Przygotowanie państw wschodniej flanki NATO do lipcowego szczytu Sojuszu w Wilnie - to główny cel spotkania Bukareszteńskiej Dziewiątki, które rozpoczęło się w środę po południu w Warszawie. W szczycie B9 uczestniczą też prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Bukareszteńska Dziewiątka (B9) to format zrzeszający państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry.
Według prezydenta Andrzeja Dudy, środowy szczyt B9 w Warszawie ma być poświęcony dyskusji przygotowawczej przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie. "To bardzo ważny moment, aby podyskutować ostatecznie na temat tego, co chcemy uzyskać i jakie decyzje chcemy podjąć na szczycie NATO w Wilnie" - powiedział Duda podczas niedawnej wizyty w Londynie. Jak podkreślił, będzie to także okazja do omówienia sytuacji na Ukrainie i tego, w jaki sposób dalej wspierać ten kraj.
Podczas spotkania ma powstać wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO.
Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służąca koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.(PAP)
autorka: Aleksandra Rebelińska