w życiu, bo jego obecność daje ci pozytywną energię. Chcesz dzielić z nim radości i sukcesy, i po prostu wiesz, że zawsze możesz na niego liczyć. Przyjaźń to jedna z najpiękniejszych wartości, które posiadamy i trzeba ją pielęgnować. 

Korzyści przyjaźni

Według badań naukowych, przyjaźń buduje fundament do rozwoju umiejętności społecznych, emocjonalną inteligencję, empatię, współczucie i wrażliwość na innych. To pomaga nam w relacjach z ludźmi, w karierze zawodowej i romantycznych związkach. Przyjaźń pomaga ci przejść przez tragiczne wydarzenia takie, jak rozwód, choroba, utrata pracy, czy śmierć osoby bliskiej. Przyjaźń redukuje stres i poprawia samoocenę a także motywuje do zmiany niezdrowych nawyków, w tym nadmiernego spożywania alkoholu lub braku aktywności fizycznej. Istnieją nawet fizjologiczne korzyści przyjaźni – ludzie, którzy mają bliskich przyjaciół są zdrowsi, szczęśliwsi, żyją dłużej i szybciej wracają do zdrowia w chorobie. Według naukowców, przyjaźń daje największe korzyści w okresie nastoletnim i w starszym wieku. 

Jak być przyjacielem?

Prawdziwa przyjaźń wymaga wysiłku i zaangażowania. Przyjaźń to nadrzędna wartość, którą możesz w sobie budować. Zarówno ty jak i twój przyjaciel przebywacie bezpiecznie w swoim towarzystwie, możecie być sobą i nie boicie się, że sprawicie sobie ból. Macie w sobie wsparcie, nadajecie znaczenia sobie nawzajem i zawsze zachęcacie się do rozwoju. Oto co możesz zrobić, by być dobrym przyjacielem:

  • Dziel doświadczenia i zaufaj. Ta zasada jest dość ryzykowna, ponieważ ufając nieodpowiedniej osobie możesz narazić się na zranienie i ból. Dzielenie się głębokimi przeżyciami z osobą, której możesz ufać ma wiele korzyści, bo pogłębia więź między wami, poprzez empatię i doświadczanie wspólnych emocji. Zaufanie daje solidną podstawę do poczucia bezpieczeństwa – wiesz, że możesz polegać na wsparciu i obecności swojego przyjaciela. Zaufanie jest skarbem i musi być pielęgnowane, ponieważ łatwo można je stracić. Bez zaufania nie jesteś w stanie połączyć się z drugim człowiekiem na głębokim poziomie.
  • Nigdy nie przestawaj okazywać wdzięczności. Nie chodzi tu tylko o wdzięczność okazywaną drugiej osobie za to, co dla ciebie znaczy i co dla ciebie robi, choć ważne jest, że doceniasz to. Istotne jest też okazywanie wdzięczności sobie za to, że jesteśmy ważną i pozytywną częścią relacji. Okazywanie wdzięczności, według psychologii pozytywnej, prowadzi do poczucia satysfakcji i zadowolenia z życia. Bycie szczęśliwym z samym sobą sprawi, że inni także będą zarażeni twoją pozytywną energią.
  • Akceptuj różnice. Życie byłoby zbyt nudne, gdybyśmy byli tacy sami. Podczas gdy różnice mogą powodować niepokój, dyskomfort i prowadzić do konfliktów, są też motorem przyciągającym ludzi do siebie. Gdy przyjaciel ma cechę, której ty nie posiadasz, to ciesz się tym, bo w jakiś sposób cię to uzupełnia. Zawsze traktuj drugą osobę tak jak ty chciałbyś być traktowany. Poszanowanie granic i zrozumienie punktu widzenia drugiej osoby utrzymuje zdrową przyjaźń. 
  • Bądź niezawodny, dotrzymuj obietnic. Pokaż jak bardzo cenisz i szanujesz waszą relację. Zaoferuj pomoc w potrzebie, twoja obecność jest ważna dla przyjaciela, szczególnie w trudnych chwilach.
  • Słuchaj oczami i mów sercem. Zauważaj sygnały, jakie daje ci druga osoba, nadaj swojej relacji jakości poprzez poświęcenie jej swojej uwagi. Mówienie sercem to rozmowa z osobą, którą znasz, a nie z zachowaniem, które widzisz. Nie ma nic bardziej wartościowego jak pewność, że druga osoba akceptuje cię takim, jakim jesteś – ze wszystkimi twoimi słabościami i zaletami.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama