44 letni Zishan Alvi z Inverness został oskarżony przez federalną wielką ławę przysięgłych po złożeniu fałszywych roszczeń o zwrot kosztów testów na COVID-19, z których część nigdy nie została przeprowadzona. Kierowane przez niego laboratorium wyłudziło ponad 83 miliony dolarów.
Akt oskarżenia zawiera jedenaście zarzutów, w tym dziesięć oszustw elektronicznych i jeden zarzut kradzieży funduszy rządowych.
Według komunikatu prasowego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, 44-letni Zishan Alvi z Inverness na północno-zachodnich przedmieściach był współwłaścicielem i operatorem laboratorium z siedzibą w Chicago, które przeprowadzało testy PCR i testy antygenowe w celu wykrycia wariantu COVID-19 SARS -CoV-2, oferując jednocześnie usługę, w ramach której osoby fizyczne i firmy mogły uiścić opłatę za otrzymanie wyników testu w przyspieszonym trybie.
Akt oskarżenia z piątku 10 marca zarzuca Alviemu, że wraz z innymi osobami w okresie od lutego 2021 do lutego 2022 świadomie i celowo opracował plan oszukania rządu federalnego, zmuszając laboratorium do składania fałszywych oświadczeń i dostarczania opinii publicznej niedokładnych i niewiarygodnych wyników testów.
Władze oświadczyły, że oszukańcze roszczenia domagały się zwrotu kosztów, z czego laboratorium otrzymało ponad 83 miliony dolarów, za rzekome testy, podczas gdy Alvi wiedział, że laboratorium nie przeprowadziło testów na COVID-19, zmodyfikowało wynik testu i już pobrało płatności od osób, które powiedziały, że zostały przetestowane.
„Zarzuty w tej sprawie dotyczą tego, że pozwany zlekceważył względy zdrowia publicznego na korzyść osobistych korzyści finansowych. Robienie tego poprzez narażanie na szwank programów finansowanych przez podatników, mających na celu walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, było szczególnie naganne” – powiedział pełniący obowiązki prokuratora federalnego Morris Pasqual. „Pochwalam pracę naszych partnerów organów ścigania, którzy zbadali ten złożony schemat oszustwa. Nasze biuro będzie nieustannie stawiało przed sądem tych, którzy w okresie pandemii oszukali rządowe inicjatywy pomocy” – dodał.
Alviemu grozi do 20 lat więzienia za oszustwo elektroniczne i do 10 lat za kradzież własności rządowej.
(DC)