Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 10:23
Reklama KD Market

Październik sprzyja oszustom zajmującym się przeprowadzkami

Październik sprzyja oszustom zajmującym się przeprowadzkami
fot. serezniy/123RF

Uważaj, aby wraz z meblami nie zabrali twoich oszczędności

Oszuści zajmujący się przeprowadzkami są szczególnie aktywni w październiku. Pogoda jeszcze sprzyja, a osoby, które się przeprowadzają chciałyby, aby ich dobra zostały bezpiecznie przewiezione, zanim się ochłodzi. Październikowe ceny zachęcają obie strony do ubicia dobrego interesu, ale czy na pewno?

Jeśli trafisz na oszustów, zapłacisz więcej, a twoje rzeczy załadowane do ciężarówki staną się zakładnikami, których będziesz zmuszony wykupić.

Nie przeprowadzamy się za często, więc wybór rzetelnej firmy przeprowadzkowej – „moving company” nie jest łatwy. Z pomocą przychodzi BBB.org, gdzie za darmo możemy sprawdzić opinie na temat danej firmy oraz jej wiarygodność.

Sprawdźmy, kogo zatrudniamy. Przyjrzyjmy się dokładnie stronie internetowej firmy. Jeśli nie ma tam adresu ani informacji odnośnie posiadanej  licencji, powinna zapalić się nam czerwona lampka ostrzegawcza.

Zwróćmy uwagę, jak wygląda auto, do którego zostaną załadowane nasze rzeczy. Na ciężarówce powinno widnieć firmowe logo. Auto nieoznaczone lub wypożyczone to kolejna czerwona lampka ostrzegawcza.

Koniecznie przeczytajmy umowę. Wszystko powinno być uzgodnione na piśmie.

Mówić można wiele, ale słowa są ulotne. Nie udowodnimy, bez pisemnego kontraktu w ręku, że miało być inaczej, niż jest. Wtedy my poniesiemy odpowiedzialność za ewentualne zniszczenia i inne przykre niespodzianki.

BBB daje wskazówki, które uchronią nas przed oszustami:

  • Jeśli firma zajmująca się przeprowadzkami poprosi nas o dużą zaliczkę lub zapłatę z góry, mówimy „nie”.
  • Dopracujmy szczegóły współpracy na piśmie. Firmy często dają wycenę przez telefon, ale zawsze bezpieczniej jest umieścić ją w umowie. Nie dajmy się nabrać na wyjątkowo niską cenę. Trzymajmy się zasady „zbyt piękne, aby było prawdziwe”. Porównajmy ceny przynajmniej  z dwiema innymi firmami świadczącymi tego typu usługi. Wycena powinna bazować na wadze przewożonych rzeczy, a nie na ich wymiarach. Koniecznie zadbajmy o ubezpieczenie przewożonych dóbr. Nigdy nie wiadomo, czy wszystko dotrze na miejsce i w jakim stanie. Wypadki losowe nie omijają nikogo.
  • Zadbaj o dodatkowe ubezpieczenie rzeczy, które tego mogą wymagać. Telewizor należy do jednej z nich.
  • Zabierz ze sobą najbardziej wartościowe przedmioty. Biżuteria, gotówka, ważne dokumenty powinny być przewożone przez nas lub przesłane kurierem, koniecznie ubezpieczone, z opcją śledzenia przesyłki.
  • Zrób listę rzeczy zapakowanych do kartonu. Spisz każdy przedmiot, który się w nim znajduje. Sporządzoną listę umieść na kartonie. Firma nie odpowiada za zaginione dobra, dopóki nie wymienimy ich na piśmie. Zrób zdjęcie każdego przedmiotu. To dowód na to, w jakim stanie znajdowały się twoje rzeczy, jeśli dojdzie do zniszczenia własności podczas transportu.
  • Pytaj! Nie bój się zadawać pytań, jeśli czegoś nie rozumiesz. Rzetelna firma odpowie na wszystkie pytania. Pamiętaj, że każdy pracownik powinien nosić firmowe ubranie i mieć czystą kartotekę kryminalną.

BBB zwraca się z prośbą do każdego, kto padł ofiarą oszustów firmy zajmującej się przeprowadzkami o zgłoszenie tego faktu do BBB Scamtracker, nawet jeśli nie doszło do wyłudzeń finansowych.

Przeprowadzasz się do innego stanu?

Sprawdź  licencję swojego usługodawcy w U.S. Department of Transportation. Rzetelna firma posiada numer identyfikacyjny wydany przez Federal Motor Carrier Safety Administration (FMCSA). To obowiązek każdej „moving company” zajmującej się przeprowadzkami między stanami. Numer identyfikacyjny możemy zweryfikować na ProtectYourMove.org.

Ci, którzy  przeprowadzają się w obrębie swojego stanu, proszeni są o kontakt z Illinois Commerce Commission w celu potwierdzenia licencji usługodawcy lub wniesienia jakichkolwiek skarg.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama