Członkowie Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois z werwą zabrali się do pracy, wypoczęci po wakacjach. Podczas zebrania z udziałem ważnych gości, podsumowano najważniejsze, minione wydarzenia i zaplanowano nowe.
Po trzymiesięcznej przerwie wakacyjnej Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois wznowił działalność. Spotkanie członków kongresu odbyło się tradycyjnie w poniedziałek wieczorem, 22 sierpnia w parafialnym Centrum Hayesa kościoła Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago.
O programie pierwszego, powakacyjnego spotkania połączonego z poczęstunkiem opowiedział Michael Niedzinski – prezes wydziału stanowego KPA.
– Ostatnie spotkanie, to było spotkanie z kandydatami na prawybory w stanie Illinois, w powiecie Cook. Później mieliśmy dwie imprezy: 11 czerwca otwarcie nowego biura i spotkanie z dr Willie Wilsonem – kandydatem na burmistrza Chicago. Zaczynamy działalność. Najważniejsze są przygotowania związane z 52. Bankietem Dziedzictwa Narodowego, przypadającym w październiku, w Miesiącu Dziedzictwa Polsko-Amerykańskiego. Mieliśmy okazję przywitać Daniela Pogorzelskiego, który odniósł sukces. Polonia poparła go i zdecydowanie wygrał przeciwko kandydatowi promowanemu przez gubernatora stanu Jaya Roberta “J. B.” Pritzkera. Maria Frycz-Zoltek przedstawiła swoją książkę “Franka”. Anonsowaliśmy wiele nadchodzących imprez.
Bożenna Haszlakiewicz przedstawiała harmonogram działań w związku z przygotowaniami do dorocznego bankietu oraz listę osób, które w różnych kategoriach zostaną uhonorowane Nagrodami Dziedzictwa.
Maria Frycz-Zoltek po prezentacji książki zaprosiła do zakupu lektury, opatrzonej na życzenie autografem.
Omawiając kalendarium nadchodzących, ważnych, polonijnych imprez wystąpili prezes Muzeum Polskiego w Ameryce Richard Owsiany, dr Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich w USA.
Prezes Owsiany zapraszał na mecz Chicago Fire na stadionie Soldier Field (odbył się 27 sierpnia), z którego częściowy dochód uzyskany ze sprzedaży biletów wstępu został przekazany na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć zapraszała na dożynki w ogrodach parafii św. Rozalii w Harwood Heights, (odbyły się 28 sierpnia) i na panel dyskusyjny “Czego nie widać z Warszawy”, promujący polską historię i zorganizowany przez Fundację im. Janusza Kurtyki oraz przypomniała o przypadających we wrześniu uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiej i sowieckiej inwazji na Polskę.
Podczas zebrania pochwalono się nowym biurem Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois znajdującym się przy ulicy Belmont w Chicago.
Daniel Pogorzelski, który startował na komisarza Wydziału Gospodarki Wodnej Metropolii Chicagowskiej (Metropolitan Water Reclamation District of Greater Chicago) za udzielone poparcie złożył Polonii i członkom Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois najserdeczniejsze wyrazy podziękowania.
Uaktualnione zostały informacje na temat zmian w pakiecie przepisów Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO) oraz ważnej Rezolucji 664.
Przypomnijmy, Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO) są to dwa oddzielne przepisy, które zmniejszają świadczenia z tytułu Social Security dla pracowników i uprawnionych do ich otrzymywania członków rodziny, jeśli pracownik otrzymuje (lub jest uprawniony do otrzymania) emerytury opartej na zarobkach z tytułu zatrudnienia nieobjętego przez Social Security.
Z aktualnie dostępnych informacji wynika, że pierwsza przeszkoda do uchylenia WEP i GPO została pokonana, ponieważ projekt zmian poparło 292 kongresmenów, a obowiązujące przepisy nakazują głosowanie nad każdym projektem ustawy, który otrzymał 290 głosów. Do historycznego głosowania mającego na celu odrzucenie lub modyfikację WEP/GPO prawdopodobnie dojdzie we wrześniu. Kolejną przeszkodą może okazać się głosowanie przez Izbę. Jeśli ustawa zostanie uchwalona zwykłą większością głosów (218 z 435), projekt trafi do Senatu, gdzie zostanie przekazany innej komisji i jeśli zostanie opublikowany, zostanie poddany pod debatę i głosowanie.
Inną ważną do pokonania trudnością jest zdobycie dla ustawy współtowarzyszącej – która już znajduje się w Senacie – 60 głosów w miejsce posiadanych 40.
Podczas spotkania przypomniano, że Rezolucja 664, (House Resolution 664) upamiętniająca rocznicę inwazji na Polskę i uznanie znaczenia sojuszu USA z Polską została skierowana do Komisji ds. Europy, Energii, Środowiska i Cybernetyki jesienią ubiegłego roku i tam nadal pozostaje w oczekiwaniu na dalsze działania komisji. Nawiązując do obecnego trudnego czasu w związku z trwającą wojną na Ukrainie można założyć, że szanse na uchwalenie tej rezolucji są znacząco większe, stąd też powstała inicjatywa, aby aktywnie oddziaływać na przedstawicieli w Kongresie USA, aby współtworzyli tę rezolucję. Przedstawione zostały nowe szczegóły kampanii na rzecz poparcia rezolucji.
Andrew Andrzej Mikolajczyk poinformował zebranych, że prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois mgr. inż. Michael Niedzinski szczególne osiągnięcia i zasługi w rozwoju nauki , techniki oraz gospodarki narodowej od Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT otrzymał Medal im. inż. Piotra Stanisława Drzewieckiego.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]