Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 03:03
Reklama KD Market

Przedstawiamy kandydatów na burmistrza Chicago

Przedstawiamy kandydatów na burmistrza Chicago
fot. Facebook/Depositphotos.com

Aby ułatwić polonijnym wyborcom decyzję dotyczącą oddania głosu w wyścigu na burmistrza Chicago, przedstawiamy wszystkich 9 kandydatów w tym wyścigu w takiej kolejności, w jakiej znajdują się na oficjalnej karcie do głosowania (>>wzór karty<<).

fot. Depositphotos.com
Ja'Mal Green fot. Facebook

1.

Ja’Mal Green

Wiek: 27 lat

Miejsce urodzenia: Chicago

Stan cywilny, rodzina: w związku partnerskim, wychowuje trzech synów

Wykształcenie: Wendell Phillips Academy High School, rozpoczęte studia

Dzielnica zamieszkania: Beverly

Obecna praca: aktywista dzielnicowy, biznesmen, prezes My Turn To Own – organizacji non-profit promującej posiadanie domu oraz firmy marketingowej Majostee Marketing

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: nie sprawował nigdy wybieralnego urzędu, ale udzielał się w kampanii prezydenckiej Berniego Sandersa w 2016 i 2020 roku

Hasło wyborcze: „A future we can all believe in”

Strona internetowa: gogreenchicago.com

Ja’Mal Green to przedsiębiorca i aktywista dzielnicowy, który dał się poznać około 2018 r. w czasie protestów przeciwko zastrzeleniu czarnoskórego nastolatka Laquana McDonalda przez chicagowskiego policjanta. Wychowywał się w dzielnicach Lawndale i Gresham, i często mówił o doświadczaniu na co dzień problemu przestępczości z bronią palną. W 2019 r. wystartował po raz pierwszy w wyborach na burmistrza Chicago, lecz ostatecznie wycofał się w obliczu zaskarżenia jego petycji elekcyjnej z podpisami wyborców.

W 2020 r. Green głośno sprzeciwiał się praktykom nieudzielania pożyczek przedstawicielom społeczności czarnoskórej przez bank Chase, za co otrzymał zakaz wstępu do oddziałów banku, lecz również obietnicę zwiększenia wydawania pożyczek na domy dla społeczności czarnoskórej i latynoskiej w najbliższych latach. Najmłodszy kandydat w tegorocznym wyścigu na burmistrza Chicago brak doświadczenia w administracji publicznej próbuje obrócić w swój atut – w kampanii opowiada się przeciwko politycznemu establishmentowi.

Sophia D. King fot. Facebook

2.

Sophia King

Wiek: 56 lat

Miejsce urodzenia: Boulder, Kolorado

Stan cywilny, rodzina: mężatka (Alan King), dwie dorosłe córki

Wykształcenie: licencjat z chemii na University of Illinois at Urbana-Champaign, stopień magistra w zakresie edukacji i polityki społecznej na Northwestern University

Dzielnica zamieszkania: Kenwood

Obecna praca: radna 4 okręgu miejskiego

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: radna 4 okręgu miejskiego (od 2016 r. do dziś), wolontariuszka i współzałożycielka szkoły Ariel Community Academy (1992-1997), zastępca dyrektora ds. administracji ds. sportu w Chicago Public Schools (2001-2003), przewodnicząca klubu Progressive Caucus w radzie miasta (od 2020 r. do dziś), prezes Kenwood Park Advisory Council (2008-2015), wiceprzewodnicząca Planned Parenthood Chicago (1998-2005)

Hasło wyborcze: „A strong Chicago is a safe Chicago — further together”

Strona internetowa: sophiaforchicago.com

Jedyna kobieta, która rzuciła wyzwanie Lori Lightfoot w tegorocznych wyborach miejskich. King reprezentuje 4 okręg miejski, który rozciąga się wzdłuż jeziora Michigan od dzielnic South Loop do Bronzeville. Na urząd radnej w 4 okręgu została powołana w 2016 r. przez ówczesnego burmistrza Rahma Emanuela, aby zająć miejsce po nagłym odejściu radnego Williama Burnsa. King wygrała specjalne wybory do Rady Miasta Chicago w 2017 r. Dwa lata później wywalczyła reelekcję.

W radzie miasta dała się poznać z prac nad przemianowaniem Lake Shore Drive na DuSable Lake Shore Drive – dla uczczenia czarnoskórego założyciela Chicago. W jej dorobku jest również forsowanie podniesienia minimalnej stawki godzinowej w Chicago do 15 dol. Wraz z mężem przyjaźnią się z rodziną Obamów. W telewizyjnych forach kandydatów King często podkreśla, że pośród rywali wyróżnia ją umiejętność negocjacji, jednoczenia ludzi i szukania kompromisów.

Kam Buckner fot. Facebook

3.

Kambium (Kam) Buckner

Wiek: 37 lat

Miejsce urodzenia: Chicago

Stan cywilny, rodzina: żonaty (Bernardette Salgado-Buckner), jeden syn

Wykształcenie: licencjat na University of Illinois at Urbana-Champaign, stopień prawniczy na DePaul University

Dzielnica zamieszkania: Bronzeville

Obecna praca: poseł stanowy; wiceprezes ds. administracyjnych w firmie Outfront Media zajmującej się reklamami na billboardach

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: poseł stanowy (od 2019 r. do dziś); doradca burmistrza Nowego Orleanu Mitcha Landrieu w latach 2012-2013; doradca senatora Dicka Durbina (2007-2012), relacje rządowe i dzielnicowe dla drużyny Chicago Cubs (2013-2015); przewodniczący klubu poselskiego Illinois Legislative Black Caucus (2020 r. do dziś)

Hasło wyborcze: „From Chicago. For Chicago”

Strona internetowa: kamformayor.com

Kam Buckner został mianowany do Izby Reprezentantów Illinois w 2019 roku, a rok później został wybrany na pełną, dwuletnią kadencję. Zyskał wówczas poparcie Chicagowskiego Związku Nauczycieli (Chicago Teachers Union, CTU). Reprezentuje 26. okręg, który obejmuje dzielnice sąsiadujące z jeziorem Michigan – od Gold Coast na północy po South Chicago na południu Chicago. Jest też przewodniczącym poselskiego klubu Illinois House Black Caucus. W zeszłorocznych prawyborach do Izby Reprezentantów nie miał kontrkandydata.

Mimo że w parlamencie stanowym zasiadł dopiero od 2019 r., od razu zajął się niektórymi z najgorętszych kwestii w Springfield. Był jednym z głównych negocjatorów ws. pakietu czystej energii oraz ustawy SAFE-T, sponsorował przepisy wymagające seryjnego oznaczania broni widma (tzw. ghost guns) i poparł legislację tworzącą wybieralną radę szkolną w Chicago.

Buckner przyznał, że dwukrotnie został zatrzymany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym – w 2010 i 2019 r. W obu przypadkach miał spać za kierownicą. Zaprzeczył jednak, jakoby miał problem z alkoholem i zapewnił, że „wyciągnął wnioski” z popełnionych błędów.

Willie Wilson fot. Facebook

4.

Willie Wilson

Wiek: 74 lata

Miejsce urodzenia: Gilbert, Luizjana

Stan cywilny, rodzina: żonaty (Janette Wilson), czworo dzieci

Wykształcenie: ukończył siedem klas szkoły podstawowej i kursy teologiczne w Kościele baptystycznym, uzyskując tytuł doktora nauk teologicznych

Dzielnica zamieszkania: śródmieście Chicago

Obecna praca: założyciel i prezes Omar Medical Supplies

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: w ostatnich wyborach na burmistrza Chicago, w 2019 r. zajął czwarte, a w 2015 r. – trzecie miejsce

Hasło wyborcze: „Let’s rebuild Chicago together”

Strona internetowa: electwilliewilson.com

Oprócz kandydowania na burmistrza Chicago w 2016 r. Wilson próbował swojego szczęścia w wyborach na prezydenta, a w 2020 r. wystartował w wyborach na senatora z Illinois przeciwko Dickowi Durbinowi. W młodości uciekł z domu w Luizjanie, a przed przeprowadzką do Chicago mieszkał w Miami i Nowym Jorku. W Wietrznym Mieście zaczynał od pracy w restauracji McDonald’s, gdzie wspinał się po szczeblach kariery aż do pozycji menedżera, a następnie za pożyczkę został właścicielem kilku restauracji tej sieci.

Wilson zbił fortunę, zakładając firmę Omar Medical Supplies, zajmującą się importem i dystrybucją środków i sprzętu medycznego. Milioner dał się również poznać z działalności filantropijnej – w czasie pandemii rozdał miliony maseczek ochronnych, wspomagał finansowo różne grupy, organizacje i kościoły, w tym polskie. Zasłynął również z rozdawania kuponów na benzynę i zakupy spożywcze potrzebującym chicagowianom.

Brandon Johnson fot. Facebook

5.

Brandon Johnson

Wiek: 46 lat

Miejsce urodzenia: Elgin

Stan cywilny: żonaty (Stacie Rencher-Johnson), troje dzieci

Wykształcenie: absolwent Aurora University, posiada licencjat w dziedzinie usług społecznych i rozwoju młodzieży oraz tytuł magistra w dziedzinie nauczania

Dzielnica zamieszkania: Austin

Obecna praca: komisarz powiatu Cook (1st District)

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: od 2018 r. komisarz powiatu Cook w 1 okręgu, szef personelu poseł stanowej Deborah Graham (2005-2010), dyrektor ds. obsługi wyborców w biurze senatora stanowego Dona Harmona (2003-2004). Od 2011 r. jest zaangażowany w działania związku zawodowego nauczycieli chicagowskich szkół publicznych (Chicago Teachers Union, CTU)

Hasło wyborcze: „Brandon is better”

Strona internetowa: brandonforchicago.com

Brandon Johnson zasiada w Radzie Komisarzy Powiatu Cook od 2018 r., kiedy to pokonał w 1. okręgu obejmującym zachodnie dzielnice i przedmieścia Chicago, ubiegającego się o reelekcję Richarda Boykina. Johnson jest synem pastora. Do 2010 r. pracował jako nauczyciel nauk społecznych w Edward Jenner Academy w Cabrini Green. Następnie został działaczem związkowym w Chicago Teachers Union. Był aktywny podczas historycznego strajku nauczycieli chicagowskich szkół publicznych (CPS) w 2012 r., który zapoczątkował nową erę dla związku. W tych wyborach ma poparcie głównych organizacji związkowych, w tym CTU oraz oddziałów Local 73 i Healthcare Service Employees International Union. Jako komisarz powiatowy, Johnson przeforsował przepis, który stanowi, że odmowa pokazania lub wynajęcia mieszkania/domu osobom z pewną przeszłością kryminalną jest nielegalna. Przygotował również symboliczną rezolucję, która wspierała przekierowanie pieniędzy na policing w następstwie ogólnokrajowych protestów, w których domagano się zredukowania nakładów do budżetów departamentów policyjnych.

Paul Vallas fot. Facebook

6.

Paul Vallas

Wiek: 69 lat

Miejsce urodzenia: Chicago

Stan cywilny: żonaty (Sharon Vallas), dwoje dzieci

Wykształcenie: licencjat i magister wydziału nauk politycznych na Western Illinois University.

Dzielnica zamieszkania: Bridgeport

Obecna praca:  konsultant w firmie The Bronner Group

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11), pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12), kurator szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), główny dyrektor ds. administracji na Chicago State University (2017-18), były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r., były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Hasło wyborcze: „Paul is for All”

Strona internetowa: paulvallas2023.com

Paul Vallas uważa, że posiada umiejętność znajdowania skutecznych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych. Jako dyrektor ds. budżetu w administracji burmistrza Richarda M. Daleya, poradził sobie z deficytami i nawet pozostawił po sobie nadwyżkę. W latach 1995-2001 zajmował stanowisko kuratora oświaty Chicago Public Schools (CPS). Po wyprowadzeniu na prostą chicagowskiego szkolnictwa publicznego – pod względem finansów i poziomu nauczania – odbudowywał w innych miastach, a nawet w innych krajach, systemy oświatowe będące na granicy bankructwa. Pracował jako konsultant, w tym nieodpłatnie dla związku zawodowego chicagowskich policjantów (Fraternal Order of Police), który go poparł. Vallas uczynił walkę z przestępczością kamieniem węgielnym swojej kampanii. Jest głośnym krytykiem polityki urzędującej burmistrz Lori Lightfoot. Vallas startował w wyborach na burmistrza Chicago w 2019 r., zdobywając 5-procentowe poparcie, zajął dziewiąte miejsce w gronie 14 kandydatów. Był także kandydatem w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. i przegrał nieznacznie z Rodem Blagojevichem. Był kandydatem na wicegubernatora u boku Pata Quinna (kandydata na gubernatora) w 2016 r. Wybory przegrali z republikańskimi rywalami: Brucem Raunerem i Evelyn Sanguinetti.

Lori Lightfoot fot. Facebook

7.

Lori Lightfoot

Wiek: 60 lat

Miejsce urodzenia: Massillon w stanie Ohio

Stan cywilny, rodzina: w związku małżeńskim z Amy Eshleman, córka

Wykształcenie: licencjat Uniwersytetu Michigan, studia prawnicze na University of Chicago z tytułem Juris Doctor (J.D.)

Dzielnica zamieszkania: Logan Square

Obecna praca: burmistrz Chicago

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: asystentka prokuratora federalnego na Dystrykt Północnego Illinois (1996-2002), szefowa administracji w biurze ds. standardów zawodowych Chicago Police Department (2002-04), szefowa biura i główny radca Chicagowskiego Biura ds. Zarządzania Kryzysowego (2004-05), pierwszy zastępca w Biurze ds. Zamówień Publicznych w Chicago (2005),  wiceszefowa Biura ds. Odpowiedzialności Chicagowskiej Policji (2016), przewodnicząca zarządu Rady Chicagowskiej Policji (2015-18)

Hasło wyborcze: „Riding with Lori”

Strona internetowa: lightfootforchicago.com

Lori Lightfoot, była prokurator federalna i była przewodnicząca zarządu Rady Chicagowskiej Policji, w 2019 r. stała się pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na stanowisku burmistrza. Jest także pierwszym burmistrzem reprezentującym otwarcie środowisko gejowskie.  W kwietniu 2019 r. w dogrywce zdecydowanie pokonała szefową Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle w każdym z 50 miejskich okręgów wyborczych. Obejmując urząd, obiecała reformę rządu miejskiego, ale obecnie jest krytykowana za to, że nie dotrzymała obietnic dotyczących transparentności. Znaczna część jej kadencji upłynęła na przeprowadzaniu miasta przez pandemię COVID-19. Ubiegającej się o reelekcję Lightfoot zarzuca się także nieskuteczne działania wobec przestępczości kryminalnej, która gwałtownie wzrosła w 2020 r. Ona sama przekonuje, że jej plan rozwiązania problemu działa, ale potrzebuje więcej czasu. Burmistrz Lightfoot w ciągu minionych blisko czterech lat utrzymywała symboliczne stosunki z Polonią – była obecna na zeszłorocznych obchodach Dnia Pułaskiego oraz Paradzie 3 Maja. Ostatnio, 13 lutego br., złożyła symboliczną wizytę w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance) w Chicago. Wcześniej była w ZNP-PNA dwa razy jako burmistrz i raz jako kandydatka. 

Roderick Sawyer fot. Facebook

8.

Roderick Sawyer

Wiek: 59 lat

Miejsce urodzenia: Chicago

Stan cywilny, rodzina: żonaty (Cheryll Aikens), dwoje dzieci

Wykształcenie: licencjat z finansów na DePaul University, stopień prawniczy na Illinois Institute of Technology Chicago-Kent

Dzielnica zamieszkania: Grand Crossing

Obecna praca: radny 6 okręgu miejskiego

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: od 2011 r. do dziś radny 6 okręgu miejskiego, członek komitetu demokratycznego 6 okręgu, będącego częścią Partii Demokratycznej Powiatu Cook, przewodniczący klubu Black Caucus w radzie miejskiej (2015-2019), przewodniczący lokalnej rady szkolnej McDade Classical Elementary (2000-2010)

Hasło wyborcze: „Reset Chicago”

Strona internetowa: sawyer4chicago.com

Jest synem Eugene Sawyera, byłego radnego i burmistrza Chicago, który objął urząd po śmierci Harolda Washingtona. Od 2011 r. w radzie miejskiej reprezentuje 6 okręg. Zanim został radnym, prowadził własną kancelarię prawną zajmującą się głównie umowami licencyjnymi. W pierwszych dwóch kadencjach w radzie miasta dał się poznać jako radny o umiarkowanym stanowisku, lecz był też członkiem klubu Progressive Caucus, który sprzeciwiał się niektórym przepisom b. burmistrza Rahma Emanuela.

W radzie miasta jest szefem komisji ds. zdrowia i stosunków międzyludzkich mianowanym przez burmistrz Lightfoot. Przewodził wysiłkom zmierzającym do utworzenia cywilnego organu nadzorującego Departament Policji Chicagowskiej, ścierając się w tej sprawie z burmistrz Lori Lightfoot. Prowadził też starania na rzecz utworzenia komisji badającej przyznanie reparacji potomkom afroamerykańskich niewolników.

Jesús "Chuy" García fot. Facebook

9.

Jesús „Chuy” García

Wiek: 66 lat

Miejsce urodzenia: Durango w Meksyku

Stan cywilny, rodzina: żonaty (Evelyn Chinea-García), troje dzieci

Wykształcenie: licencjat i tytuł magistra wydziału urbanistyki i planowania przestrzennego Uniwersytetu Illinois w Chicago

Dzielnica zamieszkania: Little Village

Obecna praca: kongresmen USA

Doświadczenie w administracji publicznej i polityce: w 1984 r. został wybrany na przewodniczącego (committeeman) Partii Demokratycznej w 22. miejskim okręgu wyborczym, w 1986 r. wygrał specjalne wybory do Rady Miasta. W 1992 r. został wybrany do Senatu Illinois, a w 1998 r. przegrał reelekcję. W 2010 r. Garcia kandydował na komisarza do Rady Powiatu Cook i wygrał. W 2015 r. wystartował w wyborach burmistrza Chicago, ale przegrał w dogrywce z Rahmem Emanuelem. W wyborach 2019 r. poparł Lori Lightfoot. W 2018 r. został wybrany do Kongresu USA z 4. okręgu w Illinois, a jego obecna trzecia kadencja upłynie 3 stycznia 2025 r.

Hasło wyborcze: „Chuy for Chicago”

Strona internetowa: chuyforchicago.com

Jesús „Chuy” García, który od stycznia 2019 r. jest w Kongresie USA, po raz pierwszy kandydował na burmistrza Chicago w 2015 r. przeciwko Rahmowi Emanuelowi. Przegrał wtedy w drugiej turze niewielką różnicą głosów. Garcíę poparły wtedy związki zawodowe, w tym te zrzeszające chicagowskich nauczycieli (CTU). Urodzony w Meksyku, ale wychowany w dzielnicy Little Village na południowym zachodzie Chicago, był podopiecznym latynoskiego aktywisty i działacza związkowego Rudy’ego Lozano. Był także związany z Haroldem Washingtonem, który w 1983 r. został pierwszym czarnoskórym burmistrzem Chicago. W 2019 r. García wygrał wybory do Kongresu USA i zasiadł w Izbie Reprezentantów na miejscu byłego długoletniego kongresmena Luisa Gutierreza. Wcześniej był także chicagowskim radnym, senatorem stanowym, a później komisarzem powiatu Cook. Jego zdaniem, Chicago „potrzebuje burmistrza, który nas połączy i zjednoczy, a nie takiego, co dzieli”.

Opracowanie:

Joanna Marszałek, Joanna Trzos

[email protected]

[email protected]


Chicago city flag, Illinois, USA

Chicago city flag, Illinois, USA

1

1

2

2

1_1

1_1

6

6

22

22

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama