sobota, 5 października 2024 10:27

MŚ 2022 - Anglia - Iran 6:2. Strzelecki festiwal

W pierwszym meczu grupy B Anglia zmierzyła się z Iranem. Wicemistrzowie Europy byli faworytami w tym starciu. Drużyna trenera Garetha Southgate'a cztery lata temu podczas mundialu w Rosji zajęła czwarte miejsce.

Na trybunach Khalifa International Stadium był obecny m.in. były reprezentant Anglii David Beckham. Przed tym spotkaniem wiele mówiło się o tym, czy Harry Kane zagra z tęczową opaską w imię solidarności ze społecznością LGBT. Ostatecznie kapitan reprezentacji Anglii zagrał z jednobarwną. Angielscy piłkarze uklękli na jedno kolano przed pierwszym gwizdkiem sędziego.

W 7. minucie Harry Maguire zamykał akcję po dośrodkowaniu, ale piłka po jego strzale trafiła w boczną siatkę. Po tej sytuacji na kilka minut przerwano mecz, gdyż bramkarz Alireza Beiranvand zderzył się z innym graczem reprezentacji Iranu. Golkiper nie był w stanie kontynuować gry i zastąpił go Hossein Hosseini.

W 27. min Bukayo Saka oddał pierwszy celny strzał, ale rezerwowy bramkarz reprezentacji Iranu bez problemu złapał piłkę. Po chwili Mason Mount trafił w boczną siatkę. Następnie piłka uderzyła w poprzeczkę po strzale głową Maguire'a.

Przewaga Anglików była coraz widoczniejsza i w 35. min objęli prowadzenie. Jude Bellingham strzelił gola głową po dośrodkowaniu Luke'a Shawa. 19-letni pomocnik pierwszy raz trafił do bramki w swoim 18. występie w barwach narodowych. Jedynym młodszym Anglikiem, który zdobył bramkę w MŚ był Michael Owen w 1998 roku - przeciwko Rumunii, mając 18 lat i 190 dni. Bellingham jest również pierwszym strzelcem gola na mundialu urodzonym w XXI wieku.

W 43. min Maguire zgrał głową piłkę po rzucie rożnym, a Bukayo Saka uderzył z woleja i umieścił ją w bramce. Po chwili Kane zagrał w pole karne, a Raheem Sterling strzelił gola na 3:0. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa, przedłużona przez sędziego o 14 minut.

W pierwszej części gry Anglicy wymienili aż 366 podań, natomiast Irańczycy tylko 46.

W 62. min Saka przeprowadził indywidualną akcję, minął kilku obrońców i strzelił gola na 4:0. Po chwili Irańczycy po serii podań zdobyli bramkę na 1:4, uzyskał ją Mehdi Taremi.

W 70. min trener Southgate zmienił czterech piłkarzy. Na boisko weszli Eric Dierc, Marcus Rashford, Jack Grealish i Phil Foden. Rashford zaledwie po 49 sekundach wpisał się na listę strzelców po solowej akcji.

Pod koniec meczu Anglicy przeprowadzili kontratak. Callum Wilson podał do czekającego w polu karnym Jacka Grealisha, który podwyższył na 6:1.

W doliczonym czasie Sardar Azmoun znalazł się oko w oko z bramkarzem i przegrał ten pojedynek. Jordan Pickford obronił jego strzał - piłka po jego interwencji trafiła w poprzeczkę. W 13. min doliczonego czasu Mehdi Taremi wykorzystał rzut karny i ustalił wynik spotkania na 2:6.

Anglicy drugi raz w historii strzelili sześć goli w mistrzowskim turnieju (MŚ i ME). W 2018 roku pokonali Panamę 6:1.

Gareth Southgate jako selekcjoner reprezentacji Anglii wygrał dziewiąty mecz w mistrzowskich turniejach i wyprzedził pod tym względem sir Alfa Ramseya, który prowadził drużynę w ośmiu wygranych meczach.

Gareth Southgate (selekcjoner reprezentacji Anglii): „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zaczęliśmy turniej w ten sposób, zwłaszcza jeśli chodzi o atak. Wiemy, że trudno jest strzelić gola Iranowi, więc cała zasługa należy się zawodnikom. Nie podobała mi się końcówka meczu i sposób, w jaki straciliśmy dwie bramki. To było niegodne naszego poziomu. Będziemy musieli zagrać lepiej przeciwko Stanom Zjednoczonym, które spróbują wziąć nas za gardło. Będziemy musieli się ponownie skoncentrować, ponieważ nie lubimy, jak mecz nam się wymyka. Było dużo doliczonego czasu i rozumiem, że koncentracja może osłabnąć, a bez niej daleko nie zajdziemy".

Carlos Queiroz (selekcjoner reprezentacji Iranu): "Wszyscy Irańczycy na stadionie są mile widziani i nie krępujcie się nas krytykować, ale ci, którzy przychodzą przeszkadzać drużynie sprawami, które nie dotyczą futbolu, nie są mile widziani. To są po prostu zwykli piłkarze. Mają jedno marzenie: grać w piłkę nożną. To nie ich wina, że mundial odbywa się właśnie w takiej chwili, kiedy w Iranie trwają protesty na rzecz praw kobiet. Pozwólcie grać im w piłkę nożną. Chcą reprezentować kraj".