Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 18:16
Reklama KD Market

Jubileusz 35-lecia Radia Związku Podhalan

Jubileusz 35-lecia Radia Związku Podhalan

Gratulacje, życzenia, wspomnienia i podziękowania wypełniły jubileuszowy wieczór Radia Związku Podhalan. Po części oficjalnej, uroczystym obiedzie gości zaproszono do wspólnej zabawy i tańca. Życzeniem prowadzącej audycję Heleny Studenckiej jest „aby gwara podhalańska i muzyka góralska rozlegała się pomiędzy chicagowskimi wieżowcami, do momentu, aż pozostanie choć jeden wierny słuchacz”.

Obchody 35-lecia Radia Związku Podhalan w Północnej Ameryce rozpoczęły się uroczystym wejściem do sali bankietowej Domu Podhalan obchodzących jubileusz, członków Zarządu, ojca kapelana karmelity Bartłomieja Stanowskiego, konsul Małgorzaty Bąk-Guzik, członków zespołu Siumni i gości honorowych.

Prezentacja odbyła się przy dźwiękach góralskiej muzyki.

Część oficjalną zainaugurowano wspólnym odśpiewaniem z Nicole Tatar, Królową  ZPPA hymnów narodowych Stanów Zjednoczonych i Polski oraz góralskiego „ “Górale syćkik świata stron”.

W sobotni wieczór, 15 października 2022 roku sygnałem do rozpoczęcia obchodów była dobrze znana słuchaczom dźwiękowa zapowiedź Radia ZPPA.

Góralską poezją i muzyką wprowadzono w atmosferę wydarzenia.

Gości jubileuszu najserdeczniej powitały redaktor Helena Studencka – prowadząca Radio ZPPA i Katarzyna Chlebek – wiceprezes ZPPA oraz administratorka Radia ZPPA.

Na scenie góralskiej chałupy wystąpił zespół Siumni. Oklaskiwano w ich spektakularnym wykonaniu zbójnickiego z krzesanym.

Andrzej Błachuta – kandydat na zbójnika zaśpiewał dumnie: „Panowie, panowie będziecie panami. Ale nie będziecie rządzić góralami” i zatańczył z Anią Para-Zubek – kandydatką na królową ZPPA.

Helena Studencka podziękowała tancerzom za umilenie wieczoru i jako pierwszą z wielu różą uhonorowała Karolinę Strzelec Stafiera, kierowniczkę zespołu Siumni, która była najmłodszą wiceprezes Zarządu Głównego ZPPA i administratorką Radia ZPPA.

Maria Krzeptowska wieloletnia anonserka radiowa, zanim podzieliła się wspomnieniami poprosiła o minutę ciszy, aby uczcić pamięć o zmarłych, pierwszych gospodarzy Radia ZPPA Józefa Bafię i Andrzeja Gędłka. 

Odwołując się do słów księdza Tischnera Maria Krzeptowska mówiła o owocu pracy , który jest jak wędrujące przez czas i przestrzeń słowo, które to słowo jest przez prowadzących dawane podczas audycji, jak i tych, którzy tańczą i śpiewają tworząc góralska kulturę. Rozwój wymaga współpracy jednych i drugich, dlatego wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Na kolejne lata działalności życzyła wszystkim siły  i odwagi.

List nieobecnego prezesa ZPPA Stanisława Sarny przeczytał wiceprezes Jan Król.

Prezes Stanisław Sarna podziękował prowadzącym audycję, administratorom i złożył życzenia wielu lat działalności promującej góralską kulturę, tradycje i obyczaje:

– Niech te programy będą rzetelnym przekazem informacji z działalności Związku Podhalan Północnej Ameryki, dla dobra naszych przyszłych pokoleń Podhala i Polski, ale również dla nas Górali za Wielką Wodą – napisał w liście do celebrujących jubileusz Radia ZPPA prezes Związku Stanisław Sarna.

Konsul Małgorzata Bąk-Guzik złożyła najszczersze gratulacje. Podziękowała radiowcom za ich doskonale wypełnianą misję.

Kapelan ZPPA, ojciec Bartłomiej Stanowski zapewnił, że radio ma w swoim sercu i jest przekonany, że Pan Bóg będzie to dzieło prowadził:

– Radio to dar Boży, głos, który dochodzi do wielu domów, bo jest ciekawe – powiedział kapłan.

W imieniu braci Ślązaków życzenia złożył wiceprezes Związku Ślązaków i prowadzący Radio Na śląskiej fali Andrzej Matejczyk.

Wiceprezes Matejczyk porównał Radio ZPPA do starszej siostry, dlatego „jest z kogo brać dobry przykład” spuentował składając piękne życzenia.

Wojciech Dorula ze wzruszeniem wspominał pracę w radiu:

– To była dla mnie radość. (…) Tworzyliśmy  razem piękną rodzinę. Cieszę się, że mogłem brać udział w programie i mogłem być częścią Związku Podhalan.

Zofia Ustupska Bobak była wiceprezes ZPPA i administratorka radia życzyła : „Niech sie nom syćkim scęści w zgodliwym działaniu dla dobra nasych dzieci i na chwałę Bogu”.

Odczytany został list gratulacyjny od byłego, wieloletniego współpracownika radia Jana Łaciaka:

– Jestem dumny, że było mi dane przez 18 lat współtworzyć program radiowy dla naszej organizacji. Tu chciałbym podziękować tym wszystkim, z którymi było mi dane tworzyć ten program (…) Marysi Krzeptowskiej, Henrykowi i Basi Mikołajczykom, korespondentowi z Polski Krzysztofowi Staszkiewiczowi, Wojciechowi Doruli i wielu, wielu innym. (…) Życzę Radiu Związku Podhalan samych udanych programów i oby radio przypominało zawsze o naszej tożsamości kulturowej.

Modlitwę przed obiadem odmówił ojciec Stanowski. 

Katarzyna Chlebek przypomniała 35-letnia historię Radia ZPPA od pierwszej, półgodzinnej  audycji Radia ZPPA wyemitowanej 11 października 1987 roku o godz 13.30 ze stacji WPNA 1490 AM w Oak Park do chwili obecnej. 

Podhalanie powstanie programu Radia Związku Podhalan przypisują ówczesnemu prezesowi ZPPA, nieżyjącemu już Józefowi Króżlowi, który doszedł do porozumienia z ówczesnymi władzami Związku Narodowego Polskiego, będącego właścicielem stacji radiowej w Oak Park oraz staraniom i ogromnemu zaangażowaniu śp. Janiny Dudy w tym czasie wiceprezes Zarządu Głównego i pierwszej administratorki programów radiowych.

Helena Studencka pracuje w Radiu ZPPA od 2011 roku:

– Od 2017 sama prowadzę radio, od momentu kiedy studio zostało przeniesione przez ówczesnego prezesa Józefa Cikowskiego do Domu Podhalan, bo wcześniej studio było w domu prywatnym przez 30 lat. Radio Związku Podhalan działa przy organizacji. Jednocześnie zasadą jest, że wiceprezes ZPPA jest administratorem radia. Administrator zajmuje się finansami, reklamami. Od 35 lat celem Radia Związku Podhalan jest propagowanie kultury, muzyki, śpiewu, tańca góralskiego, tradycji podhalańskich, ale jednocześnie informowanie na bieżąco o tym, co się dzieje w Związku Podhalan. Promujemy nie tylko imprezy urządzane przez Zarząd Główny, ale też przez koła.Na przestrzeni lat nie było dużo anonserów, ale najdłużej pracowała Maria Krzeptowska, Jan Łaciak, Wojciech Dorula. 35. lecie Radia to kawał czasu, historii zapisanej złotymi zgłoskami. Radio ZPPA nadaje nieprzerwanie, tysiące kilometrów od Ojczyzny. Jest ciągle żywe, mamy o czym mówić, nawet czasem brakuje czasu, aby o wszystkim opowiedzieć, tak jak chcielibyśmy to zrobić. Związek Podhalan to bardzo prężna organizacja. Dzisiaj celebrujemy. Jesteśmy wdzięczni, że ktoś wpadł na pomysł, żeby to radio stworzyć, a potem na przestrzeni czasu rozwijać i dbać. Swoją wdzięczność kierujemy do radiosłuchaczy, którzy bardzo pochlebnie wyrażają się o radiu, zwłaszcza teraz w tym trudnym czasie, kiedy człowiek jest taki zagubiony. Nie u nas polityki, tragedii, covida, wojny. Oczywiście wspominamy, ale przede wszystkim jest o góralskim życiu, tradycjach, a więc dobrze się słucha tego i człowiek przestaje na parę godzin myśleć, o tym co się dzieje wokół – opowiadała Studencka.

Helena Studencka podziękowała sponsorom wręczając pamiątkowe tabliczki. Przedstawiła obecnych podczas uroczystości członków Zarządu. 

Z kolei, za trud i zasługi we współtworzeniu góralskiego radia wręczono Helenie Studenckiej pamiątkowy upominek.

Po odśpiewaniu tradycyjnego sto lat goście zostali zaproszeni na zabawę taneczna, którą poprowadził zespół Felicita.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama