Dla nastoletniej Marty oznaką odwagi jest prowadzenie samochodu po autostradzie, bo Marta boi się samodzielnie poruszać po mieście. Dla kogoś innego będzie to skok ze spadochronem, który wiąże się z wyskokiem z samolotu wiele metrów nad ziemią i pędzącym bezwładnie ciałem wśród chmur. Odwaga to postawa charakteryzująca się umiejętnością przezwyciężenia strachu. Odwaga to gwarancja życia w zgodzie ze sobą, to umiejętność przezwyciężenia samego siebie.
Czym jest charakter?
Charakter człowieka to zbiór indywidualnych cech, które wyróżniają daną osobę. To zespół myśli, uczuć i zachowań, które określają kim tak naprawdę jesteśmy. Charakter związany jest ze sferą emocjonalną i uczuciową ludzkiej natury. Nasze zachowania i zasady, według których postępujemy, kształtowane są naszym charakterem. Charakter to podstawowa część naszej osobowości. Wpływ na niego mają geny, środowisko i przeżycia wewnętrzne. Na prawidłowy rozwój dziecka i jego charakteru duży wpływ mają rodzice, ponieważ właśnie pod ich wpływem kształtuje się osobowość człowieka. To rodzice są przekaźnikami głównych norm i zasad. Od ich postępowania, postaw i zachowań w głównej mierze zależy, jakie cechy charakteru dziecko będzie rozwijać, a jakie będą wygaszane. Nawet na najbardziej prawidłowo rozwinięty charakter mogą jednak wpływać przeżyte doświadczenia a szczególnie przeżycie traumy. Mogą one całkowicie zmienić postrzeganie i wewnętrzne struktury psychiczne, w tym charakter. Dobra wiadomość jest taka, że charakter może być doskonalony i rozwijany w ciągu całego życia, niezależnie od wieku. Doskonalenie charakteru to życiowe wyzwanie dla każdego z nas.
Czym jest odwaga?
Odwaga to cecha charakteru, która pozwala zmierzyć się z wyzwaniami, bólem, zagrożeniem i osobistymi trudnościami. Odwaga nie oznacza, że człowiek nie ma w sobie strachu, bo strach i lęk istnieją zawsze, odwaga i strach są ze sobą nierozerwalnie złączone. Człowiek odważny działa mimo lęku, nie unika działań, dlatego, że czuje się niekomfortowo. Istnieją trzy rodzaje odwagi: fizyczna odwaga – w obliczu zagrożenia, to walka, ratowanie kogoś (policjanci, ratownicy, żołnierze). Psychologiczna odwaga to działanie zmierzające do przezwyciężenia bolesnych aspektów siebie samego. Moralna odwaga to wyrażanie swoich wartości
nawet w obliczu sprzeciwu większości.
Jak rozwijać odwagę?
Jest kilka technik, które pozwalają doskonalić odwagę. Do jednej z nich należy głębokie oddychanie w momencie, gdy ogarnia nas strach, po to, by odzyskać spokój i móc skoncentrować się na rozwiązaniu niekomfortowej sytuacji. Inna technika związana jest z doskonaleniem poczucia własnej wartości. Wiara w siebie i swoje możliwości ma wpływ na stopień odwagi, z jaką zabieramy się do przezwyciężenia trudności. Nasze środowisko, czyli to jak czujemy się akceptowani i wspierani przez najbliższe osoby, również sprawia, że im większe poczucie komfortu w tej kwestii, tym mniej boimy się porażki i bardziej wierzymy w osiągniecie celu.
Aby ocenić poziom swojej odwagi, odpowiedz sobie szczerze na następujące pytania:
– jak reaguję na wyzwania lub poczucie zagrożenia?
– jaka jest moja postawa w obliczu nowości i zmian?
– jak zachowuję się w sytuacjach, w których ktoś potrzebuje pomocy?
– czy stać mnie na podjęcie ryzyka?
– czy wyrażam otwarcie swoje poglądy?
Ćwiczenie
Odwaga i strach są ze sobą nierozerwalnie złączone. Definicją odwagi jest działanie w obliczu strachu. Do tego ćwiczenia potrzebujesz kartkę papieru i długopis. Usiądź wygodnie w spokojnym miejscu i zastanów się. Pomyśl o sytuacji, kiedy jako dorosły człowiek bałeś się a jednak zdecydowałeś się działać. Odpowiedz na poniższe pytania:
- Co obserwowałeś, co czułeś i jak myślałeś w tej sytuacji? (na przykład, czułem ściśnięcie w krtani na widok kolejki wysokogórskiej).
- Co myślałeś, co czułeś, co powiedziałeś lub co ludzie wokół ciebie zrobili, by pomóc ci przezwyciężyć lęk? (na przykład, powiedziałem sobie, że jeśli dzieci mogą jechać kolejką to ja też mogę).
- Kiedy twój strach się zaczął zmniejszać? Jak się czułeś potem?
- Teraz pomyśl o sytuacji w dzieciństwie, kiedy przezwyciężyłeś strach. W czym te sytuacje były podobne, a czym się różniły?
- Teraz pomyśl o sytuacji, która obecnie budzi twój strach. Czego najbardziej się boisz? (na przykład, że zostaniesz zwolniony z pracy, kiedy zapytasz o podwyżkę).
- Teraz wykorzystaj te same umiejętności, które użyłeś w dwóch poprzednich sytuacjach, jako dorosły i jako dziecko, by pokonać lęk i dodać sobie odwagi. Przypomnij sobie, że masz te umiejętności na pewno, bo użyłeś ich w przeszłości. Jakie mentalne przeszkody istnieją teraz na drodze do wykorzystania ich? Co możesz zrobić, żeby je pokonać?
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz