Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:21
Reklama KD Market

Walka w sądzie o maski w samolotach i autobusach

Walka w sądzie o maski w samolotach i autobusach

Administracja Bidena złożyła apelację od orzeczenia sędzi z Florydy

Departament Sprawiedliwości USA w środę złożył apelację od orzeczenia sędzi federalnej na Florydzie, która w poniedziałek zablokowała przedłużenie ogólnokrajowego nakazu noszenia masek w transporcie publicznym. Administracja prezydenta Bidena zastosowała się do zaleceń Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Tymczasem już w poniedziałek maski przestały być obowiązkowe w samolotach. We wtorek zniesiono nakaz ich noszenia w autobusach i kolejce CTA, w pociągach Metry i autobusach Pace oraz chicagowskich lotniskach.

W środę, 20 kwietnia, do sądu federalnego w Tampie na Florydzie wpłynęła apelacja Departamentu Sprawiedliwości USA od poniedziałkowego orzeczenia tamtejszej sędzi federalnej, która zablokowała w poniedziałek po południu nakaz noszenia masek w transporcie publicznym, przedłużony do 3 maja.

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) ostatnio przedłużyły do 3 maja obowiązek zakładania maski na lotniskach, pokładach samolotów, w autobusach i pociągach, czy w autach wykonujących przewozy osób. Administracja Bidena argumentowała, ogłaszając przedłużenie nakazu masek do 3 maja, że miały dać służbom medycznym więcej czasu na zbadanie sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się podwariantu Omikronu BA.2, który jest obecnie odpowiedzialny za większość przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych.

W 59-stronicowym orzeczeniu wydanym w poniedziałek, 18 kwietnia, sędzia federalna z Florydy unieważniła decyzję CDC. Sędzia Kathryn Kimball Mizelle, mianowana przez byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa, stwierdziła, że decyzja dotycząca nakazu masek była „obarczona poważnymi błędami”.

Orzekła, że jedynym środkiem zaradczym jest całkowite anulowanie przepisu w całym kraju, ponieważ niemożliwe byłoby jego zniesienie dla ograniczonej grupy osób, które wniosły sprzeciw. Sędzia rozpatrywała pozew prokuratorów generalnych 21 republikańskich stanów, złożony 29 marca w sądzie federalnym w Tampie.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, krytykując w poniedziałek po południu decyzję sędzi z Florydy, podkreślała, że CDC w dalszym ciągu zaleca noszenie masek w transporcie publicznym, a ludzie mogą się do tego stosować. Zapowiadała także, że administracja prezydenta Bidena odwoła się w sądach od decyzji sędzi z Tampy, jeżeli za konieczne uznają to Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Pracownica Międzynarodowego Lotniska w Atlancie oferuje podróżnym maski fot. ERIK S LESSER/EPA-EFE/Shutterstock

Departament Sprawiedliwości USA w środę, 20 kwietnia, złożył w sądzie w Tampie na Florydzie apelację od orzeczenia sędzi Kathryn Kimball Mizelle.

„CDC ocenia, że w obecnej chwili nakaz noszenia masek w przestrzeni zamkniętej w transporcie publicznym jest nadal konieczny dla zdrowia publicznego” – czytamy w oświadczeniu władz CDC. Podkreślono, że nakaz masek jest w pełni zgodny z prawnymi uprawnieniami CDC do ochrony zdrowia publicznego.

Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki w rozmowie udzielonej CNN w środę wieczorem powiedziała, że „apelacja jest ważna dla zachowania przyszłej władzy CDC w zakresie zdrowia publicznego”.

„Wiemy, że pandemia ta będzie miała swoje wzloty i upadki, wszyscy jesteśmy gotowi, aby się skończyła. Chcemy jednak mieć pewność, że nasi eksperci ds. zdrowia publicznego będą w stanie podjąć odpowiednie kroki, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości”.

Zapytana o to, dlaczego Departament Sprawiedliwości nie odwołał się natychmiast od orzeczenia sędzi z Florydy, i dlaczego nie wystąpił o zawieszenie jej decyzji w trybie pilnym, Psaki wskazała na potrzebę zebrania przez CDC większej ilości danych na temat podwariantu Omikronu BA.2, co było zresztą pierwotnym powodem przedłużenia do 3 maja nakazu noszenia masek.

CTA, Metra i Pace oraz chicagowskie lotniska zniosły obowiązek masek

Maski przestały być obowiązkowe w autobusach i kolejce CTA, w pociągach Metry i autobusach Pace. Nie trzeba ich już nosić obowiązkowo na terenie chicagowskich lotnisk – O’Hare i Midway. Władze miasta Chicago i lokalni przewoźnicy we wtorek po południu dostosowali się do nowego rozporządzenia gubernatora J. B. Pritzkera, który w tym dniu zniósł obowiązek noszenia masek w transporcie publicznym w Illinois.

Gubernator Pritzker ogłosił swoją decyzję dzień po orzeczeniu sędzi federalnej na Florydzie. We wtorek po południu ogłoszono, że zniesiono obowiązek noszenia masek w autobusach i kolejce CTA, pociągach podmiejskiej Metry i autobusach Pace.

Z obowiązku masek wcześniej zrezygnowała sieć kolei Amtrak i South Shore.

Osoby korzystające z przejazdów autami wykonującymi kursy dla Ubera i Lyfta również nie muszą już korzystać z masek podczas podróży.

Chicagowski Departament Lotnictwa poinformował, że zastosuje się do uaktualnionego rozporządzenia gubernatora i nie będzie już wymagać noszenia masek na lotniskach O’Hare i Midway.

„Zachęcamy tych, którzy chcą kontynuować noszenie masek, by to robili. Prosimy o życzliwość i uprzejmość wobec innych pasażerów, ponieważ z radością witamy wszystkich na chicagowskich lotniskach” – czytamy w oświadczeniu.

Pasażerowie lotów krajowych i pracownicy linii lotniczych od wtorku sami mogą decydować, czy chcą nosić maski.

Dyrektor Chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego dr Allison Arwady poradziła podróżnym, by nadal nosili maski w samolotach, nawet jeśli nie jest to wymagane.

„Mogę powiedzieć, że w najbliższej przyszłości nie wsiądę do samolotu bez maski” – powiedziała we wtorek burmistrz Chicago Lori Lightfoot.

Chociaż liczba zachorowań na COVID-19 w Chicago ponownie wzrasta, liczba hospitalizacji pozostaje niska, dlatego miasto nie planuje na razie przywrócenia obowiązku noszenia masek w pomieszczeniach.


US judge strikes down mask mandate for public transportation, Atlanta, USA - 19 Apr 2022

US judge strikes down mask mandate for public transportation, Atlanta, USA - 19 Apr 2022


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama