W śledztwach w sprawie strzelanin na chicagowskich autostradach policja stanowa coraz częściej polega na nagraniach z kamer z czytnikami tablic rejestracyjnych. Kilkadziesiąt takich urządzeń jest w trakcie instalacji wzdłuż kolejnych autostrad w metropolii chicagowskiej. Dyrektor Illinois State Police (ISP) zapewnia, że są one wykorzystywane głównie w śledztwach dotyczących strzelanin.
Z redaktor naczelną "Dziennika Związkowego" Alicją Otap rozmawia Joanna Trzos. Podcast "Dziennika Związkowego" powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FM
Illinois State Police (ISP), we współpracy z Departamentem Transportu Illinois (IDOT) i Departamentem Transportu Chicago (CDOT), poinformowała w środę 27 kwietnia o rozpoczęciu instalacji 56 dodatkowych czytników tablic rejestracyjnych przy autostradach nr 90, 290, 55 i 57. Urządzenia pomogą w śledztwach dotyczących strzelanin na drogach szybkiego ruchu w rejonie Chicago.
Kamery mają zostać zainstalowane do połowy maja w ramach drugiej fazy programu, który rozpoczął się latem i jesienią 2021 r. od instalacji 99 czytników przy Dan Ryan Expressway. Celem jest instalacja w sumie 300 kamer do końca czerwca br.
W lutym 2021 r. policja stanowa Illinois otrzymała grant w wysokości 12,5 mln dol. na zakup czytników tablic rejestracyjnych w ramach ustawy Tamara Clayton Expressway Camera Act, znanej jako Expressway Camera Act.
Tamara Clayton była w drodze do pracy 4 lutego 2019 r., kiedy została zastrzelona podczas jazdy samochodem po autostradzie nr 57 w pobliżu Cicero Ave. w Chicago. Śledztwo policji stanowej w sprawie jej śmierci nadal trwa.
W 2019 r. odnotowano 52 strzelaniny na autostradach w metropolii chicagowskiej. Liczba ta wzrosła do 128 w 2020 r. i 264 w 2021 r. Od początku tego roku do 23 kwietnia zgłoszono już policji stanowej 51 przypadków ostrzelania samochodów na chicagowskich drogach szybkiego ruchu.
Dyrektor Illinois State Police Brenden Kelly w wydanym oświadczeniu podkreślił, że rozszerzając użycie czytników na wszystkie autostrady w Chicago, ISP będzie w stanie pojmać więcej przestępców i uczynić chicagowskie autostrady bezpieczniejszymi.
W odpowiedzi na krytykę dotyczącą naruszenia prywatności, policja stanowa zwraca uwagę, że dane z kamer są przechowywane jedynie przez około trzy miesiące, a dłużej tylko wtedy, gdy wiążą się bezpośrednio z jakimś przestępstwem. Zgodnie z przepisami policja stanowa nie może używać nagrań do ścigania drobnych wykroczeń drogowych.
Joanna Trzos[email protected]