Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 15:44
Reklama KD Market

Oszuści wykorzystują niedobór mieszanki dla niemowląt

Oszuści wykorzystują niedobór mieszanki dla niemowląt
fot. JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

Niedobór mieszanki dla niemowląt skłania rodziców do szukania innych sposobów na zdobycie tego bardzo potrzebnego artykułu. BBB ostrzega przed oszustami, w tym internetowymi, którzy wykorzystują puste półki sklepowe i desperację rodziców.

Prezydent Biden uruchomił 18 maja zapisy ustawy Defense Production, aby zaradzić brakom. Federalna Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że podejmuje proaktywne działania w celu zwiększenia dostaw, aby złagodzić niedobory tzw. baby formula.

Rodzice i opiekunowie powinni zachować szczególną ostrożność przy zakupie w internecie mieszanki dla niemowląt. Pojawiły się fałszywe strony internetowe, dzięki którym oszuści pobierają pieniądze, ale nie realizują zamówienia. Pojawiła się także wersją oszustw dokonywanych za pomocą e-maili, SMS-ów lub telefonów.

Do BBB wpływają już skargi od rodziców, którzy twierdzą, że padli ofiarą oszustw internetowych związanych z zakupem mieszanki dla niemowląt. Osoby podające się za sprzedawców mieszanki proszą o dokonanie płatności za pomocą systemu PayPal, Venmo lub aplikacji gotówkowej. Mimo że pieniądze są wpłacane, rodzice nigdy nie otrzymują produktu.

Z raportu BBB Scam Tracker Risk z 2021 r. wynika, że z zakupami online wiąże się największe ryzyko, a przy obecnych problemach z dostawami wielu produktów, w tym mieszanki dla niemowląt, oszuści nie próżnują.

Jak działa oszustwo

W ogłoszeniu, poście lub grupie w mediach społecznościowych pojawia się informacja o możliwości sprzedaży mieszanki dla niemowląt. Kupujący kontaktuje się ze sprzedającym za pośrednictwem czatu lub SMS-a. Bardzo często osoba oferująca produkt pokazuje zdjęcia dostępnych puszek. Kupujący dokonuje płatności za pośrednictwem platformy peer-to-peer, takiej jak PayPal (firma akredytowana przez BBB) lub Venmo (firma akredytowana przez BBB), ale zakupiony produkt nigdy nie dociera. Oszuści przestają się kontaktować i znikają, gdy tylko otrzymają zapłatę.

Oznaki potencjalnego oszustwa związanego z zakupami online obejmują:

  • Pozytywne recenzje na stronie internetowej, które zostały skopiowane z uczciwych stron lub stworzone przez oszustów. Niektóre strony z recenzjami mogą być reklamowane jako niezależne, ale w rzeczywistości są finansowane przez oszustów. Sprawdź BBB.org.
  • Brak informacji o adresie siedziby firmy lub adresu na mapie Google. Podany adres może być widoczny jako parking, rezydencja lub firma inna niż ta podana na stronie internetowej.
  • Błędna pisownia, błędy gramatyczne w opisie produktu.
  • Sprzedawca reklamuje się na portalu społecznościowym i prowadzi aktywną komunikację do momentu dokonania płatności. Po otrzymaniu pieniędzy nie można się z nim skontaktować.

Przed dokonaniem zakupu sprawdź witrynę internetową: 

  • Odwiedź stronę BBB.org, aby sprawdzić ocenę firmy i status akredytacji BBB. Oszuścimogą sami skopiowiać pieczęć BBB. Jeśli jest prawdziwa, kliknięcie na nią zaprowadzi do profilu firmy na stronie BBB.org – sprawdź domenę adresu URL.
  • Wyszukaj w internecie nazwę firmy i słowo „scam” (oszustwo). Dzięki temu możesz znaleźć skargi dotyczące tej witryny.
  • Zanotuj adres strony internetowej, na której złożyłeś zamówienie. Zrób zrzut ekranu zamówionego produktu, na wypadek gdyby strona zniknęła lub gdybyś otrzymał pocztą inny produkt niż reklamowany.
  • Karty kredytowe często zapewniają większą ochronę przed oszustwami niż inne metody płatności.
  • Zastanów się, zanim klikniesz. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku wiadomości emailowych i reklam online na portalach społecznościowych.

Zgłoś podejrzenie oszustwa, do którego doszło podczas zakupów w internecie doBetter Business Bureau – złóż skargę na stronie BBB.org lub zgłośoszustwo na stronie BBB.org/scamtracker.  Możesz złożyć także skargę do Federalnej Komisji Handlu (FTC) na stronie reportfraud.ftc.gov lub telefonicznie pod numerem 877-FTC-Help.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama