Konferencja Episkopatu Polski przyznała Klubowi Polonia, działającemu przy kościele św. Konstancji w Chicago medal „Pro Polonia et Ecclesia” w uznaniu zasług dla Polonii i duszpasterstwa polskojęzycznego.
Podczas 29. Tygodnia zwykłego, w czwartek, 20 października 2022 roku w parafii pw. Maryi Rozwiązującej Węzły, w kościele św. Konstancji po wieczornej mszy świętej w intencji polonijnych emigrantów o wytrwanie w wierności Chrystusowi i miłości do Ojczyzny odbyła się ważna uroczystość wręczenia medalu.
Eucharystię pod przewodnictwem księdza biskupa Piotra Turzyńskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odprawili ksiądz proboszcz Robert Łojek, ksiądz Franciszek Florczyk, ksiądz Andrzej Iżyk i ksiądz Paweł Gogacz. List św. Pawła do Efezjan przeczytała Bogusława Kołek, psalm „ Pełna jest ziemia łaskawości Pana” zaśpiewał Zbigniew Kowal.
Homilię wygłosił czcigodny gość z Polski, Jego Ekscelencja ksiądz biskup Piotr Turzyński. Kapłan odwołując się do Ewangelii mówił o konieczności rozpalenia w każdym z nas ognia wiary w Boga, „która oświeca ścieżki człowieka, nadaje sens ludzkiemu życiu oraz ognia miłości będącej żarem miłości Bożej miłości w sercu, jak i tej dzielonej z innymi ludźmi”. Za św. Pawłem rozważał dwoistość człowieka: zewnętrznego wyrażoną przez wiek, pracę czy zmęczenie i wewnętrznego przyjmującego Chrystusa w motywacjach, odpowiedziach na pytania: Dlaczego się trudzę, dlaczego robię dobre rzeczy? „Wewnętrzny człowiek buduje się w wierze, na miłości Boga” wyjaśnił księdza biskup Piotr Turzyński.
Ksiądz biskup Piotr Turzyński podobnie jak papież Jan Paweł II zwrócił się do wiernych cytując słowa wygłoszone przez Ojca Świętego na zakończenie pierwszej pielgrzymki do Polski o przyjęciu z wiarą, nadzieją i miłością duchowego dziedzictwa, któremu na imię Polska.
W tym kontekście mówił też i o tych, którzy dają siebie innym. – Wasze dziedzictwo to ten kościół. Polacy, którzy tu przyjechali z kraju, gdy Polski nie było, w czasach zaborów, przyjechali za chlebem, żeby dać jedzenie swoim dzieciom, godnie żyć. I oni żyjąc w biednych suterenach powiedzieli chcemy Pana Boga, budujemy kościół. To jest początek Klubu Polonia. To jest cudowne dziedzictwo. (…) Przez lata ludzie tu żyjący pomagają jeden drugiemu. (…) Proszę was, żebyście robili przestrzeń dla młodych, żebyście ich szukali, żebyście im mówili, że kochacie Boga, Polskę, że warto coś zrobić w imię miłości, wiary. Niech to dziedzictwo trwa. Niech następne pokolenie znajdzie w Chrystusie siłę do życia – taką prośbą zakończył homilię w kościele św. Konstancji Jego Ekscelencja ksiądz biskup Piotr Turzyński.
Wezwania Modlitwy wiernych odczytała Teresa Milewski. Ave Maria Schuberta akompaniując sobie na fortepianie zaśpiewał Józef Homik, śpiewak operowy i organista.
Medal „Pro Polonia et Ecclesia” z życzeniami obfitych łask Bożych Klubowi Polonia w Chicago, na ręce prezesa Kazimierza Milewskiego wręczył biskup Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Wzruszony chwilą prezes Kazimierz Milewski podziękował za wyróżnienie oraz życzył klubowi i jego członkom sukcesów i sił do pracy na rzecz kościoła i Polonii.
Świadkami pięknego wydarzenia byli księża z parafii, siostry zakonne, uczniowie pocztu sztandarowego Polskiej Szkoły Maksymiliana Marii Kolbe , członkowie grup modlitewnych, parafianie, dr. Jan Jaworski – uhonorowany przez papieża Benedykta XVI najwyższym odznaczeniem papieskim dla osób świeckich – Komandora Orderu Papieża Świętego Sylwestra.
Po mszy i akcie wręczenia medalu goście i wierni zostali zaproszeni do sali Borowczyka na wieczorną kolację. Spotkanie było okazją do rozmowy biskupem Piotrem Turzyńskim, który przebywa z krótką wizytą w Chicago.
Odznaczony Klub Polonia z Chicago rozpoczął działalność od 1914 roku, w czasach, kiedy Polski nie było jeszcze na mapie świata. Dzięki klubowi przy współpracy z polskimi księżmi z Archidiecezji Chicagowskiej z zakupionego przez klub domu, który stał w miejscu, gdzie obecnie jest parking powstał kościół pw. świętej Konstancji. W tym czasie była to jedyna parafia w tej części Chicago, gdzie mówiący po polsku Polacy mogli się modlić w swoim języku.
Kazimierz Milewski jest prezesem Klubu Polonia od 2009 roku. Klubu Polonia był zaangażowany w wiele cennych inicjatyw na rzecz kościoła i Polonii. Na setne urodziny św. Jana Pawła II ufundował pomnik świętego, który znajduje się przy kościele. Od czasu, kiedy Kazimierz Milewski jest prezesem organizowane są letnie pikniki dla parafian i osób spoza parafii, z których dochód przeznaczany jest potrzeby kościoła. Dochód z tegorocznego pikniku letniego został przeznaczony na realizację nowego projektu ogrodu przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II. Dochód z jesiennego pikniku parafialnego na szklaną gablotę. W bieżącym roku Kazimierz i Teresa Milewscy ufundowali parafii relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.
Innymi formami działalności Klubu Polonia są ewangelizacja poprzez pielgrzymki szlakiem sanktuariów maryjnych, fundowanie stypendiów naukowych uczniom Polskiej Szkoły Maksymiliana Marii Kolbe, czy członkom zespołu Pieśni i Tańca Polonia.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]