Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 12 stycznia 2025 01:49

Kto pyta, nie błądzi

fot. Depositphotos.com

Seria „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania odnośnie ubezpieczeń na zdrowie, życie lub przyszłość, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Cykl ten pojawia się co dwa tygodnie na łamach „Dziennika Związkowego”.

Pani Krystyna:

Mam 70 lat i chciałabym odejść z pracy na emeryturę. Medicare part A mam od 5 lat, a teraz chciałabym wystartować part B, jak to zrobić?

Robert Sobczak:

Należy przygotować, wypełnić i podpisać dwa podania do biura Social Security. Jedno z nich musi być również wypełnione i podpisane przez pracodawcę, o ile oferował on plan grupowy z pracy. Jeśli nie posiadała Pani planu z pracy to podanie o część B można składać tylko w pierwszym kwartale danego roku i wystartuje ona z datą 1 lipca roku, w którym złożyliśmy podanie. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, to zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, gdzie bezpłatnie pomożemy wypełnić Pani odpowiednie formularze oraz dostarczyć je do lokalnego biura Social Security Administration. 

Pan Jan: 

Czy to prawda, że mogę co roku wybierać nowy plan uzupełniający do Medicare?

Robert Sobczak:

Tak, każdy posiadacz Medicare ma do tego prawo. Każda osoba posiadająca Medicare powinna weryfikować swój plan uzupełniający do Medicare co najmniej raz w corocznym okresie zapisowym – AEP, pomiędzy 15 października, a 7 grudnia.

Pani Lucyna:

Czy każdy plan Medicare Advantage jest taki sam?

Robert Sobczak: 

Określenie Medicare Advantage jest bardzo szerokim pojęciem określającym plany zdrowotne, oferowane przez prywatne firmy ubezpieczeniowe w systemie Medicare nazywany inaczej częścią C (Part C). Każdy z nich ma inną strukturę i świadczenia przysługujące beneficjentom. Na dodatek, w każdym county może istnieć inna oferta planów Medicare Advantage i mimo, że ich nazwy mogą wyglądać podobnie, to koszty planów i świadczenia pokrywane w nich mogą być inne.

Pan Kazimierz:

Czy część A lub B pokrywa koszty związane z lekarstwami na receptę?

Robert Sobczak:

Niestety ani część A, ani cześć B nie pokrywają kosztów leków na receptę. Zniżki na leki na receptę oferowane są przez część D Medicare lub plany typu MAPD, czyli plany Medicare Advantage z wbudowaną częścią D w ich świadczenia.

Pani Jadwiga: 

Czy moja córka może załatwić za mnie sprawy związane z uzupełnieniami do Medicare?

Robert Sobczak:

Oprócz beneficjenta jedyną osobą mogącą legalnie załatwić sprawy związane z Medicare jest osoba posiadająca specjalne, notaryzowane pełnomocnictwo do spraw zdrowotnych (Medical Power of Attorney). 

Pan Janusz:

Lekarz zdiagnozował u mnie cukrzycę. Czy to prawda, że mogę kwalifikować się na specjalny okres zapisowy, by zapisać się na plan uzupełniający do Medicare?

Robert Sobczak:

Będąc zdiagnozowanym na cukrzycę może Pan skorzystać ze specjalnego okresu zapisowego SEP – aby zapisać się na plan Medicare Advantage typu C-SNAP – przeznaczonego dla osób z określonymi chorobami chronicznymi, o ile taki oferowany jest w Pańskim powiecie.

Pani Ania:

Czy mogę mieć jednocześnie Medicare i Medicaid?

Robert Sobczak:

Tak oczywiście, o ile jest Pani się w stanie zakwalifikować na Medicaid pod względem dochodów i zasobów. Kwalifikacja ta będzie odbywała się co roku.

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama