Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 września 2024 16:36
Reklama KD Market
Reklama

Mikołaj Kopernik bohaterem  Dnia Polskiego w Lemont (PODCAST)

Mikołaj Kopernik bohaterem  Dnia Polskiego w Lemont (PODCAST)

Obchody Roku Kopernikańskiego połączone z wręczeniem wyróżnienia Polak Roku były głównymi punktami 18. edycji obchodów Dnia Polskiego zorganizowanego 19 marca przez działający przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Lemont Klub Polski.

Relację dźwiękową przygotował Andrzej Baraniak. Podcast Dziennika Związkowego powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM - Zaprasza Joanna Trzos

Z tej okazji władze miasteczka uchwaliły okolicznościową proklamację przypominająca zasługi wybitnego polskiego astronoma, którą po wprowadzeniu na salę sztandarów i odśpiewaniu hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych i Polski przez Hannę Lichacz i Alana Królikowskiego wręczył prezesowi klubu Janowi Lichaczowi przedstawiciel urzędu miasta Lemont, dyrektor ds. ekonomicznych i rozwoju społecznego – Jason Berry. 

Zasługi wybitnego polskiego astronoma, uczonego, dyplomaty, duchownego i lekarza Mikołaja Kopernika w okolicznościowym programie przypomnieli Jan Żółtek i Hanna Lichacz. Prezes klubu Jan Lichacz ogłosił nazwiska tegorocznych laureatów wyróżnienia Polak Roku w Lemont, które od 20 lat jest  wręczane mieszkańcom polskiego pochodzenia, którzy w sposób szczególny zasłużyli się parafii i miasteczku.

W tym roku okazałym kryształowym pucharem i proklamacją władz miasta zostali uhonorowani Marek i Krystyna Prędcy, hojni darczyńcy, przyjaciele parafii i Klubu Polskiego. Ze względu na nieobecność spowodowaną pobytem państwa Prędkich za granicą, nagrodę w ich imieniu odebrał brat nagrodzonego, Jacek Prędki. Dziękując za wyróżnienie przypomniał on najważniejsze zasługi i osiągnięcia laureatów, którzy między innymi zostali uhonorowani w 2000 roku przez śp. kardynała Józefa Glempa prymasowskim medalem „Za zasługi dla Kościoła i narodu”.

Marek Prędki przybył do Chicago w 1980 roku. Od początku pobytu był związany z Kościołem i patriotyczną Polonią. Był aktywnym członkiem Pomostu, organizacji skupiającej działaczy Solidarności, którzy po wybuchu stanu wojennego z biletami w jedna stronę znaleźli się na amerykańskiej ziemi. Uczestniczył w Komitecie Wyborczym premiera Jana Olszewskiego. Wraz z Antonim Macierewiczem wydawał publikację „Głos”. W Chicago był współwydawcą publikacji „Nowe Życie” oraz programu radiowego „Spotkanie z Bogiem i ludźmi”. Jako jeden z siedmiorga uczestników szedł w I Pielgrzymce Maryjnej do Merrillville. Zapoczątkował ruch oazowy przy kościele pw. św. Jacka, gdzie poznał swoja przyszłą żonę Krystynę, z którą doczekał się czworga dzieci. Państwo Prędcy od 1995 roku zamieszkali w Lemont i bardzo aktywnie włączyli się w działalność parafii pw. św. Cyryla i Metodego, gdzie do tej pory pełnią posługę lektorów, katechetów i szafarzy Eucharystii. Zaangażowali się organizacyjnie i finansowo w budowę Ośrodka Duszpasterskiego i Kaplicy Wieczystej. Ufundowali figurę św. Józefa. Marek Prędki zainicjował powstanie grupy 40 mężczyzn z tej parafii, którzy przez cały rok odmawiali różaniec. Laureaci są dobrym przykładem pobożności, wiary, skromności i życzliwości.

Obchody Dnia Polskiego w Lemont uświetnili swoją obecnością na nabożeństwie i podczas akademii członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół im. Tadeusza Kościuszki. Ubogacili je lokalni przedsiębiorcy, którzy zorganizowali różnego rodzaju stoiska oferując swoje produkty i usługi. 

– Od kilkunastu lat staramy się wspierać wspaniałą społeczność polonijną w Lemont, która już od dwóch dekad organizuje i obchodzi Dzień Polski. Spotykam tutaj wielu pacjentów naszych klinik dentystycznych. Jesteśmy zapraszani i mamy nadzieję być tutaj ponownie przez kolejne lata – powiedział Piotr Dederowski z klinik dentystycznych w Lemont i Palos Hills.

O najnowszych produktach finansowych można było się dowiedzieć na stoisku „Naszej Unii’, na którym pracownice oddziału w Orland Park udzielały informacji i rozdawały upominki. – Od momentu obecności Unii w środowisku chicagowskiej Polonii staramy się wspierać wiele różnych inicjatyw podejmowanych przez naszych rodaków. Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, to coś więcej niż bank. Zarobionymi pieniędzmi staramy się dzielić ze społeczeństwem wspierając chociażby takie inicjatywy jak ta. Naszym najważniejszym programem są stypendia dla polonijnej młodzieży, na które Unia przeznacza rocznie ponad pół miliona dolarów – powiedziała szefowa oddziału Grażyna Pikul.

Obecni na obchodach liderzy zespołu „Biało-Czerwoni” Barbara i Zbigniew Kacprzykowie zaprosili liczną grupę gości do wspólnego śpiewania refrenu do utworu „Hymn Polonii amerykańskiej”, który będzie otwierał album z 16 utworami tej grupy nagranymi na Florydzie i w Lemont. Premierę teledysku zaplanowano przed obchodami Konstytucji 3 Maja. W roli konferansjerów patriotycznej imprezy wystąpili Teresa Knaga i Grzegorz Karkoszka. Obchody Dnia Polskiego zakończyły rozmowy przy gorącym bigosie i pysznych przekąskach, do konsumpcji których gospodarze zaprosili wszystkich gości. 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_1125

DSC_1125

DSC_1072

DSC_1072

DSC_1030

DSC_1030

DSC_1019

DSC_1019

DSC_0990

DSC_0990

DSC_0969

DSC_0969

DSC_1207

DSC_1207


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama