Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:22
Reklama KD Market

Psychologia wdzięczności

Psychologia wdzięczności

Święto Dziękczynienia to czas, kiedy wielu z nas z niecierpliwością czeka na dzień wolny od pracy i świąteczny obiad z rodziną, i indykiem w roli głównej. Nie ma w tym nic złego, ale pamiętajmy, że Święto Dziękczynienia to takżę refleksja nad błogosławieństwami, które otrzymaliśmy od życia, bo często zapominamy o nich z łatwością.

Czy potrafimy być wdzięczni za dobre doświadczenia, które nas spotkały? Czy uznajemy je za coś, co nam się należy? Wdzięczność wyzwala w nas pozytywne emocje, uczy doceniania siebie i innych ludzi, potwierdza, że życie jest dobre i warte przeżycia go jak najlepiej. Nasza postawa wobec życia będzie o wiele pozytywniejsza, gdy włożymy wysiłek w poczucie wdzięczności i cieszenie się dobrymi rzeczami, które nas spotkały. Gdy rozpoznamy i docenimy, że inni ludzie mają dobre intencje, gdy chcą sprawić nam radość, to poczujemy się bezpieczniej w społeczeństwie. Czy masz dach nad głową? Czy jest ktoś, kto cię kocha i dba o ciebie? Czy masz przyjaciół? Czy jesteś zdrowy? Na pewno odpowiedziałeś tak na przynajmniej jedno pytanie. Więc, mój przyjacielu, masz powód, by kultywować uczucie wdzięczności.

Korzyści wdzięczności

Z naukowego punktu widzenia wdzięczność jest pozytywną emocją, która wyraża głębokie uznanie komuś, kto uczynił coś dobrego dla nas. To emocja łącząca ludzi ze sobą, bo wyzwala w nas pozytywność. Gdy jedna osoba roztacza wokół siebie aurę dobrej energii, pozytywności i życzliwości to wzbudza w nas chęć odwzajemnienia się tym samym. Jeśli potrafimy docenić pozytywne oddziaływanie tej osoby, rodzi się w nas wdzięczność. Wdzięczność wzmacnia wewnętrzną motywację do pozytywnych działań i do oddawania dobrem za dobro. Popycha nas zatem do pozytywnego rozwoju i starań o bycie lepszym człowiekiem. Wyrażanie wdzięczności i podziękowania może w rzeczywistości nie tylko głęboko połączyć nas z innymi ludźmi, ale także poprawić stan naszego zdrowia psychicznego, ponieważ wdzięczni ludzie są bardziej zgodni, otwarci, mniej neurotyczni i łatwiej wybaczają. A jak wiemy wybaczenie uwalnia nas z pułapki rozpamiętywania krzywd i pielęgnowania negatywnych emocji. Poczucie wdzięczności ma również wpływ na poprawę zdrowia fizycznego. Według badań, wdzięczni ludzie mają lepszy sen, doświadczają mniej bólu i ćwiczą częściej. Wdzięczność podnosi poczucie własnej wartości, dodaje energii, optymizmu i radości życia, co pomaga w walce z depresją, uzależnieniami, chorobliwą zazdrością i agresją. 

Jak kultywować wdzięczność?

Zbudowanie nawyku wdzięczności może być trudne na początku, ponieważ nie każdy ma naturalną umiejętność dostrzegania drobnych, pozytywnych rzeczy, z których składa się dzień. Wiele osób, szczególnie tych cierpiących na nerwicę i depresję ma proces myślenia zbudowany na lęku i negatywnych schematach. Nie zniechęcaj się, bo im więcej ćwiczysz, tym łatwiejsze się to staje. Rozwijanie w sobie pozytywnej emocji wdzięczności zaczyna się od umiejętności znalezienia odpowiedzi na pytanie: za co jestem wdzięczny? 

Usiądź z kartką papieru i napisz, co ci przychodzi na myśl. Czasem sama zaduma nad tym, co doceniamy w życiu, nie będzie wystarczająca. Napisanie tego czarno na białym, na papierze, ma większą moc. Napisz i poczuj to. Pozwól wdzięczności przejść przez twoje ciało i uchwyć jej smak. Tak wyzwolone pozytywne emocje poprawią ci nastrój, zwiększą motywację do działania, rozszerzą perspektywy i dodadzą energii życiowej. Nie zatrzymuj tej energii tylko dla siebie, podziel się nią z bliskimi. Uśmiechnij się do partnera i powiedz mu, że zauważyłaś jego wysiłek, powiedz sobie, że wdzięczna jesteś za to, co masz, doceń starania dzieci w szkole, z wdzięcznością spójrz na szefa, że dał ci możliwość rozwoju zawodowego. 

I tym nastrojem zasiądź do stołu w  Święto Dziękczynienia!

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama