Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 05:51
Reklama KD Market

Wieczór pełen wzruszeń, przepełniony duchem polskości i patriotyzmu…

Wieczór pełen wzruszeń, przepełniony duchem polskości i patriotyzmu…
Królowa Parady 3 Maja 2023 Marianna Mosz

Tegoroczna, 24. już edycja polonijnych wyborów Królowej Parady 3 Maja werdyktem jury zakończyła się sukcesem Marianny Mosz, która z grona 12 uczestniczek uzyskała również najwięcej głosów publiczności zgromadzonej 11 marca w sali bankietowej Allegra. 17-letnia uczennica liceum im. Williama Howarda Tafta i Polskiej Szkoły Sobotniej im. Maksymiliana Marii Kolbe poprowadzi tegoroczną paradę w asyście Dam Dworu – Caroliny Wozniczki i Victorii Czarnik oraz Miss Foto Claudii Walkosz.

Wspólne zdjęcie organizatorów, jurorów, sponsorów i uczestniczek konkursu Foto: Małgorzata Kapłon

– Jestem niezwykle wdzięczna moim rodzicom, że mnie wychowali w polskich tradycjach i dzięki temu tutaj jestem i jestem królową. Chcę bardzo podziękować wszystkim organizacjom, których jestem członkiem, i gdzie się udzielam. To dzięki nim mam okazję kultywować moją polskość, moje tradycje. Robię to od najmłodszych lat. To nie jest tylko moje koronowanie, ale wszystkich – organizacji, mojej rodziny i moich przyjaciół – powiedziała po odebraniu szarfy i diademu Marianna Mosz, uczennica trzeciej klasy wspomnianego już liceum, która w przyszłości chciałby studiować stomatologię na jednym z chicagowskich uniwersytetów, aby w dalszym ciągu miała możliwość udzielania się we wszystkich organizacjach, do których należy i uczyć dzieci języka polskiego w szkole sobotniej.

Jej pasją są taniec i śpiew, które od najmłodszych lat życia stara się realizować w Folklorystycznym Zespole Pieśni i Tańca Polonia i chórze Chicagowskie Słowiki, a od 2 lat w chórze Collegium Cantorum Polonia oraz zespole młodzieżowym „Nadzieja” przy kościele pw. św. Konstancji. Od 10 lat ćwiczy tańce latynoamerykańskie w Interclub Academy of Dance. Jest członkinią Legionu Młodych Polek. Rodzice Edyta i Bartłomiej pochodzą z miejscowości Kozy niedaleko Bielska-Białej. Ma starszego brata Michała.Pierwsza Dama Dworu Carolina Wozniczka jest 20-letnią studentką na Uniwersytecie Illinois w Wietrznym Mieście. Ukończyła szkołę sobotnią im. św. Jakuba. Gra na trąbce, lubi rysować. Chce zostać inżynierem oprogramowania. Tańczy w zespole folklorystycznym „Wawel”.

Zdobywczyni korony II Damy Dworu Victoria Czarnik ma 18 lat. Jest uczennicą East Leyden High School. Od 9 lat tańczy w zespole folklorystycznym Polonia. Chce zostać logopedą.Ulubienica fotoreporterów Claudia Vanessa Walkosz urodziła się w Chicago 17 lat temu. Jest uczennicą czwartej klasy w Lockport High School. Jest absolwentką Polskiej szkoły im. Jana Pawła II w Lemont. Przez 13 lat tańczyła w zespole Polanie oraz Wesołym Ludzie. Chce zostać stomatologiem lub lekarzem ogólnym. Od najmłodszych lat ćwiczy łyżwiarstwo figurowe, osiągając wiele sukcesów na tym polu. Obecnie jest trenerką jazdy figurowej w Arcticle Arena w Orland Park.

W doborowym gronie uczestniczek gali udział wzięły równie piękne i urocze mówiące po polsku dziewczęta: Jacqueline Leś, Gabriela Jarmul, Karolina Perkowski, Kornelia Bazan, Kasia Romanowski, Veronika Sroka, Anna Kudla i Anna Florek. Szerzej o wszystkich kandydatkach pisaliśmy na naszych łamach dwa tygodnie temu.Uczestniczki tegorocznej gali zaprezentowały się jurorom i publiczności w sukienkach ślubnych, tańcząc poloneza. Po krótkiej prezentacji swojej osoby odpowiadały na wylosowane pytania dotyczące polskiej kultury, zwyczajów i obrzędów. Kolejną odsłoną konkursu była prezentacja talentów i pasji. Dziewczęta tańczyły, grały na pianinie, trąbce, prezentowały namalowane własnoręcznie obrazy i zdjęcia, recytowały wiersze i śpiewały. Ostatnim etapem konkursowych zmagań była prezentacja w kreacjach wieczorowych oraz odpowiedź na pytanie: Co to znaczy zostać królową parady i jak zechcą wykorzystać ten tytuł, reprezentując młodzież polonijną?

Nad ocenami konkursowych występów czuwało jury w składzie: przewodnicząca Łucja Mirowska-Kopeć, Joanna Piątek, Kinga Modjeska, Paweł Kawa, Andrew Adamczyk, Marcin Krempa i Mariusz Białas.Wszystkie dziewczęta z dużą elokwencją i wiedzą odpowiadały na pytania i bardzo pięknie się prezentowały. Chyba najlepszym podsumowaniem występów były słowa prowadzącego galę Łukasza Dudki, który na zakończenie wyborów powiedział, że był to wieczór pełen wzruszeń, emocji i przede wszystkim przepełniony został duchem polskości i patriotyzmu. Gratulacje uczestniczkom złożył konsul generalny Paweł Zyzak oraz skarbnik powiatu Cook Maria Pappas.

Dzięki grupie sponsorów organizująca wybory Ewa Rumiński mogła przeznaczyć na stypendia dla laureatek 11 tysięcy dolarów. Główna nagroda w postaci czeku na 3 tys. dolarów od właścicieli sieci sklepów Montrose Deli trafiła w ręce królowej. Dodatkowo otrzymała ona cenny zestaw biżuterii od Grażyny Maneykowskiej z Archer Gold. Stypendium w kwocie 2,5 tys. dolarów dla I Damy Dworu przekazała Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, a czek dla II Damy Dworu w kwocie 2 tys. dolarów Joanna Piątek z Forum Mortgage Bancorp. 1500 dolarów dla Miss Foto ufundowało Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie. Nagrodę w kwocie tysiąca dolarów dla Miss Publiczności przekazały delikatesy Alex Super Deli, a kolejne dwa czeki po 500 dolarów Agata Kopacka z Country Financial i Marta Drużbacka z MD Ventures. Talon na sukienkę wieczorową od Teresy Habczyk z firmy Obsession otrzymała ulubienica fotoreporterów, do której dodatkowo trafił także certyfikat na 500 dolarów od Agaty Kubiak. Wszystkie uczestniczki otrzymały prezenty w postaci kwiatów, upominków jubilerskich i nagród. Ich fundatorami było Polsko-Amerykańskie Zrzeszenie Kontraktorów i Budowniczych PACBA, Komitet Organizacyjny Parady 3 Maja i Mariusz Białas z salonu złotniczego Keswick Jewelers.

Za swoje zaangażowanie w pełnieniu roli królowej ustępująca z tronu Julia Baranek uhonorowana została przez Komitet Organizacyjny stypendium w kwocie 1000 dolarów. Osoby zaangażowane od 20 lat w pracę i wspieranie wyborów uhonorowane zostały pamiątkowymi statuetkami. Otrzymali je: Beata Wolczynski z salonu sukien ślubnych Laurel Bridal, która ubiera uczestniczki konkursu, juror Marcin Krempa i Łucja Mirowska-Kopeć, która od 24 lat jest związana z wyborami. Choreografię pokazu przygotowała Alina Kruk-Velazquez z ABC Academy, a organizatorkę wyborów Ewę Ruminski wspierała jej asystentka Monica Lebensztejn. Wśród gości obecne były także byłe królowe Julia Szumny i Magdalena Tołwińska.

Przed rozpoczęciem gali, w której uczestniczyło ponad 500 osób, prezes ZKP i przew. Komitetu Organizacyjnego Parady Łucja Mirowska-Kopeć wręczyła szarfy Wielkiego Marszałka Parady i Honorowego Wicemarszałka Parady pułkownikowi Andrzejowi Adamczykowi z Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz prezesowi Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Jamesowi Robaczewskiemu.

Laureatki i uczestniczki wyborów będziemy mogli oklaskiwać w sobotę, 6 maja na 132. Pardzie Konstytucji 3 Maja, która o godzinie 11:30 przed południem wyruszy po ulicy Columbus Dr. od skrzyżowania z ulicą Balbo obok fontanny Buckingham do ulicy Monroe. Udział w paradzie można zgłaszać do 1 kwietnia w siedzibie ZKP przy 5835 W. Diveresy lub na stronie internetowej: www.polishparade.org.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Wybory Królowej Parady 2023

Wybory Królowej Parady 2023

IMG_6036

IMG_6036

DSC_9951

DSC_9951

DSC_9904

DSC_9904

DSC_9628

DSC_9628

DSC_9601

DSC_9601

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama