Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 23:50
Reklama KD Market

Marsz „Out of the Darkness” jednoczy ludzi w celu zapobiegania samobójstwom

Marsz „Out of the Darkness” jednoczy ludzi w celu zapobiegania samobójstwom
fot. afsp.chicagowalk.org

21 października od godz. 9 am do 1 pm przy Montrose Harbor odbędzie się coroczny marsz „Out of the Darkness Chicagoland Walk”. Jego celem będzie zapobieganie samobójstwom, a także przynoszenie nadziei osobom, które zostały nimi dotknięte.

Marsz sponsorowany przez stanowy oddział Amerykańskiej Fundacji Zapobiegania Samobójstwom (AFSP) i jest jednym z setek organizowanych w amerykańskich miastach. Od 2004 r. wydarzenia te dodają ludziom odwagi, aby mogli otworzyć się na temat własnych doświadczeń z problemem samobójstw i zapewniają platformę do tworzenia kultury, która mądrzej podchodzi do zdrowia psychicznego.

Samobójstwo jest w USA jedną z głównych przyczyn zgonów w każdym przedziale wiekowym. W 2021 r. było drugą najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 20–24 lat, trzecią w wieku 10–19 lat i czwartą  – w wieku 35–44 lata. W Illinois samobójstwo jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów osób w wieku 10–34 lat i szóstą w wieku 35–54 lat.

„Wiemy, że 54 procent Amerykanów doświadczyło w jakiś sposób samobójstwa” – powiedziała Angela Cummings, dyrektor wykonawcza AFSP w Illinois. „W 2021 r. w USA zostało popełnionych ponad 48 tysięcy, co daje dzienną średnią 132 przypadków targnięcia się na własne życie. Marsz „Out of the Darkness” skupia społeczność osób, które doświadczyły samobójstwa, aby łączyć się, zapewniać wsparcie, dzielić się swoimi historiami i pracować na rzecz zapobiegania samobójstwom. To ważny dzień” – dodała.

AFSP-Illinois ma nadzieję zebrać w tym roku co najmniej 900 tys. dolarów, które zostaną zainwestowane w badania ratujące życie, edukację, rzecznictwo i wsparcie dla osób dotkniętych samobójstwem.

W całym kraju dziewięć na dziesięć osób umierających w wyniku samobójstwa w chwili śmierci cierpiało na możliwe do zdiagnozowania schorzenie psychiczne, które często było nieleczone. Samobójstwo, będące główną przyczyną zgonów, stanowi problem zdrowia publicznego, ale można mu zapobiegać poprzez edukację i działania promocyjne. Badania pokazują, że nie ma jednej przyczyny samobójstwa, a jego ryzyko wzrasta, gdy kilka czynników zdrowotnych i czynników stresogennych zbiega się, tworząc poczucie beznadziejności i rozpaczy. Ludzie mogą zapoznać się ze znakami ostrzegawczymi na stronie afsp.org/signs.

Do wysiłków na rzecz zwalczania piętna wokół zdrowia psychicznego, dawania nadziei osobom dotkniętym samobójstwem i zapobiegania samobójstwom przyłączają się liczni sponsorzy. Wśród nich jest Compass Health Center .

„Jesteśmy podekscytowani możliwością ponownego połączenia sił z Amerykańską Fundacją Zapobiegania Samobójstwom w jej misji osiągnięcia 20 procent redukcji liczby samobójstw do 2025 roku" – powiedziała dr Claudia Welke, lekarz medycyny, współzałożycielka i dyrektor medyczny Compass Health Center. „W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba samobójstw wzrosła o ponad 30 procent, nie oszczędzając żadnej grupy demograficznej. Jednak niezwykle istotne jest uświadomienie sobie, że samobójstwu można zapobiec. W ośrodku Compass doskonale rozumiemy zmagania, z jakimi borykają się osoby zmagające się z myślami samobójczymi. Naszą misją jest zapewnienie niezbędnych interwencji ratujących życie, których pilnie potrzebuje niezliczona liczba osób” – podkreśliła.

(DC)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama