Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 17:57
Reklama KD Market

Srebrny jubileusz PaSO i Marcina Wyrostka – wspólny koncert galowy

Srebrny jubileusz PaSO i Marcina Wyrostka – wspólny koncert galowy

Koncert srebrnej gali na scenie Centrum Kopernikowskiego, który 16 października odbył się przed kompletem publiczności, przeszedł do historii muzycznych wydarzeń Wietrznego Miasta. Orkiestra Paderewskiego (Paderewski Symphony Orchestra) pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła i Marcin Wyrostek, wirtuoz akordeonu – razem ze znakomitymi muzykami z zespołu Corazon – z okazji zbiegającego się w tym samym czasie jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej wystąpili w Chicago. 

To był nie tylko piękny wieczór wspomnień i niezwykły koncert, ale też niepowtarzalna niespodzianka przygotowana specjalnie dla fanów PaSO.  

Jubileusz 25-lecia PaSO rozpoczął się osobistym spotkaniem z publicznością Barbary Bilszty, założycielki PaSO i dyrektor generalnej, która w drodze do sceny zatrzymywała się przy kolejnych sektorach, pytając obecnych na gali, po raz który są obecni na koncercie PaSO.

Barbara Bilszta wyraziła ogromną radość z celebrowania jubileuszu w tak zacnym gronie gości honorowych i melomanów muzyki. Podczas gali towarzyszył jej Zbigniew Banaś, znany krytyk filmowy, dziennikarz i wielki przyjaciel Orkiestry Paderewskiego.

Zanim rozbrzmiała muzyka, Barbara Bilszta pięknie podziękowała za wspieranie działalności PaSO organizacjom, instytucjom, fundacjom, biznesom, osobom prywatnym, a polonijnym partnerom medialnym i publiczności internetowej za pomoc w promocji.

Szczególne podziękowania skierowała do Konsulatu Generalnego RP w Chicago i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wspierając finansowo, ułatwia realizowanie drogich projektów.

Podsumowanie 25-letniej działalność PaSO wyrażone w liczbach wypadło wyjątkowo przejrzyście i imponująco: 300 własnych produkcji koncertowych i wydarzeń obejmujących: operę, operetki, balet, koncerty symfoniczne, gwiazd, patriotyczne i jubileuszowe, msze, oratoria, musicale, recitale, teatr piosenki czy bale karnawałowe w wielu prestiżowych miejscach, których wysłuchało ponad 400 tysięcy widzów dorosłych i 70 tysięcy uczniów polskich szkół sobotnich oraz gdzie wystąpiło ponad 600 wybitnych artystów z Polski. 

Arie Zweig, od 25 lat prezes Rady Dyrektorów, powitał publiczność na koncercie po trzech latach przerwy spowodowanej restrykcjami w związku z pandemią koronowirusa. Opowiedział o spotkaniu sprzed czterech lat z niezwykłą muzyką Marcina Wyrostka podczas koncertu w Polsce i podjętym wtedy postanowieniu, aby genialnego artystę z zespołem sprowadzić do Chicago, co stało się możliwe dzięki staraniom Barbary Bilszty i Wojciecha Niewrzoła.

Doktor Paweł Zyzak, nowy Konsul Generalny w Chicago, pogratulował PaSO jubileuszu. – Jako Polak, przedstawiciel państwa polskiego, jestem dumny, że tutaj, na ziemi amerykańskiej, mamy własnych ambasadorów polskiej kultury, kontynuatorów dzieła Ignacego Paderewskiego – powiedział. Podziękował za wiele lat współpracy, za wspieranie i budzenie polskości wśród Polonii, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, i obiecał w tym zakresie pomoc i wsparcie. Podkreślił, że cele konsula generalnego pokrywają się z jego osobistymi – budowania mostów pomiędzy społecznością polską i amerykańską, integracją Polonii i promocją kultury polskiej w Ameryce.

Jubileuszowy koncert galowy rozpoczął się fantazją na tematy ze słynnego musicalu „Upiór w operze” w doskonałym wykonaniu uczniów Akademii Muzyki PaSO. 

Po ciepłym powitaniu przez publiczność Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła, Marcina Wyrostka i zespołu Corazon na początek zostały zaprezentowane wariacje na temat najstarszego polskiego tańca – chodzonego, a kolejnym była palinka, czyli węgierski utwór ze słowiańską duszą. 

Konferansjerka, ciekawie i dowcipnie prowadzona przez Marcina Wyrostka, pozwoliła publiczności poznać go nieco bliżej, zdradzając subtelne detale z dzieciństwa o tym, że to właśnie dzięki ojcu gra na akordeonie, czy ze wspomnień o pierwszej przygodzie artysty z menedżerem, w którego wcieliła się jego siostra po udanym występie, w zamian za  ofiarowane ciastko.

Usłyszeliśmy melodie z dzieciństwa, a potem utwór śląski i mazurka A-dur zagranego w hołdzie patronowi Akademii Muzycznej w Katowicach Karolowi Szymanowskiemu.

Pieśń skomponowaną przez Witolda Lutosławskiego z repertuaru Reny Rolskiej zaśpiewał Daniel Cebula-Orynicz i następnie utwór dedykowany dzieciom, które zawsze dawały Marcinowi Wyrostkowi dużo siły i energii w życiu, swoimi reakcjami potwierdzającymi słusznie obrany azymut.

W repertuarze był ognisty „mazurcyjek” i doskonała zabawa z publicznością we wspólnym wykonaniu pieśni mołdawskiej z powtarzanymi dwoma sylabami „hm” i z melodią opartą na jednym dźwięku. 

Niezwykle energicznym muzykiem okazał się Krzysztof Nowakowski grający na wielu instrumentach perkusyjnych. Solówka, jaką wykonał, wzbudziła entuzjastyczny aplauz.

Podczas koncertu każdy z muzyków miał swój solowy moment doceniony przez chicagowską publiczność.

Zespół Corazon wystąpił w składzie: Daniel Cebula-Orynicz – vocal, Stanisław Słowiński – skrzypce, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Bogusław Kaczmar – fortepian, Piotr Zaufal – bas, Krzysztof Nowakowski – perkusja. 

Dwukrotnie bisujący i wielokrotnie oklaskiwany tego wieczoru Marcin Wyrostek pogratulował PaSO wspaniałych wydarzeń i organizacji życia kulturalnego w polskim Chicago. Wszystkim życzył spokoju i harmonii.

Barbara Bilszta, założycielka i Dyrektor Generalna PaSO, krótką refleksją podsumowała 25-letnią działalność PaSO, mówiąc szczerze o radościach, wdzięczności, towarzyszących czasami wątpliwościach, marzeniach, a także roli mediów. – 25 lat minęło szybko. Wiele rzeczy przypominamy sobie teraz, kiedy przekładaliśmy przy przeprowadzce plakaty. Wieszamy je na ścianie, bo teraz mamy dużo miejsca. I dopiero odżywają w nas wspomnienia. Każdy koncert był inny, każdy przeżywaliśmy, każdy miał dla nas ogromne znaczenie i tak naprawdę na każdym mogła skończyć się nasza droga, gdyby publiczność nie przyszła (…). Mamy wsparcie w Polonii, że przychodzą ludzie na koncerty, że są biznesy, które chcą nam pomagać, są ludzie, którzy chcą się podpisywać, gwarantować naszą działalność również od strony finansowej (…). Na ten koncert czekaliśmy (..). Udało się. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Dziękujemy, że pomogliście nam państwo, bo media są tu absolutnie kluczowym elementem całego sukcesu. Jesteśmy wdzięczni Polonii za to, że możemy wspólnie się cieszyć naszą muzyką, kulturą, że możemy odświeżać naszą energię, naszą wiarę w nas samych, optymizm. Ten koncert na pewno dał wszystkim masę świetnej energii i za to jesteśmy Marcinowi Wyrostkowi wdzięczni, i za wiele innych rzeczy, bo to spotkanie artysty, jakich nie ma wielu na całym świecie. To wielki honor i radość dla nas – tuż po udanym koncercie, wzruszona chwilą opowiadała Barbara Bilszta.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama